Вчені вважають, що картина Яна Вермера заворожує людей по всьому світу через особливий неврологічний феномен. Про "розгадку таємниці" легендарного полотна пише видання Science Alert.

Цікаво "Немає правильних чи неправильних": рекрутерка поділилася найважливішим питанням на співбесіді

Яким же є феномен "Дівчини з перловою сережкою"?

Керівництво музею Мауріцхейс у Гаазі доручило нейробіологам виміряти вихідну потужність мозку під час перегляду портрета та інших відомих творів мистецтва. Науковці виявили, що глядач фактично перебуває в полоні свого власного неврологічного феномена – вчені назвали його "стійкою петлею уваги". Однак дослідники переконані, що цей феномен притаманний тільки "Дівчині з перловою сережкою".

Аналіз показав, що погляд спостерігача спочатку зосереджується на оці дівчини, потім переміщується до її рота, далі – до перлової сережки, а потім знову повертається до ока, створюючи циклічний рух. Мартін де Муннік із дослідницької компанії Neurensics зазначає, що саме цей візуальний шлях змушує глядачів довше затримувати увагу на картині.

Жівчина з перловою сережкою
"Дівчина з перловою сережкою" має 3 точки фокусу / Фото Mauritshuis Museum

Під час дослідження вчені також виміряли мозкові хвилі і виявили, що передклиння – частина мозку, відповідальна за свідомість та особисту ідентичність – було більш активним. Хоча автори дослідження передбачали, що картина особлива, справжнім відкриттям для них стало те, чому саме вона викликає такий ефект.

Більше про дослідження дивіться у відео

Для цього дослідження науковці вперше використали машини ЕЕГ і МРТ для сканування мозку і вимірювання неврологічної реакції на твір мистецтва. Зокрема вдалося з'ясувати, що мозок в 10 разів сильніше реагує на оригінальну картину, ніж на репродукцію. За словами директорки Музею Мауріцхей Мартіни Госселінкі, по суті, нове дослідження стало підтвердженням того, як важливо споглядати оригінальні твори мистецтва.