Хочу обговорити з вами останні новини, що начебто зросла ціна на газ. Хоча, як відомо, це перебільшення і з цього роздули проблему. Поясніть нашим читачам, що проблеми тут немає.

Газ – товар, який має свою сезонністю. Тобто більший попит – збільшується ціна, менший попит – ціна знижується. Насправді влітку (липень, серпень, вересень) у нас була дуже низька ціна. Щомісячно ціна зменшувалася, попри те, що був більшим попит і європейські ринки показували низьку ціну. Ми дійсно отримали одну з найнижчих цін, до прикладу, якщо порівнювати з минулим роком.

Читайте також: Хочу відмовитися від зарплати: ексклюзивне інтерв’ю з міністром Кабміну Дубілетом

Але, зважаючи на те, що зростає попит, є певне збільшення, зокрема, й на імпорт газу та у сегменті побутових споживачів. Тому є рішення Кабміну, за яким встановлено чотири ліміти, і згідно з найменшим із таких лімітів затверджують ціну для непромислових споживачів. І найменшою виявилися ціна розмитнення газу. Її просто прийняли. І якраз це збільшення у понад 10% – це фактор того, що у нас змінюються показники на ринку та зростає ціна. Навіть більше, напевно, зважаючи на збільшення попиту, в грудні також буде певне збільшення цієї ціни.

олексій оржель газ нафтогаз газпром
Олексій Оржель

Тут є важливим інший фактор, з яким зараз працює Кабмін, – у нас, починаючи з 1 січня 2020 року, потенційно може бути зупиненно транзит газу через територію України. Зупинка транзиту, окрім економічного фактору, що газу немає, має дуже великий психологічний фактор. Тобто є ризик безпеки постачання. А це означає, що ціна може зростати та значно зростати.

Тому зараз уряд спільно з "Нафтогазом" напрацьовує рішення, за яким з 1 січня людям запропонують певну страхову ціну на газ, яку вони зможуть обрати до кінця опалювального сезону. Вона буде навіть меншою, ніж ціна на перший квартал 2019 року. Тобто вона буде меншою за минулорічну та буде зафіксованою до кінця опалювального сезону. Це так званий ринковий інструмент, що має назву "контракти на майбутнє".

Чому це так важливо? Тому що населення не повинно 31 грудня мати одну ціну, а з 1 січня – іншу, удвічі-утричі більшу. Це абсолютно неправильно та незрозуміло. Тому уряд зараз робить ці важливі кроки для того, щоб збалансувати вартість газу.

Але важливо також інше, що за пропозиції такої ціни буде запропоновано можливість будь-якому споживачу відмовитися від такої застрахованої ціни на газ. А така відмова може мати як позитивний, так і негативний результат.

Цікаво! Газові переговори з Росією: що потрібно знати про транзит і новий контракт

Плюс, якщо буде зупинка транзиту та будуть певні коливання на ринку газу, то споживач виграє. Він має стабільну ціну та спокійно проходить опалювальний сезон, розуміючи, скільки треба сплачувати.

Якщо ж Україна підписує договорів на транспортування, то це є фактором стабілізації значного ринку. У нас і у Європи значні обсяги газу перебувають у підземних газосховищах. І фактор того, що транзит не зупинився зіграє, напевно, те, що ціна на газ буде зменшуватися. І тоді споживачі зі страховою ціною не виграють від цієї ситуації, оскільки на ринку буде менша ціна. Проте вони мають залишатися на цій страхованій ціні, тому що це певне забезпечення та страхування ризиків.

Страхова ціна, про яку ви сказали, яка вона буде?

Сьогодні страхову ціну оцінують у межах 7 тисяч гривень з ПДВ. Зараз ціна становить 4,805 тисяч гривень, і у грудні вона буде зростати залежно від показників, що будуть на мита або будуть на газовій біржі. Але ця ціна, яку пропонують, буде стабільною до кінця опалювального сезону, і вона є меншою, аніж та, яку сплачували споживачі січні – березні поточного 2019 року.

ціна на газ газпром нафтогаз
Мапа роздрібної ціни на газ у листопаді в областях України / Інфографіка "ГазПравда"

Домовленості з "Газпромом"

Контракт, про який ви згадали, ми маємо продовжити 1 січня. Яка зараз ситуація? Адже вже була заява "Нафтогазу", що начебто все завершиться не успішно. В той же час Росія висувала умови, мовляв, Україна повинна відмовитися від усіх судових позовів, якщо вона хоче продовжити контракт.

