Український президент своєю промовою відкрив другий день загальних дебатів Генасамблеї.

Важливо: Скандальна розмова Трампа та Зеленського: повний текст українською

У своїй промові основну увагу він приділив збройним конфліктам на планеті, зокрема і на Донбасі. Відтак, Зеленський закликав міжнародну спільноту активніше реагувати та сприяти встановленню миру у світі.

Звернення до учасників Генасамблеї ООН

На початку своєї промови Зеленський наголосив, що Україна підтримує всі амбітні пріоритети цьогорічної Асамблеї.

Читайте також: Сталий розвиток неможливий під звуки пострілів і вибухів, – Зеленський

Він закликав присутніх на дебатах міжнародних лідерів пригадати їхній перший виступ з трибуни ООН і бажання змінити світ на краще.

"Усі присутні тут мають різні інтереси, різні погляди, цінності та різні проблеми. Але є те, що об'єднує нас усіх. У кожного з вас був той самий перший виступ з цієї трибуни. Згадайте як важливо було тоді донести проблеми та біди своєї рідної країни та свого народу, як важливо було тоді бути почутим. Сьогодні я маю аналогічне відчуття", – сказав гарант.

Історія про загибель на Донбасі Василя Сліпака

Після цього український президент розповів дуже важливу, але одночасно сумну історію. Вона про українця та соліста Паризької національної опери Василя Сліпака, який загинув на Донбасі, захищаючи Україну від російської агресії.

"Це історія людини, для якої бути почутим стало сенсом життя. Цей чоловік мав божественний голос, його називали одним з найкращих баритонів і контратенорів усього світу. Його голос звучав у Карнегі-холі в Нью-Йорку, у соборі Нотр-Дам, лондонському Ковент-Гардені і Гранд-Опера в Парижі. Кожен з вас міг би особисто почути його неймовірний спів. Але на жаль, є річ, яка не дозволить вам цього зробити", – сказав Зеленський.

До теми: День пам’яті Василя Сліпака: спогади про легендарного Міфа

Тоді глава держави продемонстрував присутнім та усьому світу кулю розміром 12,7 міліметра, яка забрала життя співака та українського добровольця.

12,7 міліметра, які не просто зупинили його кар'єру, вони зупинили його життя. До речі, вона коштує 10 доларів. На жаль, сьогодні на нашій планеті це і є вартість людського життя. Таких історій тисячі, таких куль - мільйони. Ласкаво просимо у ХХІ сторіччя – вік можливостей, де замість бути почутим у вас є можливість бути вбитим,
– наголосив він.

Хто такий Василь Сліпак? Оперний співак, який 20 років прожив у Франції. У 2014 році пішов воювати на Донбас і став на захист України у складі 7-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. На фронті Василь був відомим під позивним "Міф" – скорочено від Мефістофеля – персонажа улюбленої опери "Фауст" – роль якого він неодноразово виконував.

Загинув від снайперської кулі поблизу Луганського у червні 2016 року.

Наслідки війни на Донбасі

Не оминув увагою глава держави і тему агресії РФ в Україні, яка стала чорною, кривавою сторінкою в історії незалежності нашої держави. Зеленський нагадав, що 5 років тому Росія незаконно анексувала український Крим та розв'язала війну на Донбасі.

Важливо: Як Україна може повернути Крим і Донбас: думка Волкера

Українцям доводиться зі зброєю у руках захищати суверенітет і територіальну цілісність батьківщини у той час, коли в світі існують тисячі норм міжнародного права та організації, які покликані сприяти миру на Землі.

Понад 13 тисяч загиблих, 30 тисяч поранених, 1,5 мільйона людей змушені покинути свої домівки. Щороку ці жахливі цифри звучать тут лише з однією поправкою – вони зростають. Завершення війни, повернення всіх окупованих українських території і панування миру є моїм завданням. Але не ціною життя наших громадян, не ціною свободи чи прав України на власний вибір,
– додав Зеленський.

Тому він закликав міжнародну спільноту підтримувати Україну. Війна не буває чужою, тому у сучасному світі не можна залишатися остронь та дбати лише про власні проблеми.

окуповані райони донбасу
Окуповані райони Донбасу / інфографіка 24 каналу

"Ніхто з вас не зможе почуватися в безпеці, коли йде війна в Україні, коли йде війна в центрі Європи. Фатальною може стати думка, що вас це все не стосується і ніколи не торкнеться. Не можна мислити про глобальне й заплющувати очі на деталі чи, як комусь здається, дрібниці. Бо саме так закладався фундамент для двох світових війн", – підкреслив гарант.

І нагадав, що у цих війнах загинули мільйони людей через неуважність, мовчання, бездіяльність та власні амбіції світових лідерів.

Про відмову від ядерної зброї

Зеленський наголосив, що Україна завжди демонструє готовність забезпечувати мир цивілізованим шляхом. Саме тому у грудні 1994 року Київ відмовився від ядерного потенціалу, що на той час був більшим, ніж у Франції, Великобританії та Китаю разом узятих.

Нам здавалося, що всі ми будуємо інший новий світ, у якому для того, щоби твою думку чули і зважали на неї, не потрібно мати ядерну зброю. У якому тебе поважатимуть саме за справи, а не за наявність ядерних боєголовок. Врешті решт у цьому новому світі наша держава втратила частину своїх територій та майже щодня втрачає своїх громадян,
– наголосив Зеленський.

