У "поєдинку" зійшлись 2 кандидати. Мовиться про Василя Вірастюка від "Слуги народу" та Олександра Шевченка від "За майбутнє".

Читайте також ОПОРА рекомендує провести перевибори на Івано-Франківщині

Як проходили вибори

Підрахунок голосів тривав до 4 квітня. На 6 дільницях виявили розбіжності голосів, тоді як на 5 голосування визнали недійсним. Через численні порушення під час голосування кандидати навіть зверталися до суду.

Варто зауважити, що паралельно на 50 окрузі вибори пройшли спокійно.

Округ на Прикарпатті позитивніший і гарніший через те, що на ньому була висока конкуренція,
– заявив експерт з політики Олександр Солонтай.

Конфлікт перетворився на "серіал"

Однак згодом конфлікт перетворився на справжній серіал. Попри те, що протоколи з печатками Центральна виборча комісія отримала 5 квітня, Василя Вірастюка оголосили переможцем аж 22 квітня.

Василь Вірастюк
Василь Вірастюк / Фото "Слуги народу"

Однак інший місцевий кандидат Олександр Шевченко не сидів, склавши руки. Велика Палата Верховного суду 1 травня визнала протиправним і скасувала протокол ЦВК про встановлення результатів виборів.

Вже 19 травня було складено новий протокол і через 3 дні Вірастюка знову оголосили лідером перегонів. Однак 24 травня Верховний суд скасував протокол.

Вже підписали апеляцію, завезли в суд. Процес триває, ми не здаємось,
– заявив Вірастюк.

До теми ЦВК відреагувала на нове рішення суду щодо скасування визнання Вірастюка нардепом

ЦВК оскаржуватиме рішення

Центральна виборча комісія також оскаржуватиме рішення. Наразі для цього готують документи. Водночас в експертних організаціях радять провести перевибори на кількох дільницях, де вибори визнали недійсними. Однак є кілька "але".

"Така процедура не врегульована в законі жодним чином. Також зовсім не врегульоване питання про те, як будуть виготовляти виборчі бюлетені, складати комісії. Тут ризики підкупу виборців дуже значні", – розповіла юристка Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.

Вибори перетворились на зіткнення політсил

Недоліки є й у відсутності агітації, яка минула 2 місяці тому, адже процес розірвано. Ба більше, можливо й самі виборці після цієї історії хотіли б голосувати за когось іншого.

На думку експертів, найкращим варіантом було б не призначити переможця і натомість почати процес ще раз. Втім, на це потрібна політична воля Верховної Ради, а про неї поки не мовиться. Однак це й не дивно, адже вибори на окрузі перетворились на "національне змагання".

Це ж не просто Вірастюк – це Володимир Зеленський. Це не просто Кошулинський – це фактично об'єднаний Олег Тягнибок, Петро Порошенко. Також це не просто Олександр Шевченко, а Ігор Коломойський й Ігор Палиця,
– наголосив Олександр Солонтай.

Олександр Шевченко
Олександр Шевченко / Фото "Ратуші"

Зеленський вважає Вірастюка переможцем

Голоси між кандидатами мали незначний відрив. Неготовність поступитись підтвердив і Володимир Зеленський. Зокрема, на своїй пресконференції він назвав Вірастюка остаточним переможцем.

Ймовірно, він необхідний президенту як "незаплямоване обличчя" й додатковий голос для монобільшості у парламенті, яка виключила кількох членів.

Читайте також Епопея з Вірастюком продовжується: ЦВК оскаржила рішення Верховного Суду

"Тиску на Верховний Суд від команди Зеленського, скоріш за все, не буде, але варто очікувати певні натяки. Чому не буде тиску? Бо сумнівна перемога президенту була б не потрібною", – заявив політолог Олег Саакян.

Поставити крапку у цій ситуації, принаймні на цьому етапі, вже найближчим часом має Верховний Суд.