Перемовини не є легкими. Тут зрозуміла позиція – ми намагаємося знайти компроміс, зважаючи на інтереси України. Перший інтерес – забезпечити стабільне транспортування на територію України й отримання доходу від транспортування. А також забезпечення певної стабільності та загалом газопостачання. І навіть використання нашої газотранспортної системи.

Читайте також: Скільки коштує газ у листопаді в кожному регіоні України

В даному випадку ми виступаємо партнерами з нашими європейськими сусідами. Чому? Тому що для них забезпечення стабільних обсягів постачання і довгострокові контракти – є фактором того, що вони також розуміють – на ринку завжди буде пропозиція. А це означає висока конкуренція і низька ціна.

Тому ми тут дійсно разом працюємо по цьому напрямку. Відмова від арбітражів – ми, з однієї сторони, не можемо ні в якому разі відмовитися від тих, які вже є зафіксовані.

Є певні додаткові аргументи – як майбутні арбітражі. Зокрема, щодо недоотриманого прибутку, якщо буде зупинене транспортування. То ті арбітражі дійсно можуть розглядатися. Проте ті арбітражі, які вже є фактичними, на мою думку, збалансували відносини "Нафтогазу" і "Газпрому", тому що в договорах була певна нерівноважність відносин.

нафтогаз газпром
Україна планує підписати новий газовий контракт

От це є фактор, від якого політично взагалі неможливо відмовлятися. Ні політично, ні економічно, але у будь-якому разі якось врахувати ці величини. Воно дійсно потрібно, але можливо, це таке врахування, що треба не одномоментно реалізувати. А за певний проміжок часу.

Для нас два важливих моменти – це забезпечити транспортування, тому що це дохід – 2,5-3 мільярди доларів щорічно. А також забезпечити отримання тих грошей, які вже зафіксовані у рамках арбітражу.

Ви кажете, що ці переговори складні. Що ви маєте на увазі? Російська сторона не йде на поступки, не прислухається до ваших пропозицій? Як це все відбувається?

Насправді, ми зараз дійсно змінюємо законодавство, щоб у нас була відокремлена газотранспортна система, щоб ми повністю відповідали вимогам європейського законодавства. І підписали два договори на базі типових європейських договорів.

Справа в тому, що це також не просто, бо треба підтвердити, що ми повністю відповідаємо європейському законодавству. Зокрема, і в рамках взаємодії з європейською комісією та Європейським Енергетичним Секретаріатом.

Чому Україна і Росія знову ведуть газові переговори?Тому що той контракт на транзит, який діє зараз, завершується 31 грудня 2019 року. Нового контракту ще не уклали. Спроби Росії чинити тиск на Україну політично, економічно та дипломатично переговорний процес не покращують. Тому до переговорів про укладання нового контракту запросили посередника – Європейську комісію, як представника споживача газу, який Україна має транспортувати.

Також все ж таки ми маємо фактор транзитних перемовин Тобто є транзит, є певне споживання зі сторони європейського ринку – докладаються додаткові умови. Зокрема, арбітражі та прямі поставки. Тому об’єднувати ці два питання становить певні складності, тому що об’єктивно ці два елементи не є поєднуваними.

Тому що пряма поставка – це знайшли один одного – споживач та постачальник. Знайшли оптимальну ціну і можуть постачати. Арбітражі – це вже довгі відносини. Транспортування газу – це логічна взаємодія, яку ми дуже довго історично реалізували і тепер нам треба підписати контракт про нові відносини.

Тому додаткові фактори, які включаються у процес перемовин, все ж таки створюють певний елемент труднощів.

Тобто Росія справді готова не продовжити цей контракт? Вони розраховують запустити "Північний потік-2"?

Дійсно "Північний потік-2" все одно якось буде реалізовуватися. На той дозвіл, який вони отримали нещодавно від Данії, ми зараз розглядаємо можливості якось, з точки зору екології, подавати апеляцію.

