Сайт 24 каналу згадує найяскравіші висловлювання Джо Байдена про українців, агресивну політику Росії та боротьбу з корупцією в державі.

Радимо ознайомитися Біографія Джо Байдена – нового президента США

Офіційні візити Байдена до України

Всього, за час перебування на посаді віцепрезидента (2009 – 2017 роки), Джо Байден здійснив декілька офіційних візитів в Україну.

Ще під час відвідин України у липні 2009 року він домовився з тодішнім президентом Віктором Ющенком створити Українсько-Американську Комісію зі стратегічного партнерства. Восени того ж року відбулося перше її засідання.

У квітні 2014 року, після Революції Гідності, політик знову відвідав Київ та висловив підтримку новому уряду України з боку Вашингтона. На інавгурації Петра Порошенка, у червні 2014 року, Байден очолив делегацію США. Відвідав Україну американський лідер і в листопаді того ж року.

У грудні 2015 року політик мав дводенний візит в Україну, під час якого, зокрема, виступив у Верховній Раді, де висловив своє обурення провалом антикорупційної реформи.

16 січня 2017 року відбулася офіційна зустріч Петра Порошенка та Джо Байдена у Києві.

Що говорив Байден про Україну: найгучніші цитати

Про анексію Криму Росією

У квітні 2014 року тоді ще віцепрезидент США Джо Байден після зустрічі з українським прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком у Києві зауважив, що Штати ніколи не визнають анексію Криму:

Жодна країна не має права просто захопити землю іншої держави, тому ми ніколи не визнаємо незаконну окупацію Криму Росією. І світ цього не визнає. Україна є та залишатиметься єдиною країною. США підтримують сильну й об'єднану Україну.

Варто зазначити, що про Крим Байден з того часу згадував неодноразово і його позиція залишається незмінною. Зокрема, у січні 2017 року під час спільної з президентом Петром Порошенком заяви для ЗМІ він сказав наступне:

Разом з нашими партнерами з Євросоюзу і G7 ми дали зрозуміти, що санкції повинні продовжитися, аж доки Росія повністю, наголошую, повністю не виконає свої зобов'язання за мінськими домовленостями. Санкції проти Москви, пов'язані з Кримом, повинні залишатися, поки Росія не поверне Крим Україні.

Байден і Порошенко
Джо Байден та Петро Порошенко / Фото пресслужби Президента України

До теми Байден перед інавгурацією виголосив емоційну промову та не стримав сліз: відео

Про відважність українців

У листопаді 2014 року Байден відвідав Київ та висловив українцям свою підтримку, відзначивши жертовність та мужність тих, хто брав участь у Євромайдані:

Ви – дивовижні люди, український народе. Ви – відважні люди. І ви вкотре показали це всьому світові. Завдяки вашій мужності та вашій жертовності українці перемогли – ви виграли для себе шанс докорінно змінити історію вашої країни на краще, отримати значно краще майбутнє.

Пізніше він окремо виділив внесок у майбутнє України всіх, хто загинув під час Революції Гідності:

Серед вогню та льоду, снайперів на дахах, Небесна Сотня заплатила найстрашнішу ціну патріотів... Їхня кров та мужність дають українському народові другий шанс на свободу.

Про "рак корупції" в Україні

У грудні 2015 року Джо Байден виступив у Верховній Раді. Під час промови він розкритикував українських високопосадовців за фактично провалену антикорупційну реформу:

"Українські лідери виявилися нездатними виконати обіцянку демократичній революції. Ми бачили, що реформи запровадили лише для того, щоб відкотити їх назад. Ми бачили, як олігархи, не зацікавлені у змінах, були витіснені з влади, аби повернутися. Реформаторів переслідували, кидали до в'язниці для політичної помсти. І яскраве полум'я надії на нову Україну заглушила всепроникна отрута кумівства, корупції та клептократії... Весь світ стежить за вами. Це – факт. Вони спостерігають за вами, бо їхні надії на ваш успіх, коли ви боретеся як з невблаганною агресією Кремля, так і з раком корупції, вплинуть на них".

Дивіться повне відео промови Джо Байдена:

Тоді ж він зауважив, що через корупцію може страждати й національна безпека України:

Корупція висмоктує ресурси в людей. Вона послаблює економічне зростання і принижує людську гідність. Коли Росія прагне використовувати корупцію як інструмент примусу, реформа – це не просто належне управління, це самозбереження. Це відповідає інтересам національної безпеки країни.

