На зустріч з президентом були присутні представники 30 українських і міжнародних ЗМІ. Про те, які запитання журналісти ставили Зеленському, якими були головні тези його відповідей, про досягнення, невдачі та плани на майбутнє глави держави читайте у матеріалі 24 каналу.
До теми Зеленський провів пресмарафон: відео
Головні тези Зеленського
Зеленський почав пресконференцію зі слів вибачення перед тими журналістами, які не змогли потрапити на захід.
Я прочитав, що сьогодні (26 листопада – 24 канал) на зустріч покликали тільки друзів президента, я одразу побачив Савіка (Шустера – 24 канал)… Друзі чи не друзі – ми готові зі всіма спілкуватися,
– заявив глава держави.
Виконані та невиконані обіцянки
Президент зазначив, що частину обіцянок він з командою виконав, інші – у процесі виконання.
Ми у процесі великої війни щодо деолігархізації,
– зазначив політик.
Земельна, банківська та реформа інфраструктури – це те, вважає глава держави, що визнали як українці, так і міжнародна спільнота. "Інфраструктурна реформа – найбільша та найвдаліша за останні 50 років". Крім того, президент як позитив відзначив появу українського авіаперевізника, перші прибутки Укрзалізниці та портів. Це він пояснює ефективною боротьбою з олігархатом.
Зеленський додав, що через енергетичну кризу та погану ситуацію з коронавірусом люди не бачать досягнень влади. Він як очільник держави приймає багато рішень, серед яких є й помилкові.
Однак політик відзначив прогрес у боротьбі з коронавірусом: "Є 90 тисяч ліжок для хворих на коронавірус. Було 5 тисяч. Є мільйони вакцини".
Щодо судової реформи, наголосив Зеленський, то її тільки почали. Це ж стосується і боротьби з олігархами. "Ми почали судову реформу, очищення судів. Ви бачили, яка криза була з Конституційним Судом. Я вчора (25 листопада – 24 канал) призначив 2 нових суддів від президента туди".
Обіцяними "посадками", за словами Зеленського, мають займатися правоохоронці: "Там, де я бачу зраду на вищому рівні, ви бачите наші рішення на РНБО. Люди не бачать тисячі дрібних посадок. Потроху ми рухаємося вперед".
Ситуація на Сході України
Зеленський заявив, що з інформаційних майданчиків українців залякують, що "завтра буде повномасштабна війна". Водночас Україна повністю контролює кордони та повністю готова до ескалації. Щоденно Київ отримує інформацію від розвідки Міноборони та від розвідок країн-партнерів.
Є технічна допомога, фінансова допомога. Але ми повинні розраховувати на себе. Ми підвищуємо зарплати, ми маємо збільшувати мотивацію для наших військових,
– сказав Зеленський.
Зверніть увагу Зеленський заперечив розміщення винищувачів НАТО на території України
Зеленський про війну з Росією: дивіться відео
Інформація про держпереворот
Президент зазначив, що, окрім зовнішньої загрози, є великі виклики всередині держави, які фіксують розвідки інших країн.
Отримали інформацію, що 1 грудня буде державний переворот, мені здається важлива інформація, 1 – 2 грудня,
– розповів глава держави.
Деталі він не розповів, однак звернув увагу, що є не лише агентурна, а й звукова інформація, де представники з України та Росії обговорюють участь Ріната Ахметова у перевороті, а також те, що будуть залучені мільярди доларів. "Я вважаю, що це підстава для Ахметова, його втягують у війну проти України. Він почав її, це буде велика помилка, тому що не можна воювати проти свого народу", – пояснив політик.
У підсумку президент запросив олігарха на Банкову.
Ставлення Зеленського до Бурби
Зеленський висловив своє ставлення до Василя Бурби, колишнього начальника Головного управління розвідки Міноборони. Він наголосив, що коли прийшов до влади, то хотів його звільнити, адже посадовець керував блокуванням транспорту, коли розганяли Майдан.
Це важливий момент. Тоді (у 2013 – 2014 роках – 24 канал) він був у Службі безпеки України. Він цим займався, але Порошенко вирішив його зберегти,
– зауважив політик.
Зеленський додав, що Бурба та п'ятий український президент були по різні сторони на Майдані, однак згодом опинилися в одній команді. Тоді Бурба очолив українську розвідку. "Він не розвідник, він СБУшник. Це та інформація, яка мені відома", – наголосив український лідер.
Операція з вагнерівцями
Далі очільник держави сказав, що операцією з вагнерівцями Бурба вирішив зберегти свою посаду. Однак президент не затвердив її, бо "план був непродуманий та загрожував проблемами у відносинах з Туреччиною".