Проте треба говорити, зважаючи на ті нанесені витрати та зобов’язання, вони все одно мають його до кінця реалізувати. З іншої сторони, наша газотранспортна система, яка вже готова і вже традиційно довго здійснювала постачання газу на європейський ринок може стати дуже конкурентною, зокрема і тим новим інфраструктурним проєктам Росії – "Північний потік-1" та "Північний потік-2". Тому, з цієї точки зору, від цього виграє європейський ринок, тому що в нього є більше пропозицій і зокрема, якщо він в рамках цієї взаємодії завантажує всі ці потоки, то це є більша конкуренція і менша ціна.

Що відомо про "Північний потік-2"?Це проєкт магістрального газопроводу з Росії в Німеччину через Балтійське море. Призначений для того, щоб російський "Газпром" перенаправив через "Північний потік-2" більшу частину обсягів газу, що протікає до Європи через Україну. Запуск газопроводу повинен був збігатися із закінченням чинного контракту на транзит газу через Україну – 31 грудня 2019 року.

маршрут
Маршрут "Північного потоку-2": карта

Польща та країни Балтії намагаються заблокувати будівництво експортного трубопроводу, заявивши, що це посилить залежність Європи від Росії. Москва ж наполягає на тому, що він є суто економічним.
"Північний потік-2" повністю належить "Газпрому", але частково фінансується п'ятьма європейськими енергетичними компаніями: Shell, Engie, OMV, Wintershall та Uniper.

Чи може Росія не продовжувати? Ну, я думаю, що 1 січня 2020 року все ж таки "Північний потік-2" не буде повністю функціональним і ми маємо все ж таки знаходити рішення. З іншої сторони, й Україна готова до зупинки транзиту. Чому? Тому що в нас 21,7 мільярдів кубів закачано у підземні сховища. І дуже великі обсяги закачані у європейські газосховища для того, щоб бути готовим до ситуації з повною зупинкою транзиту.

Проте, я не думаю, що це є правильно, зокрема з точки зору того, що на ринку Європи також збільшується конкуренція. Навіть без створення додаткових трубопроводів. Є LNG, є інші постачальники, які також дуже цікавляться європейським ринком. Зокрема, я вважаю, що й "Газпрому" цікаво постачати досить великі обсяги довготривало, тому що це також є дохід компанії і відповідні бюджетні платежі.

Важливо! Росія не матиме повного контролю над "Північним потоком-2"

Вони будуть втрачати ринок через те, якщо будуть ненадійними постачальниками або сам природній газ буде втрачати свою привабливість як паливо. Тому що у найкритичніший момент може бути зупинка його постачання – вони також від цього втрачають. Тому я думаю, що вони не можуть бути не зацікавлені у якомусь довгостроковому контракті і розумінні довгострокових обсягів власного постачання своєї товарної продукції.

Раніше Росія казала про короткострокові контракти. Чи готові ми підписати такий контракт?

Тут два аспекти. Дійсно, ми зараз дуже активно працюємо. Зокрема, і сьогодні приймається рішення щодо відокремлення газотранспортної системи. Другий момент – чи дійсно ми встигнемо. Я практично впевнений, що ми встигнемо. Проте Росія весь час натякає, що якщо ми не встигнемо, то тоді треба підписувати на старих умовах.

північний потік росія
Будівництво "Північного потоку-2"

На старих умовах, зокрема у даному випадку, короткостроковий контракт – це є певна позиція російської сторони. Ми хочемо привести все до європейського законодавства. Я думаю, що ми встигнемо. Європейське законодавство не забороняє підписувати довгострокові контракти з чіткими обсягами. І це означає, що знову таки у нас тут з’являється певний конфлікт інтересів.

Ми з європейцями – у довгостроковому контракті, а росіяни кажуть, що дійсно можна розглядати короткостроковий контракт. І ми всі розуміємо, що короткостроковий контракт – це якраз той момент, коли може бути добудований "Північний потік-2". І ми тоді будемо мати тоді трохи гірші позиції у перемовинах.

Робота у двох міністерствах

Ви стали очільником двох різних Міністерств. Ви взагалі знали, що ви будете очолювати два Міністерства одночасно?

Свого часу, коли ми працювали над формуванням політики, то зрозуміли, що є конфлікт між енергетичним та екологічним Міністерствами. Наприклад, коли енергетичний сектор готовий давати більше вугля, атомної генерації тощо, але не зважає на екологічну складову. Натомість екологи наголошували на тому, що потрібно підібрати більш екологічний варіант розвитку енергетики.

