24 Канал зібрав усю інформацію про вибухи в Ірані. Що відомо про атаку безпілотників та масштабні пожежі – читайте далі.

Важливо На військових об'єктах в Ірані пролунали потужні вибухи: країну атакували безпілотники

Перші вибухи пролунали в іранському місті Ісфахан. Безпілотники атакували один із центрів виробництва боєприпасів міноборони країни. Згодом офіційні джерела зазначили, що начебто постраждалих немає.

Заступник офіцера з питань політичної безпеки міста Ісфахан Мохаммадрез Джан Нішарі констатував, що "збитки та причини цього інциденту наразі з'ясовуються, а розслідування – триває".

Дрони атакували виробництво зброї в Ісфахані: дивіться відео

Пізніше безпілотники влучили у завод із перероблювання нафти в промисловому районі Салімі в місті Азаршахр. У результаті вибуху спалахнула масштабна пожежа.

В Азаршахрі палав завод: відео

Згодом повідомили про вибухи на військових об'єктах у місті Хой та Карадж, що в провінції Альборз.

За даними Jerusalem Post, які посилаються на власні джерела у розвідці, вибухи на території декількох військових об'єктів Ірану мали феноменальний успіх. За їхніми даними "збитки виходять далеко за межі "незначного пошкодження даху", про що заявляє Іран".

Однак у виданні констатували, що наразі невідомо, чи озброєння, яке було пошкоджене внаслідок атаки, було частиною ядерних розробок Тегерану.

Зазначимо, що вибухи лунали й в ніч на 30 січня. За попередніми даними, у місті Мехабад звучали вибухи після гулу літаків та виникла потужна пожежа, а по колоні КВІР завдали удару на кордоні Сирії та Іраку. Однак офіційний Тегеран все спростовує та заперечує.

На офіційній сторінці міністерства оборони Ірану через певний час з'явилось повідомлення, у якому зазначено, що Тегеран підтверджує атаку, проте наголошує на тому, що шкода від неї невелика.

Власне, там мовиться про те, що внаслідок удару по майстерні в місті Ісфахана спалахнув дах будівлі, і начебто пошкодження від обстрілу мінімальні. Однак варто згадати також повідомлення від ЗМІ, у яких мовиться про те, що це зовсім не так.

Читайте також "Це фейк" та водночас "вибухи на військових базах": у росіян "палає" через вогняну ніч в Ірані

Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк близько 12:40, 29 січня у своєму твітері написав, що "Україна попереджала Іран". Очевидно, мовиться про те, що Україна попереджала Іран про наслідки співпраці з Росією.

Логіка війни невблаганна та вбивча. І виставляє жорсткі рахунки авторам та співучасникам. Паніка в Росії: нескінченна мобілізація, ППО в Москві, окопи на відстані 1000 кілометрів, підготовка бомбосховищ. Вибухова ніч в Ірані: дронові й ракетні виробництва, нафтопереробка,
– написав радник глави ОП.

Окрім того, він опублікував скриншот свого допису за 24 грудня 2022 року. Там йдеться про те, що Іран, попри санкції, допомагає Росії, тому потрібно застосовувати "більш руйнівні інструменти" проти цієї країни. Зокрема, знищувати виробництва та арештувати постачальників.

Реакція України на вибухи в Ірані
"Україна попереджала Іран" / Скриншот з твітера Подоляка

Водночас речник Повітряних сил Юрій Ігнат заакцентував на тому, що ця "вогняна ніч" в Ірані є наслідком політики співпраці Тегерану з Москвою. Однак він також наголосив, що не має повноважень коментувати вибухи в інших країнах.

Після коментарів Києва щодо удару безпілотника по військовому заводу, МЗС Ірану викликало тимчасового повіреного у справах України в Тегерані. Очільник політбюро у справах Євразії вручив українському дипломату лист із закликом негайно надати офіційні роз'яснення від уряду України.

У виданні Al Arabya заявили про те, що до цього обстрілу, можливо, причетні Військово-морські сили Сполучених Штатів Америки. Там також зауважили, що під прицілом під час цієї атаки був склад, у якому зберігались балістичні ракети.