У мене було питання – Ердоган повинен знати? Ні. Я сказав, що хочу знати, це літак, у якому будуть звичайні люди – більше ніж 100 людей, а коли ви пропонуєте садити літак в Україні, а якщо його захоплять бойовики? Чи можуть таке зробити? Так,
– переказав президент розмову.
Зеленський наголосив, що у спецоперації його насторожило те, що літак турецьких авіаліній, яким мали летіти вагнерівці з Мінська до Стамбула, мали посадити у Києві. Саме після цього Зеленський сказав, що вважає, що це – не українська операція. Мовляв, він був готовий акцептувати операцію, однак за умови прорахування всіх деталей та гарантій того, що люди не постраждають.
Однак план Бурби "міг втягнути Україну у величезний скандал з Туреччиною". "Ердоган ніколи б нам цього не пробачив. Я з ним обговорюю такі речі за зачиненими дверима і він так нам допомагає, – пояснив політик.
На завершення Зеленський звинуватив у зливі спецоперації з вагнерівцями Бурбу та наголосив, що йому соромно за неї, бо вона підірвала репутацію України.
Зеленський про вагнерівців: дивіться відео
Питання "Укрнафти"
Президент прокоментував питання розділення "Укрнафти" та заборгованість перед нею зі сторони "Нафтогазу". Він зазначив, що виокремлення не відбулося.
"Якщо ж питання вирішать, то є вірогідність, що компанії виграють суд, державна заборгованість була кілька мільярдів. Я знаю, що у нас сьогодні нема грошей в бюджеті платити будь-кому, і ми таке не можемо допустити", – наголосив Зеленський.
"Медіавійна" проти Зеленського
Глава держави також переконаний, що телеканали, які пов'язують з Ахметовим, почали вести особисту війну олігарха.
Це не про свободу слова. Це боротьба зі мною проти одного закону. Проти закону деолігархізації. Всі розуміють, коли ця медійна війна почалася,
– зазначив політик.
Він додав, що медіасоюзників для війни з Ахметовим у нього немає. Його головні партнери – українці: "Щодо союзництва з Коломойським – ми з ним не проводимо ніяких розмов, не проводили десь 2 роки".
Читайте також Це піратизація, – інтерв'ю радника Зеленського про боротьбу з олігархами та "війну" з Ахметовим
Чутки про воєнний стан
Відреагував Зеленський і на заяву лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка про те, що в грудні в Україні начебто планують ввести воєнний стан.
Воєнний стан буде введено, він сказав. Для чого? Він розуміє, що відбувається з людьми, з ринками? Люди бояться, інвестори починають йти після фрази воєнний стан,
– зазначив політик.
Він звернув увагу, що це у результаті впливає на всю країну, зокрема її економіку.
Балотування на другий термін
Зеленський також знову прокоментував можливий похід у президенти вдруге, наголосивши, що це рішення буде пов'язано із підтримкою його особистості, а не форматом майбутньої коаліції.
Політик розповів, що спілкуватиметься з народом та зважатиме на підтримку.
Тоді тільки буду думати йти на другий термін або не йти,
– зізнався президент.
Глава держави зауважив, що рішення прийматиме зі своєю сім'єю. У випадку силового тиску на нього з метою дострокового припинення повноважень, буде "зворотний ефект" – Зеленський боротиметься за крісло.
Затягування обрання глави САП
Зеленський також розповів, коли можуть обрати нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Він хотів би, щоб це відбулось до кінця 2021 року. Щодо цього питання до українського лідера зверталися і західні партнери.
Розслідування ДТП з Трухіним
Президент висловився і щодо аварії за участю нардепа Олександра Трухіна
Я вважаю, нічого страшного тут немає, це ДТП,
– сказав він.
Політик не розуміє, чому немає експертизи, однак переконаний, що висновки можливі лише після її завершення. "Я так розумію, що є відео, яке каже, що його не було за кермом", – додав президент.
Радимо ознайомитися Немає підстав, – Корнієнко про те, чому Трухіна не відсторонили після скандальної ДТП
Тиск ОП на Раду
Український лідер запевнив, що не проводить зустрічі з депутатами з інших фракцій – лише з представниками "Слуги народу".
Я зустрічаюсь з лідером нашої фракції, з головами комітетів, я зустрічався з Олександром Корнієнком, коли він був главою партії. Я зустрічаюся з деякими міністрами. Раз в тиждень ми обговорюємо важливі рішення, підбиваються підсумки,
– повідомив президент.
Зеленський наголосив, що тиску на Верховну Раду з Офісу Президента немає.