Читайте також: Чому міністерства енергетики і екології об'єднали

Важливо інше – той конфлікт, що існував на рівні міністерств, не створював ефективної взаємодії. Ба більше, об’єднані Міністерства передбачають розвиток. Наприклад, у кожну одиницю енергії включаються екологічні витрати. Це робиться для того, аби реально оцінити, скільки коштує для екології виробити одиницю енергії.

Другий пріоритет для уряду – енергоефективність. Вона перебуває частково у зоні енергетичного, а частково – екологічного Міністерства. Те, що не вироблено, не спалено є найбільш екологічним. Вкладання в енергоефективність є однією з найефективнішою інвестицією в екологію.

Ще один елемент – зміна клімату. Тривалий час це не сприймалося на рівні державної політики, тепер зміна клімату є фактором, який треба враховувати. Якщо завтра зміна клімату приведе до того, що ще більше родючих земель стає пустелями, то не зважати на це просто не можливо.

До кабінету міністра енергетики журналістів 24 каналу не пустили, але приймальню – показали. Цікаво, що на двері Олексія Оржеля встановлена наліпка: "Ведеться постійне відеоспостереження НАБУ".

набу оржель
Наліпка на дверях міністра

Ми зробили це для того, аби всі розуміли, що ведеться активна боротьба з корупцією. І нульова толерантність у цьому питанні. Це не жарт. Є ідея – максимально відкрити уряд, аби будь-який українець міг побачити, що є рух у напрямку максимального зменшення корупції. Міністерство енергетики завжди визначалося як певна корупційна складова. Були певні корупційні ризики замість того, щоб виконувати певні завдання щодо екологічної безпеки або зменшення шкідливого впливу. Наразі ведеться активна робота, аби цього більше не допустити.

Приймальня схожа на ваш кабінет?

Так, дуже схожа. Такі самі кольори, столи та люстри.

оржель
Приймальня міністра

Які у вас були враження, коли ви побачили свій кабінет?

Насправді, в мене два кабінети (другий у Міністерстві екології – 24 канал), але я не здивований. Я раніше вже у них бував. Єдине, що мене здивувало – занадто велика площа. Вона не потрібна для одної людини. У нас було завдання – прибрати енергетичну красу. Ми частково винесли статуетки, зараз там вже висять робочі графіки, завдання по роботі та стоять дошки. Також ми хочемо повісити дійсно проблемні аспекти. Аби кожен день можна було побачити те, якою насправді важкою справою є робота шахтарів, які є екологічні лиха в Україні.

Як часто вам вдається відвідувати інших своїх підлеглих у Міністерстві екології?

У нас навіть три будівлі. Є ще одна будівля поруч з "Нафтогазом". Ми намагаємося несподівано з’являтися у тому Міністерстві. Дивитися яка там ситуація, чи дійсно люди не "сумують" (сміється). Не дуже часто, якщо відверто. Це приміщення є не найкращим з погляду логістики. Але вже ми збирали людей, окреслили цілі нового об’єднаного Міністерства.

Декілька разів приїжджали вирішувати кадрові питання.

Те, що ви несподівано приїжджали давало свій ефект?

Були певні моменти. Люди могли відлучатися від роботи. Зараз ми вже побороли цей негативний ефект.

Особисте життя

Ви у мене є в друзях у фейсбуці, але про вас дуже мало інформації. Навіть там неможливо щсоь про вас дізнатися, окрім роботи. Кажуть, що ви – дуже скромний. Розкажіть про себе. Чим займаєтесь у вільний час, якого у вас зараз дуже мало? Чим займалися раніше? Можливо, якесь хобі?

Здебільшого зараз справді дуже мало вільного часу. Працюємо до ночі, приїжджаємо дуже рано на роботу. Зараз головне хобі – це все ж таки побачити сім’ю та поспілкуватися. Зараз я дуже відверто шкодую, що донька зростає, ходить перший клас, щодня щось нове. І коли цього не бачиш, то багато втрачаєш. Це такі недоліки поточної роботи.

Читайте також: Олексій Оржель: що відомо про нового головного енергетика України

А раніше у нас були здебільшого сімейні дозвілля. Були певні роботи по дачі, з батьками. Картоплі не було, але ялинки намагалися садити, щоб там щось виростало. Завжди воно якось не виходило: щось не виростало, щось виростало. Але на минулому-позаминулому тижні ми намагалися підготувати це все до зими, тому що дуже довго вже не були на дачі і не могли привести її до нормального стану.