Окрім того, в "Аль-Хадас" з посиланням на власні джерела в США також наголосили на тому, що в цьому обстрілі, ймовірно, брали участь американські ВПС та військові ще однієї країни. І що цікаво, йдеться зовсім не про військових Ізраїлю, як міг багато хто подумати.

Відкидати все ж версію з причетністю Ізраїлю до заворушень в Ірані зовсім не слід. Близько 02:00, 29 січня місцеві ЗМІ повідомили про потужний вибух у Тегерані. Опісля у місті чули стрілянину та крики. Власне, у ту ж мить Al Arabia повідомили, що Ізраїль розпочав військову операцію в Ірані, проте послався на неназвані ізраїльські ЗМІ. Офіційно в Ізраїлі щодо цього повідомлень не було.

Як зазначили згодом ті ж медіа, іранські революціонери розпочали бій у деяких містах.

У Тегерані була стрілянина: відео

Авіабази Ірану перевели у стан бойової готовності, в небо підняли авіацію. Також відомо, що за 20 кілометрів від Тегерану лунала сирена.

Іран підняв у небо винищувачі / Фото з соцмереж

​Водночас КВІР (корпус вартових ісламської революції) звинувачує в атаці опозиційну організацію "Моджахедін-е Халк" та "сіоністських ворогів".

Крики жителів Тегерану: відео

Також варто зауважити, що напередодні вибухів прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху на засіданні кабінету міністрів заявив, що Ізраїль розпочинає завдавати удари по терористичних організаціях.

А КВІР вважається саме такою організацією за всіма підставами. Подивимось, як Іран буде на це реагувати,
– зауважив військовий експерт Юрій Федоров.

Завдяки нічній атаці в Ірані були зруйновані певні підприємства, які будують дрони-камікадзе, що використовує Росія. А це, на думку ветерана російсько-української війни, майора запасу, військового аналітика Олексія Гетьмана, щонайменше ускладнить постачання зброї в країну-агресорку.

Ба більше, на його думку, Іран почав вагатися, чи є сенс підтримувати Росію в такому обсязі, як раніше.

Цю думку поділяє й колишній співробітник СБУ, експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак. Він переконаний, що "бавовна" в Ірані беззаперечно працює на користь Україні. Тож найближчим часом не варто очікувати великі партії "Шахідів" з Ірану до Росії.

Натомість за словами політолога Андрія Вігірінського, в Ірані щороку здійснюються схожі атаки, просто змінюються самі об'єкти. Тому в іранців не виникло ефекту новизни, а отже попередження такого характеру насправді не приведуть до чогось кращого щодо питань відносин з цією країною.

До того ж, не знаючи, по якому саме об’єкту було завдано удару, ми не можемо говорити про невідворотність наслідків атаки дронами по Ірану.

Варте уваги Це лише початок, – політолог пояснив, що показала "бавовна" в Ірані

Цікаво, що удар по Ірану відбувся саме після того, як у Тегеран приїжджав голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін. Як зазначив військовий експерт Юрій Федоров, за деякими припущеннями його візит міг бути пов'язаний з тим, що Росія обіцяла Ірану передати ядерні технології, необхідні для виготовлення ядерної зброї. А це могло стати спусковим гачком для таких ударів, щоб переконати Тегеран, що з ядерними питаннями жартувати не варто.

Також на думку експерта, керівництву Ірану "натякнули", що за подальші контакти з Москвою, особливо в ядерній сфері, на них чекає жорстоке покарання.

Серед інших надзвичайних подій, що трапились в Ірані, ввечері 28 січня сталося таке: іранські ЗМІ повідомили, що у місті Хой був землетрус, магнітудою у 5,9 за школою Ріхтера. Відомо, про 2 загиблих і 580 поранених. Землетрус пошкодив житлові будинки у 26 селах.


Наслідки землетрусу в Ірані / Фото Irib News

Генеральний директор Центрального управління кризових ситуацій Амір Аббас Джафарі повідомив, що всі лікарні в містах Мойн Хой, Урмія, Сельмас і Чайпаре готові приймати поранених.