В етері 24 Каналу експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв припустив, якою буде реакція Заходу та, чи міг про постачання летальної зброї Владімір Путін домовлявся із Сі Цзиньпіном під час поїздки у Китай, яка відбувалася 16 – 17 травня.

Зверніть увагу Чи блефує Китай, погрожуючи поставляти летальну зброю Росії

"Очевидно, саме про це вони (Путін та Сі – 24 Канал) й домовлялися. Водночас Китай висунув на перше місце власну "формулу миру". Пекін намагався подати Москві нову реальність, коли йому цікавіше вже говорити із Заходом, ніж підтримувати росіян, але при цьому свою підтримку КНР не звертає, бо все-таки не може пристати на сторону Заходу. Все це Китай висловлював Путіну", – мовив Краєв.

"Треба ловити за язика"

Російський президент, мабуть, вирішив використати останній шанс – наступ на Харківщину, посилення наступу на Сході, активні дії на Півдні нашої держави. Все це вказує на те, що зараз росіяни вирішили зробити, чи то не останній ривок вперед, щоб на потенційні перемовини виходити вже з позиції сили. Пекін, ймовірно, вирішив використати цей останній шанс й потенційно надати Росії летальне озброєння.

Тепер до питання, що ж має зробити Захід. Тут нам треба ловити за язика не китайців чи росіян, а сам західний світ,
– зазначив експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма".

Згадаймо, що казав та неодноразово повторював державний секретар США Ентоні Блінкен під час триденного візиту до Китаю, який відбувся 24 – 26 квітня. Він чітко казав, що американці введуть санкції, якщо буде очевидно, що Китай поставляє росіянам летальне озброєння і всіляко підтримує російську агресію. Те ж саме казали британці та Європейський Союз.

Насправді зараз найперший крок, який нам варто чекати, й вимагати від наших західних партнерів – це накладення санкційного режиму на Китай. А також скорочення взаємних стратегічних торговельних угод та контактів, посилення політичного тиску та потенційне посилення військового тиску,
– додав Краєв.

Захід має показати Китаю, що таке викриття матиме наслідки економічного, політичного і потенційно навіть військового характеру.

Більше про співпрацю Китаю з Росією

  • Пекін від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну продовжує підтримувати Москву. Китай не зробив жодного офіційного засудження дій Росії. Водночас китайські компанії залишаються важливими постачальниками товарів подвійного призначення для країни-агресора.
  • Сполучені Штати Америки неодноразово закликали Китай утриматися від військової підтримки Росії, яка веде війну проти України, та погрожували посилити санкції проти Піднебесної у разі, якщо буде зафіксовано співпрацю з Кремлем у військовій сфері.
  • КНР є найбільшим постачальником для російського військово-промислового комплексу технологій, які допомагають Росії відновлювати свої потужності. У 2023 році близько 90% російської мікроелектроніки та 70% імпорту верстатів надійшло з КНР.