Президент заступився за Єрмака
Очільника держави запитали і про главу Офісу Президента Андрія Єрмака та скандали, в які він втрапляє останнім часом. Зеленський відповів: "З Єрмаком сьогодні в дуже потужному діалозі керівництво найкращих розвідок різних держав усіх наших партнерів, голови апаратів різних президентів, його знають повністю". Мовляв, його слухали та чули керівництва всіх розвідок.
Він закликав не порівнювати Єрмака зі Захарченком – главою МВС часів Януковича.
Єрмак не вбивав людей та не давав такі команди. Він навпаки – повертав моряків, займався обміном. Він дійсно провів разом з багатьма колегами, я вважаю, дуже важливі операції – понад 100 людей були повернуті після нормандської зустрічі,
– заявив президент.
Щодо вагнерівців, то Зеленський запевнив, що Єрмак "не наказував й не мав, ані можливості, ані повноважень, говорити про акцептування тієї чи іншої операції".
Радимо ознайомитися Єрмак запевнив, що не був на держдачі на свій ювілей
Причетність Демченка до Харківських угод
Зеленський спростував інформацію про причетність першого заступника секретаря РНБО Руслана Демченка до Харківських угод.
На посаді заступника міністра закордонних справ він (Демченко – 24 канал) ніякі Харківські угоди не підписував. Але для цього є правоохоронні органи, нехай розслідують, він дає показання,
– сказав президент.
Президент наголосив, що у МЗС тоді працювали ще й Павло Єлісєєв та Павло Клімкін, які залишились у владі і після Харківських угод. Це нормально, зауважив глава держави, адже підпис під ними вони не ставили.
Також очільник держави наголосив, що інформація про те, що начебто Демченко "віддав Крим Росії" є маніпуляцією.
Звинувачення Зеленського у сторону Бутусова
Зеленський звинуватив журналіста Юрія Бутусова у смертях на Донбасі через публікацію відео з Bayraktar. Через це він за останній тиждень щоденно проводить 2 – 3 міжнародні розмови, зокрема з керівництвом ЄС, США, Великої Британії, Франції, Німеччини.
Розказати чому? Ви перша людина, яка показала інформацію щодо відповіді нашого українського дрона по незаконних формуваннях на тимчасово окупованому Донбасі,
– пояснив політик.
Далі між главою держави та журналістом спалахнула суперечки щодо спецоперації з вагнерівцями. Бутусов звинуватив Зеленського у брехні: "Ваша практика оббрехати людей, які щось пишуть, створити багато балочок, а тоді весело піти". Він закликав президента піти на допит до правоохоронців.
До слова, під час пресконференції словесні перепалки між ними спалахували ще кілька разів.
Суперечка Зеленського і Бутусова: дивіться відео
Питання коронавірусу та вакцинації
Глава держави розповів, що не є задоволеним кількістю смертей від COVID-19. Його непокоїть те, що люди поважного віку звертаються до лікаря в останню мить.
Також у нас велика кількість людей у цих статистиках, які хворіють на інші хвороби. Чи довіряю я цим цифрам? Є міністр охорони здоров'я Ляшко, я довіряю йому,
– сказав Зеленський.
Він також допустив, що у статистиці можуть бути помилки.
Прокат серіалу "Кварталу 95"
На запитання про те, чи можна порівняти прокат серіалів "Кварталу 95", зокрема "Папік-2" у Росії з Липецькою фабрикою Порошенка, Зеленський відповів, що ні – "некоректно порівнювати цукерки та медіавиробництво".
Він додав, що не працює у компанії, бо "вийшов з неї".
Можлива ескалація зі сторони Кремля
Глава держави вважає, що наразі ситуація поблизу українського кордону не гірша, ніж навесні 2021 року.
Ми бачимо дуже часто ротації. Це саме для того, щоб показувати нам, для розвідданих, що йде накопичення,
– вважає Зеленський.
Він додав, що ризик загострення є, однак звернув увагу і на спроби Росії залякати Україну. Такою, на думку Зеленського, є ситуація як з бійцями, так і з технікою – їх то більше, то менше – "для картинки".
Водночас президент погоджується з партнерами, що ситуація дуже серйозна.
Крім того, насторожує те, що Москва активно поширює інформацію нібито Україна зриває процес мінських переговорів.
Іншими сигналами щодо погіршення ситуації є "Північний потік 2", напружена ситуація в Білорусі, на кордоні Литви. "Загальна ситуація, що не тільки з Україною проблеми. Розігрують карту обміну на спокій десь", – підсумував український лідер.
