24 канал підготував серію текстів, аби ближче познайомити вас із найбагатшими людьми України (за версією журналу НВ).
- Рінат Ахметов – $9,629 млрд;
- Віктор Пінчук – $2,310 млрд;
- Вадим Новинський – $1,767 млрд;
- Ігор Коломойський – $1,480 млрд;
- Геннадій Боголюбов – $1,376 млрд;
- Петро Порошенко – $1,253 млрд.
На третій позиції рейтингу – Вадим Новинський.
Статки: 1,767 млрд доларів
Основний актив: Смарт-Холдинг
Динаміка у порівнянні з 2018 роком: -22%
Дитинство і юність
Вадим Новинський народився 3 червня 1963 року в місті Стара Русса Новгородської області Росії. В офіційній біографії олігарха чимало білих плям. Навіть про його дитинство майже нічого невідомо. За даними розслідування журналістів, біологічний батько олігарха – Рудольф Ервандович Малхасян, проте, Новинського виховували в іншій сім'ї. Також він має молодшого брата за батьком – Малхасяна Ашота Рудольфовича.
Цікаво: Коломойський, Ахметов і решта олігархів можуть бути покарані, – Рябошапка
Трудова діяльність олігарха почалась на заводі "Старорусприбор" (приладобудівний завод в місті Стара Русса Новгородської області Росії, звідки родом), де він працював слюсарем-інструментальником.
У 1985 Вадим Новинський вступив до Академії цивільної авіації в Ленінграді (зараз – Санкт-Петербурзький державний університет цивільної авіації) за спеціальністю – експлуатація цивільного транспорту. Він активно займався науковою діяльністю.
У 1985−1989 роках працював у Петрозаводському авіазагоні.
З 1989 по 1991 рік він був співробітником кафедри систем управління Академії цивільної авіації, що в Санкт-Петербурзі.
Як і де почав бізнес
Як розповідає сам олігарх, у 1991 році він став приватним підприємцем. На той час Вадим Владиславович поєднював власний бізнес з роботою у комерційному Центрі перспективних досліджень.
У 1996−1998 роки Новинський разом з партнерами створив компанію "Лукойл – Північ – Захід" (пізніше компанія була перейменована на "Торговий дім Лукойл – Північ – Захід", а потім – на торговий дім "Північ – Захід – Ойл"). Будучи громадянином Росії він представляв компанію в Україні, зокрема займався поставками паливно-мастильних матеріалів на "Криворіжсталь" і "Запоріжсталь". Так Вадим Новинський і опинився в Україні.
Читайте також: Новинський вніс до парламенту проєкт про скасування "мовного закону"
"Я був тут (в Україні – прим. авт), мені доводилося налагоджувати контакт з усіма. Я починав все з нуля, з чистого аркуша. У мене не було тут ні тата, ні дядька. Всі контакти я напрацьовував сам", – пояснює свій шлях Новинський на українській бізнес-арені.
Одне із найдавніших фото Вадима Новинський у мережі / Фото: Олександр Стручков
Навесні 2012 року указом експрезидента Януковича Новинський отримав українське громадянство, а восени вже став депутатом Верховної Ради. Олігарх пояснює таке своє рішення лише "юридичним оформленням існуючого статусу" та заперечує зв'язок з початком політичної кар'єри.
Одружений з Марією Леонідівною Новинською, виховують чотирьох дітей.
Скандали, пов'язані з Новинським
Гучне "скандальне життя" Вадима Новинського почалося після отримання українського громадянства та початку політичного життя.
Новинський позиціонує себе як релігійного прихожанина та славиться вірністю Московському патріархату, який активно й спонсорує в Україні. Саме церква стала осередком скандалу. В 2013 році Вадим Новинський спільно з експрезидентом Віктором Януковичем, ексміністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком та ексголовою міліції Києва Валерієм Коряком спробував узурпувати владу в Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП).
Новинського називають "найправославнішим" олігархом України / Фото Контекст-Причерноморье
Більше того, вони сприяли викраденню архієпископа Олександра (Драбинко). На той момент він був помічником нині покійного предстоятеля УПЦ МП Володимира (Сабодана). Як зазначають в ГПУ, Новинський був переговірником під час спроби незаконного позбавлення волі архієпископа. Конфлікт став предметом кримінального слідства.
