Нагадаємо, у четвер, 11 січня, під час зустрічі з російськими журналістами президент Росії Володимир Путін заявив, що Кремль готовий повернути українську військову техніку з окупованого Криму. Українські політики називають таку ініціативу Росії "принизливою подачкою" і заявили, що "Крим за кораблі не продаємо". Дмитро Ярош заявив, що українці самі заберуть свою техніку, коли повернуть Донбас і Крим. Експерти підозрюють, що таким жестом Путін хоче домогтися послаблення санкцій. У свою чергу, чинний командувач ВМС України Ігор Воронченко заявив, що питання про повернення техніки з окупованого Криму буде вирішувати керівництво України. Згодом у Путіна прояснили ситуацію із поверненням військової техніки з Криму.

Читайте також: Кораблі в Криму, які Путін запропонував повернути Україні, показали на відео

Попри категоричність таких заяв, Юрій Смєлянський зазначає, що слід керуватися не стільки емоціями, скільки державним підходом.

"Вважаю допустимим розглядати зроблену заяву про можливості повернення понівеченої української військової техніки як дуже тонку «нитку павутини», за допомогою якої, якщо правильно і акуратно за неї тягнути, можна, як мінімум, змусити Росію сісти за стіл переговорів щодо питання Криму", – відзначив Смєлянський у коментарі "Укрнформу".

При цьому експерт ділить реакцію на заяву Путіна на дві категорії – емоційну та державницьку. У першій переважають патріотичні мотиви, коли будь-яка пропозиція від країни-агресора є неприйнятною. Проте, вважає Смєлянський, саме державний, розважливий і логічний підхід повинен змусити нас замислитися: чому через чотири роки війни окупант заявляє про готовність повернення доведеної до стану металобрухту української військової техніки?

Читайте також: Пропозиції Путіна – це вагітність Кабаєвої, – політолог про техніку з Криму

На його думку, що б не заявляла сьогодні Росія щодо "раз і назавжди вирішеного кримського питання", насправді окупація Криму і частини Донецької та Луганської областей ослабили країну-агресора та поставили її в дуже складну ситуацію.

"Негативний вплив економічної кризи, яка розпочалася в Росії ще у 2012-2013 роках, посилився введеними проти неї санкціями і обсягом витрат, які вона вимушена нині витрачати на Крим, веденням військових дій на сході України і в Сирії", – вважає Смєлянський.

Що стосується української військової техніки, доведеної окупантами до стану металобрухту, то її, пояснив експерт, варто повернути, пред'явивши Росії різницю у вартості металобрухту і аналогічної нової техніки.

Україна не повинна відмовлятися від неї. Проте відновлення понівеченої окупантами військової техніки обійдеться дорожче, ніж придбання нової. Було б логічно прийняти металобрухт, оцінити його вартість, розрахувати різницю між вартістю металобрухту і вартістю аналогічної нової військової техніки та пред'явити цю різницю росіянам на відшкодування. Далі звернутися з позовом до міжнародного суду і використати ситуацію, що склалася, як один з інструментів примушення Росії до початку переговорів щодо Криму, – резюмував експерт.

Читайте також: Путін змінив план щодо України, але він ще небезпечніший, – Портников