Актуально Велика Британія перекидає дивізію в Німеччину через війська біля України, – Times
Підтримка від США та союзників
Зеленський розповів, що партнери з ЄС, Канада, Британія, США та інші країни заявили про підтримку.
Якщо щось почнеться, як це буде на практиці, я не знаю. Чітких речей я не отримував. Щодо винищувачів, то ми проводимо різні консультації, щодо винищувачів. Проте, які можуть бути на нашій території, поки про це мови нема,
– сказав Зеленський.
Сигнали, які Україна отримує від партнерів, здебільшого засвідчують про підтримку – не лише політичну, а й в плані озброєння. Київ постійно отримує військову техніку та купує її.
Крім того, Україна постійно оновлює військово-технічну базу.
Транзит газу з Росії через Україну
Український лідер нагадав, що у Києва з Москвою є газовий контракт, який діє до 2024 року.
Ми хочемо продовження. Ми сказали, що знижуймо собівартість транзиту. Ми готові, але Росія на це не пішла,
– сказав глава держави.
Він чув риторику з російської сторони, що вони готові продовжувати транзит газу через територію України.
Перемовини у мінському й нормандському форматах
Зеленський відзначив, що наразі рух у мінському й нормандському форматах призупинені.
Нормандський формат був єдиним, що є. Я вважаю, що ми заздалегідь його почали, він йде. Чи буде продовження, залучення США – побачимо,
– зазначив політик.
Щодо "Мінську" – це єдине, що, на погляд глави держави, працювало: "А зараз ніхто не літає в Мінськ, всі говорять телефоном. Нормандія не така актуальна, як була, бо тоді всі були заряджені на результат, зараз – ні". Спорудити на кордоні стіну – це "умовні речі".
Президент наголосив, що Україна повинна розраховувати на себе: "У нас повинна бути дуже сильна армія, ми повинні бути готові до захисту".
Зеленський про своє президентство
Я задоволений окремими речами. Я не знаю, чи пишатися ними. Чи був я гідним президентом своєї держави – я це зрозумію найближчим часом,
– заявив президент.
Зеленський вважає, що у чинної влади є декілька кадрових перемог. На жаль, деякі люди, за його словами, не змогли витримати тиск, "вони психологічно виявились слабкими".
"Я задоволений міністром інфраструктури, першим віцепрем'єром. Я вважаю, що сьогодні у нас чесний і професійний міністр охорони здоров'я. У нас дуже потужний голова ОП", – підсумував політик. Проте додав, що були й багато кадрових поразок.
Очікування від уряду Німеччини
Зеленський повідомив про розмову з Ангелою Меркель, яка відбулася 25 листопада.
Ексканцлерка вважає, що політика Німеччини щодо України буде незмінною. Український лідер очікує предметних речей і результатів, які б допомогли країні економічно, в енергетичній безпеці й безпеки на Донбасі.
А також потужної санаційної політики, поки нам не повернуть наші території, гарантії по газу, максимальний тиск на Росію для припинення війни на Донбасі,
– зазначив глава держави.
Політик переконаний, що завдяки Німеччині українська сторона могла б отримати тристоронні домовленості щодо транзиту газу з Росії через Україну.
До уваги Шольц і його "Світлофор": що світить Україні від нової влади Німеччини
Санкції РНБО
Президент наголосив, що рішення РНБО, які не є таємними, активно демонструють суспільству. Це відрізняє сучасну Раду нацбезпеки та оборони від тієї, що працювала за попередньої влади.
Раніше РНБО – це був пасивний орган, всі називали це "кладовищем збитих льотчиків", а сьогодні це – потужний орган, там працюють не "збиті льотчики", а саме ті люди, які сьогодні у владі,
– наголосив він.
Зеленський підсумував, що "не каже, що всі люди, які потрапили під санкції, – злочинці, однак не сумнівається – рішення РНБО приймає справедливі". Він також попросив українців дочекатися результатів введення цих обмежень.
Вибори в Дії
Глава держави прокоментував можливість проведення голосувань під час наступних президентських виборів у режимі онлайн.
Ми обіцяли, що буде паралельно онлайн-голосування. Це не скасовує звичайні вибори. Я вважаю, що було б дуже корисно. Чи можуть бути онлайн вибори – так, чи через Дію – не знаю,
– заявив Зеленський.
Він додав, що наразі це питання "проробляється".
Скорочення кількості нардепів
Депутати хочуть скорочувати парламент до того часу, переконаний Зеленський, поки самі не пройдуть у Верховну Раду.
Усі реагують так: ми пішли вам назустріч, скасували мажоритарку, у нас чистіший формат голосування,
– заявив він.
