Відповідну угоду Угорщина та Росія підписали 27 вересня. Все, що відомо про конфлікт Києва й Будапешта – читайте далі.

До теми Угорщина викликає українського посла через критику угоди з "Газпромом": реакція МЗС України

"Газпром" почав постачати газ Угорщині

З 1 жовтня "Газпром" розпочав транспортування газу в обхід України через "Балканський потік". Тим часом український оператор ГТС перестав доставляти блакитне паливо до Угорщини. Транзит зупинили о 07:00.

За словами, гендиректора оператора ГТС Сергія Макогона Угорщина протягом десятиліть отримувала газ через територію України. За цей час українська сторона жодного разу не порушила зобов'язання.

Більш того, український маршрут – найбільш економічно вигідний, бо є найкоротшим шляхом постачання газу до Угорщини, про це свідчать обсяги торгівлі між компаніями обох країн за останні роки,
– розповів Макогон.

Водночас "Газпром" монополізує газотранспортних систем. Такими діями Росія порушує основні принципи функціонування газових ринків.

Угорщина погрожує Україні

Керівник адміністрації угорського прем'єра Гергей Гуйяш заявив, що Україна "не має права втручатися в енергетичну політику суверенної країни". Окрім того, угорська сторона заявила, що має наміри перешкоджати вступу України до НАТО.

"Помста України відбулася задовго до наших газових домовленостей з росіянами, саме тому Угорщині слід продовжувати блокувати її шлях до НАТО", – наголосив Гуйяш.

Окрім того, політик заявив, що Україна не має відношення до угоди.

В обхід України: Угорщина уклала угоду з "Газпромом"

Угорщина уклала з російською компанією "Газпром" контракт на постачання газу в обхід України. Документ у Будапешті підписали заступник гендиректора "Газпром експорту" Дмитро Аверкін і головний виконавчий директор угорської енергокомпанії MVM Group Дьордь Ковор.

Відомо, що угода між Угорщиною та Росією:

  • розрахована на 15 років, з можливістю змінити закуплені обсяги через 10 років;
  • газ постачатимуть через Сербію (через газопровід "Турецький потік") та Австрію, а також – в обхід України;
  • через Сербію передаватимуть 3,5 мільярда кубометрів, а Австрією – 1 мільярд кубометрів;
  • набере чинності вже з 1 жовтня 2021 року.

За словами міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, Угорщина закуповуватиме газ за набагато вигіднішою ціною, ніж за контрактом, термін дії якого закінчується. Наразі Угорщина отримує російський газ за договором, який підписали у 1995 році.

В Україні відреагували на угоду Угорщини та Росії

У МЗС України заявили, що рішення політичне та економічно необґрунтоване. Ба більше – ухвалене на догоду Кремлю.

Угорщині і надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи,
– розповіли у МЗС.

За словами дипвідомства, це рішення "завдає шкоди позитивним результатам і тенденціям у двосторонніх українсько-угорських відносинах", для досягнення яких доклали багато зусиль глави МЗС України і Угорщини – Дмитро Кулеба і Петер Сійярто.

Саме тому МЗС України 27 вересня заявило, що:

  • ініціювало перенесення 5 засідання Спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва за співголовування глав МЗС (мало відбутись у Будапешті 29 – 30 вересня).
  • Україна звернеться до Єврокомісії щодо надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики.

Окрім того, гендиректор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон навіть допустив зупинку транзиту газу до Угорщини.

Яскравий приклад політики Кремля щодо України – щойно з'являється технічна можливість обійти Україну при транзиті газу, "Газпром" запускає газ через довші, але власні транзитні газогони,
– пояснив Макогон.

Угорщина вирішила звинуватити Київ у втручанні у внутрішні справи країни

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто на пресконференції 27 вересня після підписання контракту з Росією звинуватив Україну у втручанні у внутрішні справи Угорщини.

Він також заявив, що:

  • для його країни "енергетична безпека – це питання безпеки, суверенітету та економіки, а не політичне питання";
  • споживання газу (в Європі – 24 канал) не знизиться, і роль "Газпрому" також не зменшиться;
  • додав, що, мовляв, – "політичними заявами будинки не обігрієш".

Ми будемо відповідати без жалю і співчуттів, – МЗС України

У той же день, 27 вересня, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що контракт між Угорщиною та Росією про постачання газу в обхід української газотранспортної системи – це удар по Україні.

Ми повинні відповідати належним чином. Не може бути жалю та співчуттів. Будемо робити й інші кроки для захисту наших національних інтересів у цій ситуації,
– пояснив Кулеба.

Додав, що відкладення засідання міжурядової комісії з питань економічної співпраці з Угорщиною – не останній крок.

Країни викликають послів в Угорщині та Україні

Уже 28 вересня у Будапешті заявили, що викликають українського посла в Угорщині. Адже позицію України Петер Сійярто вважає "серйозним порушенням суверенітету та інтересів національної безпеки Угорщини".

Цей крок недружній після безлічі субсидій (вентилятори, медичне обладнання, догляд за солдатами, відпочинок дітей, фінансування інвестицій), які Україна отримала від нас,
– написав міністр.

Він додав, що у зв'язку з цим Угорщина викликає посла України до МЗС.

МЗС України у відповідь запросило посла Угорщини в Києві, аби донести йому "українську принципову позицію".

Транспортування газу в обхід України підриває нацбезпеку нашої держави та енергетичну безпеку Європи, а нова угода Угорщини з "Газпромом" завдає серйозного удару українсько-угорським відносинам,
– наголосили у МЗС.

У відомстві додали, що українська сторона вживатиме рішучих заходів для захисту національних інтересів.

У Кремлі теж відгукнулись на події

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков, коментуючи під час брифінгу контракт Угорщини та "Газпрому", заявив, що вони нібито не використовують газ як зброю, аби тиснути на інші країни, зокрема Україну. Мовляв, експорт газу Росія використовує тільки в інтересах держави та росіян.

Ба більше, на думку Пєскова, використання газу в такому режимі повністю відповідає інтересам споживачів в Європі та інтересам країн, які надають умови для транзиту, якщо цей транзит економічно вигідний і доцільний.

На цьому в Росії не зупинилися і заявили, що нібито готові відновити діалог про закупівлю Україною російського газу. Мовляв, – про це давно вже говорили.

На вимогу Росії, – Кулеба назвав мотиви Угорщини

Дмитро Кулеба заявив журналістам, що Угорщина виключила Україну зі схеми транзиту газу на вимогу Росії.

Ми ж не заперечуємо права Угорщини укладати угоди з "Газпромом", але ми чітко бачимо, що економічно Угорщина могла б укласти не менш економічно вигідний контракт, який би включав транзит через Україну,
– заявив Кулеба.

Він також пояснив, що "проти того, щоб у цій ситуації ми керувалися емоціями – ми або наші угорські партнери".

Єврокомісія вивчить наслідки газового контракту Росії та Угорщини

На брифінгу представник Єврокомісії Тіма Макфі заявив, що Європейська комісія вивчить наслідки нового газового контракту Росії та Угорщини. Додав, що "вже попросив колег перевірити наслідки контракту".