Як Україна відмовилася від ядерної зброї? До 1994 року Україна володіла третім ядерним потенціалом у світі. 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великобританією та США було підписано так званий Будапештський меморандум. Держави-учасниці зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від будь-яких проявів агресії проти нашої держави.

2 червня 1996 року Україна офіційно втратила ядерний статус.

Фактично, Росія порушила меморандум у 2014 році, коли вторглась на територію України та розпочала проти неї збройну агресію.

Країни, які мають ядерну зброю
Які країни мають ядерну зброю / інфографіка 24 каналу

Світові організації потребують оновлення

Саме у контексті війни на Донбасі та відмови від ядерного статусу, Зеленський нагадав, що Україна має повне право говорити сьогодні про необхідність переосмислення та перегляду сучасних світових правил.

Україна не ставить під сумнів авторитет міжнародних інституцій, зокрема Організації Об'єднаних націй. Вона була створена у 1945 році для підтримання та зміцнення миру й міжнародної безпеки. Проте, механізми ООН є небездоганні, почали давати збій, тому потребують оновлення.

Важливо: Шведська екоактивістка Грета Тунберг виступаючи в ООН звинуватила світових лідерів у зраді

За словами Зеленського – основа міжнародної безпеки сама у небезпеці. Адже єдине, що об'єднує нації у сучасному світі, – це лиха, катастрофи та війни. Тому настав час світовим лідерам підкріпити свої обіцянки та ініціативи реальними справами для встановлення миру у світі.

У сучасному світі, де людське життя коштує 10 доларів, слова давно вже знецінені. Адже будь-яка війна сьогодні – в Україні, Сирії, Лівії, Ємені чи іншому куточку планети, незалежно від кількості її жертв, – це найбільша загроза всій цивілізації. У 2019 році розумна людина і досі вирішує конфлікти, вбиваючи собі подібних,
– сказав український лідер.

Він засудив держави і народи, які суперечності між собою вирішують не словами, а ракетами. Сьогодні достатньо кілька хвилин, аби знищити всю Землю.

"Не думайте, що війна десь далеко. Методи її ведення, технології та озброєння призвели до того, що наша планета вже не така велика. На кожного лідера лягає відповідальність не лише за долю власної країни, а й за долю всього світу. Тому нам потрібно усвідомити, що сильний лідер не той, хто, не моргнувши оком, відправляє тисячі солдатів на вірну смерть. Сильний лідер той, хто береже життя кожної людини", – додав президент.

Читайте також: Я на це нарікав від початку, – Трамп продовжить затримувати допомогу Україні

Світові лідери мають побороти агресію

Міжнародна спільнота постійно обговорює питання безпеки та розробляє шляхи для подолання агресії у світі. Попри це, у світі тривають війни, конфлікти та гинуть люди.

"Давайте відповімо самі собі – що дають людству наші зустрічі? Якщо для когось це тільки політичний театр, де грають ролі, декларують світлі наміри, які потім перекреслюються темними вчинками? Це – не просто трибуна. І не сцена. І сім з половиною мільярдів мешканців планети не глядачі, а безпосередні учасники реального життя. Основи сценарію цього життя закладаються саме тут. І сьогодні від кожного присутнього залежить одне – чи буде це життя взагалі", – наголосив Зеленський.

Цікаво: Зеленський говорив Трампу, що Меркель і Макрон недостатньо допомагають Україні

Він зізнався, що мріє, аби цю його промову з трибуни Генасамблеї ООН колись назвали "15 хвилин, що змінили світ". Проте, за 15 хвилин неможливо змінити те, що існує тисячі років. Йдеться про установки людства, у якого війна є невід’ємною складовою буття.

Проте, світ змінюється і людство має шанс зберегти себе, позбавити світ від агресії, гніву і ненависті та боротися за нову ментальність.

Підсумок і застереження від нової війни

Закінчуючи свою промову в ООН, Зеленський пригадав символічні цитати про війну письменників Еріх Марія Ремарка та Ернеста Хемінгуея.

  • Це спроба розказати про покоління, скалічене війною. Про тих, хто став її жертвою, навіть врятувавшись від снарядів. (Роман "На Західному фронті без змін" Еріх Марія Ремарка).
  • Війну неможливо виграти перемогами. Той, хто виграє війну, ніколи не перестає воювати… (Роман "Прощавай, зброє!" Ернеста Хемінгуея).

Після згадки цих фраз український президент закликав світ пам’ятати, що кожне наступне скалічене покоління – це шлях до нової війни. Проте, її неможливо виграти перемогами.

Дехто зараз каже: "Третьої світової війни не буде. Буде остання". Сподіваюсь, ця фраза – це усвідомлення загрози для Планети, а не анонс,
– підсумував Зеленський.

Виступ Зеленського на Генасамблеї ООН: відео

Що Зеленський вже встиг зробити у США?

Глава держави прилетів у Штати в ніч на 24 вересня. Він зустрівся з представниками української діаспори та низкою світових лідерів:

  • Прем’єр-міністром Чехії Андреєм Бабішем;
  • Прем’єр-міністром Швеції Стефаном Льовеном;
  • Прем'єр-міністром Італії Джузеппе Конте;
  • Міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим;
  • Канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель;
  • З генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Але найголовніша зустріч попереду – Зеленський має зустрітися з президентом США Дональдом Трампом. На першій зустрічі лідери не просто потиснуть руки та обміняються декількома фразами, а обговорять стратегічно важливі для обох сторін питання: боротьбу з корупцією, безпеку, війну на Донбасі та залучення американських інвестицій в українську економіку.