Таке рішення Зеленський прийняв через те, що МЗС не проінформував главу держави про ноту російського МЗС та ноту відповідь від України, повідомив керівник Офісу президента Андрій Богдан, повідомляє прес-служба ОП.

Важливо: Клімкін іде у політичну відпустку: заява політика

Богдан нагадав, що президент відповідає за міжнародний напрям та визначає зовнішню політику України відповідно до 102 і 106 статей Конституції. Відповідно до положення про МЗС, міністр закордонних справ зобов’язаний доповідати главі держави про такі події, як дипломатичні ноти.

Ураховуючи, що міністр закордонних справ України особисто несе відповідальність за стан справ у дорученій йому сфері, вважаю за необхідне порушити питання про здійснення дисциплінарного провадження стосовно міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, про результати якого поінформувати,
– мовиться у листі президента.

Глава Офісу Президента також наголосив, що запропонована Росією процедура повернення українських моряків не є прийнятною для України. Однак у процесі переговорів сторони можуть знайти компроміс – без шкоди для інтересів нашої держави.

"Крим – це Україна, ми боремося за повернення Криму під нашу юрисдикцію. Крім процедури, яку пропонує Російська Федерація, яка не є прийнятною для України, існують інші процедури. У переговорному процесі можна досягнути компромісу й повернути наших громадян в Україну", – сказав Богдан.

Окрім того, президент повторно спрямує до парламенту подання про звільнення глави МЗС Павла Клімкіна в та інші кадрові питання.

Президент Зеленський вже дав словесної прочуханки главі МЗС Павлу Клімкіну, який не порадившись із главою держави, відповів на ноту Росії щодо 24 полонених українських моряків.

Які ноти щодо полонених моряків стали причиною конфлікту?

25 червня МЗС України отримало ноту Міністерства закордонних справ Росії. У ній країна-агресор заявила, що готова віддати 24 захоплених на Азові українських моряків, якщо в Україні продовжать їм кримінальне переслідування за російськими законами.


Нота РФ про умови повернення українських моряків / колаж 24 каналу

У відповідь МЗС України відписало ноту, де чіткими підпунктами виділило:

  • Міжнародний трибунал постановив негайно звільнити українські судна та моряків.
  • Росія рішення трибуналу не виконала.
  • Тому Україна вимагає у Росії припинити міжнародно-протиправні дії та надати гарантії їх недопущення у майбутньому.


Нота-відповідь України РФ щодо військовополонених моряків / Колаж 24 каналу

У Москві не змовчали Реакція України шокувала, – Росія вибухнула цинічною заявою про полонених моряків

Коментар Гройсмана

Володимир Гройсман нагадав, що Клімкіна на посаду міністра призначили за поданням попереднього президента Петра Порошенка. Проте сьогодні він очолює МЗС і працює під керівництвом новообраного президента Володимира Зеленського. Тому – має узгоджувати свої дії з ним.

Міністр закордонних справ – це креатура президента України. І це неприпустимо виходити сьогодні з нотами, не погоджуючи своєї політики ні з президентом, ні з прем'єр-міністром. Чому? Тому що за кожною такою заявою є доля людей,
– сказав він в ефірі одного з телеканалів.

Гпойсман наголосив, що звільнення бранців Кремля є першочерговим завданням, бо моряки виконували наказ керівництва держави. Тож саме держава відповідає за їхню долю, наголосив Гройсман.

Як українські моряки потрапили в російський полон?25 листопада 2018 року українські військові планово прямували до порту Маріуполя. Цього дня російські прикордонники протаранили їхній буксир в Азовському морі. Опісля росіяни обстріляли українські судна, поранивши 3 моряків, та захопили 2 українські катери "Нікополь" і "Бердянськ" і буксир "Яни Капу".

Разом з кораблями російські прикордонники захопили в полон 24 українських моряків. Суд окупованого Криму заарештував усіх полонених моряків, звинувативши їх у "незаконному перетині кордону". З того моменту і до сьогодні полонених моряків утримують у слідчих ізоляторах Москви.

25 травня Міжнародний трибунал ООН ухвалив, що Росія повинна звільнити 24 полонених українських моряків та повернути кораблі. Однак Росія виконувати вимогивідмовилась. 25 червня сплив термін, коли Москва могла виконати цей наказ і відпустити українців.


Українські моряки у російському полоні