Але здебільшого вихідні – це були або подорожі з сім’єю, або ж ось таке сімейне дозвілля.

оржель газ
Олексій Оржель

Ви кажете, що любите подорожувати. Як саме? Де саме? Що відвідуєте? Любите активний відпочинок чи навпаки десь полежати?

Ми любили подорожувати до того, як з’явилася нова робота. Все вирішує у цьому випадку дружина. Мені так простіше. Вона не все вирішує, але щодо дозвілля більше довіряю їй.

Я була на вашій першій пресконференції і ви почали її зі згадки про доньку Анастасію. Ви розповіли, що вона пішла до 1 класу. Чи вдається вам бути хорошим батьком і допомагати з навчанням?

Це дуже важко зараз виходить, але важливо з першокласниками спілкуватися. Хоча б ввечері запитати, як справи, що цікавого й нового дізналася. І важливо почути відповідь, бо їм ж теж хочеться розповісти. Шкодую, що не вистачає часу на це.

А на вихідних?

На вихідних виходить так, що ми не можемо дозволити собі відпочивати, бо є поточні завдання. Зокрема, цього тижня у нас розглядається багато законопроєктів та бюджет.

Інтерв'ю з міністром журналісти 24 каналу знімали 13 листопада.

Особисті правила енергоефективності

Так як ви міністр енергетики, чи є у вас у родина правила енергоефективності?

У мене навіть освіта енергоменеджера. У мене по будинку проведений енергоаудит. Я знаю, де є слабкі, а де сильні сторони по енергоефективності. У нас дійсно диверсифіковане використання палива, є газове постачання і твердопаливний котел.

Цікаво! Як заощадити електроенергію у своїх оселях: прості поради

Якщо ми бачимо, що ціна велика на газ, то ми намагаємося використовувати твердопаливний котел. Є електричне опалення. Тобто, у нас є комбінація, в залежності від того, яка ціна краща і що є більш економічнішим. Більше того, сам будинок є енергоефективним. І в кінці кінців у нас на даху є сонячні панелі й ми ними користуємося.

сонячні батареї
Ілюстративне фото сонячник батарей на будинку

Сміття сортуєте?

В мене позиція проста і дієва, що за кожен пакет вивезеного сміття ми маємо заплатити гроші. З іншої сторони, паперова упаковка використовується і для тведопаливного котла або в камін можна кинути. Тому у нас це вже автоматично. Паперова упаковка у нас йде для опалення. А окремо відбирається те, що може відправити у компостну яму. Те, що не можна розділити, використати повторно або утилізувати – ми викидаємо в пакети. Проте вони невеликі, то й плата за сміття невисока.

Можливо, ви знаєте суми, які вам у платіжках приходять?

Платіжки – це моя відповідальність, тому я добре у них розуміюся. У нашому поточному споживанні близько на 300-400 гривень електроенергії. Це якщо говорити про несонячні місяці, бо в іншому випадку у нас сонячні батареї.

Взимку це невеликі суми. Навіть, якщо говорити про те, що у нас працює три холодильника. Проте треба використовувати енергоефективні холодильники. Здебільшого по всьому будинку LED-освітлення. Також намагаємося ефективно використовувати електричне опалення.

Минулого року за весь період за газ заплатили 8-10 тисяч гривень.

Зарплата міністра

Як вам запропонували посаду міністра? Чи довго вас вмовляли?

Ми з прем’єром дійсно давно знайомі. Ми працювали в Офісі ефективного регулювання. Я був керівником сектору енергетики. Ми дуже багато намагалися впровадити ініціатив і зараз вони дають певні результати.

Коли потенційно формувався уряд, були співбесіди з президентом. І він визначав, хто краще підходить.

Тобто ви одразу погодилися?

Це було важке рішення. Я пам’ятаю момент, коли треба було погоджуватися, розуміючи все навантаження і проблеми двох галузей. Проте виходив з того, що це є історичний момент. У кожного є якийсь шанс і якщо його використовувати, щоб змінити життя не тільки своє, а й багатьох на краще, то так легше жити далі. Тому було прийнято рішення, що треба скористатися і зробити все можливе, щоб реалізувати необхідні рішення, які чекала Україна.