У грудні 2016 справа ожила з чималим розмахом, що стало причиною позбавлення Вадима Новинського депутатської недоторканності. Він досі є фігурантом справи про тиск на Митрополита Володимира, але підозри йому не пред'являли.
Попри досить непрості стосунки Вадима Новинського з Петром Порошенком, саме п'ятий президент допоміг отримати українське громадянство олігарху. Про це бізнесмен заявив під час зняття недоторканності з трибуни Верховної Ради.
Також у 2013 року Новинський був причетний до фактично рейдерської квартирної афери, де замовником виступало державне підприємство "Укртелефільм". Вже у березні 2014-го Господарський суд Києва у повному обсязі задовольнив позов кіностудії "Укртелефільм" про визнання недійсним договору між "Силтек ЛТД" та "Інтерінвестсервісом" (підпорядкованим людям Новинського).
Будучи членом "Партії регіонів", 16 січня 2014 року голосував за "диктаторські закони" – пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян і свободу слова.
Зверніть увагу: Як та на чому заробляють топові українські олігархи: скандальні схеми
Основні джерела доходів сьогодні
Найцінніший актив Вадима Новинського – група компаній "Смар-холдинг", яка має представництва у більшості регіонів України. До сфери інтересів групи входять гірничо-металургійний комплекс, суднобудування, АПК, машинобудування, аграрний сектор, добувна промисловість (виробництво нерудних матеріалів), нерухомість, фінанси і страхування.
Новинський має не лише партнерські, але й дружні стосунки з Ахметовим / Фото з відкритих джерел
В інтерв'ю одному з українських видань Вадим Новинський заявив, що вважає Рината Ахметова найкращим партнером. Олігархи об'єднали деякі активи. Наприклад, Смарт-Холдин володіє часткою в 25% акцій металургійної групи "Метінвест" (решта належить Ахметову). Аграрна компанія HarvЕast Holding також є спільним актовимом Новинського (25%) та Ахметова (75%) і входить в десятку найбільших агрохолдингів країни за розміром оброблюваної ріллі.
Інші активи групи компаній "Смарт-холдинг":
Херсонський суднобудівний завод;
Чорноморський суднобудівний завод (ЧСЗ) (Миколаїв);
"Верес" ( сфера АПК та виготовлення продуктів харчування)
Калитянський бекон;( сфера АПК та виготовлення продуктів харчування)
Будівельна компанія "Криворіжаглобуд";
Девелоперська компанія "Юджин" (Київ);
Страхова компанія "Промислово-страховий альянс"
Юнекс-Банк
Завод "Днепропресс" (машинобудівний бізнес)
ВАТ Балаклавське рудоуправління ім.Горького,
ЗАТ Євпаторійський завод будівельних матеріалів
ЗАТ Сакський завод будівельних матеріалів;
ВАТ Запоріжнерудпром (виробництво будматеріалів)
ЗАТ Турстрой, що володіє ліцензіями на розробку кількох гранітних і піщаних родовищ; (виробництво будматеріалів).
Попри таку кількість бізнесів статки Новинського зменшились на цілих 22%, у порівнянні з минулим роком. Це безпосередньо пов'язано з роботою одного з найбільших в Україні приватних холдингів, який знизив прибуток через падіння світових цін на металопродукцію.
Більше того, Новинський володіє проблемними активами. Одним із таких є ПАТ "Чорноморський суднобудівний завод", який умисно довели до банкрутства Балаклавське рудоуправління, яке також належить олігарху. Станом на 1 листопада 2019 року, за даними OpenDataBot, податковий борг ЧСЗ становив 116 696 160 грн.
Також структура бізнесмена, що володіє торговельною мережею "Амстор", 3 жовтня 2019 року Госпсудом Дніпропетровської області визнана банкрутом і заборгувала державному Укрексімбанку 1,52 млрд грн, а ахметовському банку ПУМБ – ще 1,74 млрд грн.
Рекомендуємо: У світі побільшало мільярдерів, серед них 7 українців: список