Що сталося?

Очільник Офісу Президента Андрій Богдан в інтерв’ю одному з українських видань запропонував надати російській мові статус регіональної на Донбасі. Проте він наголосив, що державною в Україні має бути одна мова – українська.

Особисто моя думка: я б дозволив Донецьку і Луганську державну – українську, регіональну – російську за умови, що після цього вони – територія України,
– зазначив Богдан.

Читайте також: У Зеленського не проти надати російській мові статус регіональної на Донбасі

Що означає ця заява?

Аналітик українського Інституту світової політики Микола Бєлєсков у коментарі 24 каналу зазначив, що з цієї тези можна зробити висновок – в української влади немає чіткого плану щодо подальших дій зі встановлення миру на Донбасі.

А він (план, – 24 канал) нам потрібен передусім і у взаємодії з європейцями для того, щоб відбивати можливий тиск РФ та щоб переконувати Європу: у нас є план дій і ми – не перешкода для миру. З іншого боку – щоб стримувати російські ініціативи, які будуть для нас невигідні,
– пояснив експерт.

Тобто, з одного боку, не варто робити з цього драму: про фундаментальну здачу національних інтересів наразі не йдеться. З іншого – в України не та переговорна позиція, щоб ми могли уникнути прийняття хоча б формальних кроків, які Росія трактуватиме, як свою перемогу.

За словами аналітика, можливо, навіть і гіпотетично доведеться йти на такий крок, як закріплення статусу російської мови як регіональної на Донбасі. Головне – щоб росіяни погодилися піти. Але важливо: це повинна бути частина більшого плану. Тому що якісь окремі уявлення створюють ризики, що нас росіяни переграють. На цьому етапі ми не можемо гарантувати те, що все буде виключно по-нашому.

Якісь фрагментарні уявлення про майбутні дії – оце лякає. Тому що зараз, якщо після розведення почнеться якийсь серйозніший процес, і якщо у нас не буде детального плану з усіма прорахованими ризиками, то може вийти ситуація, як от з поверненням Росії до ПАРЄ і з нашими моряками. Начебто була домовленість, але вийшло так, що РФ у Асамблеї, а моряків поки що наших немає вдома і ми не наблизилися до їхнього звільнення,
– говорить Микола Бєлєсков.

Чи є це "піддаванням" російській пропаганді?

Як одну із причин окупації Донбасу російські пропагандисти вказували "захист російськомовного населення" регіону і нібито утиски жителів східної України з боку української влади. У 2014 році на антиукраїнських мітингах жителі цих регіонів тримали плакати, зокрема, з тезами на кшталт "Російська – мова Донбасу".

Тобто, звичайно, цю тезу Богдана можна розглядати і як "подачку" російській пропаганді. Однак, за словами Бєлєскова, росіяни можуть говорити що завгодно, безвідносно до тез України. Що вони успішно й роблять уже 6 років. І їхня медійна машина дозволяє це робити і поширювати у великих масштабах.

Чи не стане це прикладом для інших регіонів України?

На запитання, якщо Харків і Одеса також захочуть, щоб російська мова отримала там статус регіональної, Богдан відповів неоднозначно: "Давайте тоді всіх змусимо розмовляти українською? Тоді зупинимося на тому, що Україна – це у нас буде Тернопільська, Львівська та Івано-Франківська області".

Якщо не буде єдиного плану, то такі ризики справді можуть бути. Подібно до раніше озвученої тези щодо проведення референдуму про мир з Росією.

Експерт підсумовує: такі заяви є поганим знаком і показують, що наразі мир – не в пріоритеті для чиновників: "У пріоритеті нинішньої влади зараз – парламентська кампанія і оце протистояння, яке з Верховною Радою було затіяно. Тому й не дивно, що з'являються подібні ідеї та тези, які викликають питання".