оржель енергетика газ
Інтерв'ю з Олексієм Оржелем

Яку зарплату ви отримали?

Заробітна плата – це стовідсоткова премія, тому що вона у нас за інтенсивність. Перший місяць було десь 15 тисяч гривень. А зважаючи на велику інтенсивність роботи – це 28 тисяч гривень.

Бліц-питання

Які плани щодо утилізації сміття в Україні?

Дуже правильне питання, в Україні – це актуальна проблема. Наступного тижня у нас буде засідання робочої групи щодо законопроєкта по управлінні ввідходами. Проте, коли ми говоримо про відходи, то це про ієрархію походження відходів. Тобто, перше – це запобігти утворенню. Треба робити певні економічні й інші організаційні стимули, щоб у нас було менше упаковок у товарах. Також, щоб у нас була можливість використання такої упаковки, яка може сама розкладатися.

Потім наступна ієрархія – це переробка, що ми можемо відібрати та відсортувати. Можливо, дійсно сортувати на рівні домогосподарств, тому що це найбільш ефективний інструмент. Це є елементом культури і ми маємо навчитися цьому. Той приклад, який я навів, якщо сплачуєш за кожен пакет сміття, то це стимулює.

переробка сміття
В Україні є проблема з переробкою сміття

Утилізація має бути дійсно максимально екологічною. Без жодної можливості шкоди для довкілля. І захоронення має бути найдорожчим, щоб не було такої ситуації, коли є можливість переробки, але туди не везуть, бо дорого. І найпростіше вивезти на полігон.

Цікаво! На Дніпропетровщині вчителі та школярі заробляють на відходах

Полігон має стати інженерною спорудою і показувати екологічну нейтральність. Головне – це контроль на несанкціонованих звалищах. Чому? Якщо ми все побудуємо, то має бкти нормальний контролб та адміністративна, а може й кримінальна відповідальность за те, що ти викинув сміття у лісі.

Коли ваші ідеї зможуть втілитися?

Ми маємо надію, що повний пакет законопроєктів про впровадження іррархії поводження з відходами напрацюємо вже найближчим часом. Можливо, ми зможемо повноцінно прийняти одразу після Нового року.

сміття пластик екологія переробка
Європа без пластику / Інфографіка 24 каналу

Коли у нас можуть з ’явитися, наприклад, полігони?

Сучасні полігони пов’язані дійсно з економічною моделлю. Тобто, якщо ми кажемо, що дійсно більше не викидаємо в ліс сміття. Ми контролюємо це.

Також ми говоримо про те, що є чіткий контроль за полігоном. У даному випадку і зі сторони Міністерства є завдання. У нас зараз закладається ідея об’єднання всіх інспекцій в одну. Правоохоронну службу й екологічну інспекцію, які будуть працювати ефективно для того, щоб контролювати екологічні вимоги.

Цікаво! Авоськи, мішечки, екосумки: чим замінити пластикові пакети в Україні

Якщо ми показуємо, що дійсно не можна безкоштовно просто викинути, є контроль держави, чітка і зрозуміла плата. І це дорого вивести на полігон. А дорого, тому що там дійсно інженерна споруда, яка відповідає всім вимогам щодо екологічної нейтральності.

Проте, якщо ми дійсно робимо комплексну реформу, нове законодавство, нові вимоги, то я думаю, що й інвестиції потенційно з’являться, може, вже й з наступного року.

А пластикові пакети, коли можуть зникнути?

У першому читанні підтримали народні депутати законопроєкт про заборону на пластикові пакети до 50 мікрометрів. І це вже важливий крок. Я думаю, що через два тижні ми зможемо привітати один одного із забороною на пластикові пакети.

Я зустрівся зі своїм колегою-міністром з іншої країни і він сказав, що у нього було враження, що Міністерство екології в Україні екологією не займалося. Це інший міністр каже про попереднє міністерство. Тому, щоб стало більше еко потрібна свідомість громадян. У нас все більше громадян стає еко-френдлі.

