Під час брифінгу заступник начальника Головного слідчого управління СБУ Віталій Маяков, зокрема, продемонстрував, зняте на телефон відео, на якому можна побачити пересування Донецьком вищезазначеного комплексу "Бук".
Важливо! Збитий Boeing-777 над Донбасом: чого досягли за 5 років розслідувань
Завдяки цьому відео з телефону ми встановили, кому належить цей трейлер. Ми встановили особу з числа бойовиків, яка забрала його на автопідприємстві в Донецьку. Через 3 роки нам вдалося цю особу затримати, коли він перетинав кордон на підконтрольній нам території з Росією. Ми його затримали, зараз він відбуває покарання тут, в Україні,
– констатував він.
За його словами, фахівцям вдалося встановити точний час і маршрут, за яким "Бук" з Росії незаконно потрапив на територію України, час здійснення запуску зенітної ракети та місце її старту, а також час і маршрут, за яким "Бук" бойовики вивезли назад до Росії. Він додав, що більшість інформації вдалося з'ясувати ще до вересня 2016 року.
Зауважимо, що Маяков так і не назвав імені затриманого водія автотягача. Щоправда, підкреслив, що причетних до транспортування "Бука" та відповідно знищення малайзійського Boeing суд розглядатиме як терористів. Наразі таких підозрюваних нараховується 150 осіб. Усі вони є причетними до транспортування "Бука" з території Росії до України і назад, охорони комплексу та його виходу на бойову позицію для збиття літака.
Відео брифінгу Маякова з нагоди роковин таргедії MH17: про водія тягача – з 24:00
Це вже не вперше СБУ затримує причетних до збиття малайзійського Boeing. До прикладу, 27 червня спецслужба у результаті операції на території окупованої частини Донеччини затримала екс-начальника "протиповітряної оборони" слов'янської бригади бойовиків Володимира Цемаха. Поки триватимуть слідчі дії, він перебуватиме за гратами щонайменше 2 місяці. Якщо вину бойовика доведуть, йому загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі.
Цікаво! Затриманий СБУ Цемах зізнався, що сховав "Бук", з якого було збито MH17, – ЗМІ
Крім того, як СБУ, так і Спільна слідча група під керівництвом Нідерландів у збитті літака у небі на Донбасом підозрюють:
– Ігоря Гіркіна ("Стрєлков");
– Леоніда Харченка ("Кріт");
– Сергія Дубинського ("Хмурий");
– Олега Пулатова ("Гюрза").
Водночас розслідувачі з Bellingcat вважають дотичними до цієї справи ще 8 бойовиків і російських найманців:
– Едуард Гілазєв ("Рязань");
– Олег Шарп ("Змій");
– Ігор Безлер ("Бєс");
– Сергій Поваляєв ("Боцман");
– Валерій Стельмах ("Найманець", "Батя");
– Ігор Українець ("Мінер");
– Олександр Ходаковський ("Скіф");
– Олександр Семенов ("Санич").
Що відомо про катастрофу Boeing-777 рейсу MH17 у небі на Донбасом? Цей літак належав авіакомпанії Malaysia Airlines і він виконував рейс з нідерландського Амстердама до малайзійського Куала-Лумпур. Збили його бойовики поблизу Тореза 17 липня 2014 року. Внаслідок катастрофи загинули усі пасажири та члени екіпажу літака: загалом на його борту перебували 298 осіб.
Спільна слідча група під керівництвом Нідерландів встановила, що авіасудно збили за допомогою ракети BUK TELAR з комплексу "Бук". Сам цей комплекс належить 53-й зенітно-ракетній бригаді армії Росії, що базується у Курську. За даними волонтерської групи розслідувачів Bellingcat, причетним до перевезення "Буку" з території Росії є офіцер ГРУ РФ Олег Іванніков: має він позивний "Оріон".
Відповідальною за цей інцидент вважають Росію. Такої думки офіційно дотримується не лише Україна, а й Австралія, Нідерланди та США. Натомість Кремль традиційно відкидає усі обвинувачення.
Катастрофа МH17 у небі над Донбасом / Інфографіка 24 каналу