Що відомо про бій під Золотим

Проросійські бойовики почали атаку проти підрозділів Об’єднаних сил о 5 годині ранку 18 лютого. Вони 56 разів обстріляли позиції ЗСУ поблизу населених пунктів Новотошківське, Оріхове, Кримське, Хутір Вільний. Бій тривав понад 5 годин – до 10:30.

Важливо: Бойовики атакували українські позиції біля Золотого: все, що відомо

Таких масштабних бойових дій на фронті не було з 2018 року. Російські найманці намагалися прорватися через лінію зіткнення, проте українські військові гідно втримали наші позиції.

окуповані райони Донбасу, війна на Донбасі
Окуповані райони Донбасу / карта 24 каналу

На жаль, під час бою Україна зазнала важких втрат: 1 військовий загинув, 3 отримали поранення, ще 2 – контузію. Не обійшлося без жертв і у лавах окупантів: 4 загиблих, 6 поранених.

Через загострення на Донбасі президент Володимир Зеленський провів нараду в РНБО. Він наголосив, що ця атака під Золотим є цинічною провокацією з боку окупантів у п’яту річницю Дебальцівської трагедії. Бій на передовій – це спроба зірвати мирний процес на Донбасі. Також Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження за фактом обстрілу з боку бойовиків.

До теми: Робимо все, аби закінчити цю війну, – Єрмак про пекельний бій на Донбасі

Реакція світу

Країни Балтії

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс одним з перших відреагував на загострення на Донбасі. Дипломат стурбований "свіжою воєнною ескалацією та наступальними спробами проросійських сил поблизу Золотого". Тому він закликав припинити обстріли.

Імплементація мінських угод є неможливою без припинення вогню,
– наголосив Лінкявічюс.

ЦІкаво: Путін не піде з Донбасу, – журналіст про обстріли біля Золотого

Президентка Естонії Керсті Кальюлайд закликала світову спільноту відреагувати на атаку проросійських бойовиків та підтримати Київ після загострення ситуації на Донбасі. Вона відзначила, що війна триває не просто в Україні, а в центрі Європи.

Сьогоднішні атаки підтримуваних Росією сил на Сході України порушують мінські угоди і повинні бути засуджені міжнародним співтовариством. Україна веде гарячу війну в центрі Європи. Війну цінностей і принципів. Ми повинні бути єдині з Україною,
– наголосила Кальюлайд.

Євросоюз

Європейський Союз очікує, що Росія негайно вплине на підтримуваних нею бойовиків на окупованому Донбасі. У ЄС закликали чітко дотримуватися перемир'я і мінських домовленостей.

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас наголосив, що ескалація на Донбасі повністю суперечить узгодженим раніше домовленостям щодо припинення вогню. Він також зазначив, що застосування зброї, забороненої мінськими угодами – неприпустиме.

Водночас, речник Євросоюзу із питань зовнішніх справ і політики безпеки звинуватив підконтрольних Росії бойовиків у порушенні режиму тиші на Донбасі та очікує, що Росія змусить їх дотримуватись припинення вогню, передає "Європейська правда".

Застосування зброї, забороненої мінськими угодами, що призвело до жертв, викликає надзвичайну стурбованість. Ці наступальні спроби збройних формувань, підтримуваних Росією, повністю суперечать домовленому припиненню вогню, яке досі повністю не дотримується,
– сказав він.

Предстаник ЄС додав, що вирішальне значення у цьому контексті мають реалізація мінських угод і заходів, які "норманська четвірка" узгодила на саміті в Парижі. Також він закликав Росію вплинути на своїх найманців.

"Ми очікуємо, що Росія повною мірою і негайно використає свій вплив на підтримувані нею збройні формування", – підсумував речник ЄС.

Німеччина

Німеччина засудила ескалацію насильства на Донбасі. Уряд закликає до дотримання режиму припинення вогню та реалізації мінських угод. Речниця уряду Німеччини Ульріке Деммер заявила, що останній збройний інцидент на Донбасі має розслідувати незалежна інстанція. При цьому місія ОБСЄ має отримати безперешкодний доступ до розслідування.

Франція

Франція також висловлює розчарування у зв'язку з інтенсивними бойовими діями 18 лютого поблизу Золотого. Уряд країни закликав Росію забезпечити припинення вогню з боку підконтрольних їй збройних формувань.

У Франції наголосили, що порушення припинення вогню та застосування важких озброєнь суперечать мінським домовленостям та висновкам саміту глав держав та урядів 9 грудня.

Дізнайтеся більше: Окупанти випустили 208 мін та 56 разів стріляли з танка під час бою біля Золотого

США

Посольство Сполучених Штатів в Україні висловило глибоку стурбованість через загострення на Донбасі та закликало Росію виконувати свої зобов'язання.

Ми наполегливо закликаємо Росію дотримуватись своїх мінських та нормандських зобов'язань,
– наголосили дипломати.

Окрім того, Державний департамент США також засудив агресію РФ проти України. Бій поблизу Золотого речниця відомства назвала "останнім прикладом агресії Росії проти України".

Реакція НАТО

У НАТО заявили про стурбованість атакою проросійських бойовиків. В Альянсі заявили, що цей інцидент підриває мінські угоди. Прессекретарка НАТО Оана Лунгеску підкреслила, що НАТО повністю підтримує територіальну цілісність і суверенітет України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Водночас, колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен закликав США та Євросоюз відреагувати на атаку проросійських бойовиків біля Золотого, під час якої вони використали заборонене мінськими домовленостями озброєння.

Цікаво: Бій біля Золотого: представництво України в ЄС наполягає на негайній реакції світу

Також він звернувся до російського президента-агресора Володимира Путіна і нагадав йому, що шлях до покращення відносин РФ і Заходу залежить від ситуації в Україні.

США та ЄС мають засудити цю агресію. Путін має зрозуміти, що єдиний шлях до поліпшення відносин між Заходом і Росією лежить через Україну,
– написав Расмуссен.