Чим небезпечний пластик?При звичайних умовах зберігання пластик не обмінюється з водою хімічними елементами. При нагріванні навіть трохи вище кімнатної температури починається активне переміщення токсичних молекул з пластикової пляшки в рідину, якою вона наповнена. Зрозуміло, що в спеку понад 30 градусів така вода стає отруйною. У пластику міститься бісфенол-А. Цей компонент негативно впливає на щитовидну залозу, центральну нервову систему, провокує нездатність мати дітей, гіпертонію, ожиріння і діабет. Використання пластику збільшує ризик хронічної інтоксикації.

Чому так мало в Україні еко?

Також важливим елементом є те, що еко не потрібно бути дорогим. Це завдання держави.

Тобто основна проблема зараз в тому, що еко дороге?

Воно завжди, коли є більші вимоги до екологічності, то це закладається в товар. Якщо держава хоче і реально рахує. Тут важливо рахувати, наскільки шкодить нашому середовищу наша діяльність. В даному випадку завдання держави зробити не еко дорогим.

Коли в Україні припинять рубати ліс?

Я думаю, що найближчим часом реалізується завдання про електронний реєстр обігу деревини. Ми маємо вивести це питання на відкритий моніторинг. Я думаю, що окрема історія – це взаємодія на рівні митниці. Не може ж бути, що ліс рубають, він кудись зникає і потім його знаходять в іншій країні.

вирубка лісів
В Україні масово вирубують ліси

Якраз от ці завдання, які робить і Міністерство фінансів щодо взаємодії з митницями по відкриттю електронних реєстрів – це надзвичайно важливо. Проте, з точки зору, формування лісової галузі потрібне повноцінне і стовідсоткове перезавантаження Лісагентства, яке вже зараз відбувається. А також моніторинг та виведення дійсно на прозорі майданчики, на яких не можна зловживати, коли ми дійсно торгуємо деревиною.

Чи займаєтеся ви очищенням водойм?

У рамках державного агентства водних ресурсів України є певна політика щодо взаємодії з тими основними фондами, які у них є щодо зрощування, гідротехнічних споруд. А в рамках дії і обслуговування гідротехнічних споруд – це є завданням щодо очищення.

Зараз є досить неефективна діяльність. В очищенні водойм є декілька факторів – це скиди, вимоги до дозволів і контроль зі сторони екоінспекції. Якщо є скиди у воду або водойми, то і тут треба запобігати.

Коли у шахтарів буде гідна зарплатня?

Є два елементи проблеми – є державні і приватні шахти. На приватних – у нас немає проблем із заборгованістю. Я так розумію, що є досить адекватний і конкурентний рівень заробітної платні. На державних шахтах досить несприйнятний рівень оплати. Особливо, в тих регіонах, де знаходяться шахти.

Важливо! 8 мільйонів збитків: на закритій шахті на Донеччині незаконно видобували вугілля

У нас є проблема в тому, що дійсно шахтарі невчасно отримують заробітну плату. Чому так відбувається? Тому що державні шахти є збитковими, рентабельність добутку дуже велика і вони не можуть реалізувати свою продукцію по ринковим цінам. В результаті утворюються збитки, які починають покриватися з державного бюджету. З одної сторони, це абсолютно некоректно.

Важливо, щоб ми от ці шахти, які зараз є перспективними, могли передати в ефективні приватні руки. І коли цей новий власник буде займатися розвитком, інвестиціями і головне – буде шукати можливості для реалізації свої вугільної продукції.

шахтарі зарплатня шахтарів
Гідна зарплатня для шахтарів

Дійсно на державних шахтах відбувалися неефективні процеси, була корупція, закупівлі та привозили обладнання, яке вже було у використані. Не вкладалися реальні матеріальні та капітальні інвестиції. Це призводило до того, що шахти ставали все збитковішими і починали вимагати більше грошей з бюджету.

Ми зараз займаємося пріорітизацією тих шахт, які можуть бути передані на відкритих приватизаційних процесах. А також хочемо оцінити, де потрібні першочергові інвестиції, щоб вивести шахти на більш рентабельний рівень. Щоб держава не дотувала, а шахта могла сама себе забезпечувати.

На жаль, є шахти, які можуть бутти реструктуризовані та ліквідовані. Є такі, на яких нема можливості оптимізації рентабельності та зменшення ціни на добуток тонни вугілля.

Багато таких шахт може бути?

З тих 33, які зараз є у Міністерстві, десь близько 13-15 шахт знаходяться у цій зоні.

Чий Крим?

Звичайно, український.