Про "відкриті двері" для членства в ЄС та НАТО

Під час виступу в Давосі у січні 2017 року Байден закликав євроспільноту не закривати для України двері членства в ЄС:

Тримати двері відкритими для членства в європейських та трансатлантичних інститутах для таких країн Європи, де люди, як в Україні, Балтії продовжують прагнути стати частиною грандіозного проєкту Євросоюзу – це інструмент для того, щоб відмовитися від неолібералізму, який так довго панував у їхніх країнах, змусити їх боротися з корупцією, змусити їх рухатися у ХХІ століття.

Про звільнення генпрокурора

У січні 2018 року набуло резонансу відео, де Джо Байден заявляє, що українського генпрокурора Віктора Шокіна звільнили на його вимогу. За словами Байдена, він їздив до Києва 12 – 13 разів і оголосив, що Штати пропонують Україні ще мільярд доларів кредитних гарантій. Натомість Петро Порошенко та Арсеній Яценюк його запевнили, що "вживатимуть кроків щодо генерального прокурора". Але вони, переконаний Байден, цього не зробили:

"Я пішов на пресконференцію і сказав: ми вам не даємо мільярд доларів. Вони мені кажуть: ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент казав, що дасть. Я такий: дзвоніть йому. Я сказав, що ви не отримуєте мільярд доларів. Я сказав: я їду через 6 годин, якщо ваш генпрокурор не буде звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли".

Відео з заявою Байдена про українського генпрокурора:

Пізніше Дональд Трамп через цю ситуацію звинуватив політика у втручанні в українське правосуддя. Оскільки з Україною Байдена пов'язує і те, що у травні 2014 року його молодший син Гантер став членом Ради директорів української енергетичної компанії Burisma, власник якої фігурував у низці корупційних розслідувань. Гантер Байден контролював юридичні справи фірми та отримував 50 тисяч доларів США щомісяця – на посаді він перебував до квітня 2019 року.

Деталі Справа Burisma: що відомо про українську компанію, яка спричинила скандал у США

Про військову допомогу Україні

У серпні 2019 року в опитуванні, проведеному Радою з міжнародних відносин США (CFR) серед кандидатів від Демократичної партії стосовно їх позиції з основних питань міжнародної політики, Байден зазначив, що в разі його обрання Україна стала б пріоритетом міжнародної політики.

Я зробив би Україну пріоритетом міжнародної політики. У військовій сфері я надав би безпекову допомогу від США, включаючи зброю, щоб посилити здатність України захищатись. Я також би розширив успішне навчання Збройних сил України, розпочате адміністрацією Обами-Байдена.

Про війну на Донбасі

У зазначеному вище опитуванні Байден наголосив і на тому, що волів би підтримати набагато потужнішу роль США в переговорах з Москвою:

"Щоб дипломатія працювала, нам потрібний більший важіль стосовно Москви, і це означає більш тісну співпрацю з європейськими партнерами та союзниками, щоб Росія платила вищу ціну за війну, що триває в Україні. Наша стратегічна мета – підтримати еволюцію демократичної, єдиної, суверенної України й змусити Кремль платити ціну за постійні атаки на міжнародний порядок".

У жовтні 2020 року команда Байдена опублікувала заяву щодо бачення подальших відносин США з Україною, де також йдеться, зокрема, про прагнення сприяти завершенню війни на Донбасі:

Байден домагатиметься завершення конфлікту в Україні й працюватиме з європейськими союзниками, щоб підтримати Україну, яка прагне суверенного, демократичного і процвітаючого майбутнього, на яке вона заслуговує.

Про надання Україні летального озброєння

У привітанні Байдена з нагоди 29-ї річниці Незалежності України йшлося, зокрема, і про те, що, якщо він здобуде перемогу на виборах президента США, то його адміністрація працюватиме над наданням Україні летального озброєння.

Як президент, я проясню Кремлю, що вони мусять закінчити свою агресію та окупацію України. Адміністрація Байдена-Гарріс гарантує, що Україна отримає необхідну економічну та військову підтримку, зокрема летальне озброєння. Водночас закликаємо Україну проводити важливі реформи, які є життєво необхідними для її успіху.

Зверніть увагу Обов'язкове носіння масок і кліматична угода: якими будуть перші укази Байдена