Водночас президент запевнив, що обіцяне скорочення кількості нардепів обов'язково буде.
Доля опалювального сезону
Відповідаючи на запитання про долю поточного та майбутнього опалювальних сезонів, глава держави, "пообіцяв українцям прихід наступної зими".
Кораблі (з вугіллям – 24 канал) йдуть. Нашого особистого вугілля не вистачає, ми маємо його імпортувати,
– продовжив політик.
Він нагадав, що Київ не імпортує ресурс з Росії чи з Казахстану. Що стосується газосховищ, то ситуація у країні краща, ніж була у будь-який рік за період з 2014 по 2018 роки.
Наше завдання – щоб не було відключень. Можуть бути проблеми – якісь, десь, щось, тимчасово (відключення – 24 канал), – сказав президент.
Та найбільше Зеленського турбує, що буде у 2025 році, коли закінчиться контракт на транзит газу: "Це буде складний момент. Ми повинні впроваджувати реформу термомодернізації".
Для цього вже є відповідні кадри. Проєкт коштуватиме державі 300 мільйонів гривень.
Раніше В Україну прибув корабель із дефіцитним вугіллям для "Центренерго"
Помилки на посту очільника держави
Серед своїх помилок на посаді президента Зеленський назвав "довіру щодо деяких кадрових рішень: різним людям – як досвідченим, так і не дуже". "Я не думав, що це така спокуса, я не розумів", – додав він.
Також політик вважає, що йому слід було сильніше діяти з погляду домовленостей із Росією та більше ризикувати.
Повноваження Татарова
Не оминули під час пресмарафону й скандалу навколо Олега Татарова – заступника глави ОП Єрмака.
Спершу Зеленський прокоментував повернення повноважень Татарову. Мовляв, відповідне рішення може означати, що вже немає конфлікту інтересів, через який політику обмежили повноваження у грудні 2020 року.
Водночас вже під час перерви Зеленський спростував інформацію щодо Татарова.
Жодних повноважень щодо співпраці НАБУ, прокуратури та СБУ йому не повернули,
– заявив український лідер.
Зеленський зауважив, що обирає своїх заступників безпосередньо глава ОП, а призначає – президент.
За словами українського лідера, Єрмак у найгарячіший момент розмовляв з Татаровим. Зокрема, наголосив: він має довести, що не причетний до справи про хабарництво.
Зауважте Україна зацікавлена в подальшому транзиті російського газу через свою територію, – Зеленський
"Главі ОП потрібен полк"
Український лідер зізнався, що вимагає від свого офісу негайних рішень. Єрмак не може реалізувати усе необхідне лише власними силами.
Зеленський зауважив: глава ОП не може бути одним "без коня і шаблі". Йому потрібна команда заступників –свій полк.
Зеленський про "полк" Єрмака: дивіться відео
Гвинтокрил ДСНС справді літав у "Синьогору"
Видання "Українська правда" оприлюднило розслідування про гучне святкування ювілею Єрмака. Політику 21 листопада виповнилося 50 років.
Мовилося, що День народження відзначили на території державної резиденції "Синьогора", а серед гостей був президент. Окрім того, журналісти повідомили, що для польотів на Прикарпаття використали гвинтокрили ДСНС.
Сам Єрмак спростував інформацію ще у день виходу розслідування. Глава ОП розповів, що святкував День народження з батьками у Києві.
Під час пресмарафону Зеленський підтвердив політ гвинтокрила до "Синьогори". Політик зауважив: авіацію ДСНС використали лише тому, що президентський вертоліт зламався, а грошей на його ремонт не виділяють.
Український лідер розповів: він полетів у Гуту з сім'єю, щоб трішки відпочити. У Києві нема місця, де рідні президента може це зробити.
"Ми полетіли двома гвинтокрилами військовими і гвинтокрилом ДСНС", – поділився Зеленський.
Єрмак був на території "Синьогори"
Зеленський розповів, що Єрмак справді літав з ним на територію "Синьогори". Водночас зовсім не для святкування свого ювілею. Ще 19 листопада на Прикарпатті Зеленський зустрівся з міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим.
Свій вихідний – 20 листопада – президент провів разом з рідними та главою ОП. А вже 21 листопада президент повернувся на робоче місце. Там він зустрівся з військовими, а також – мав нараду з міністром оборони.
"Після цього я сів у гвинтокрил із Єрмаком. Там ще речі були, а в речах – бутерброди, якщо вас це цікавить. Із речами та з Єрмаком я прилетів у Гуту. Моя сім'я. Маю право. У цей день, коли я прилетів, я циган і ведмедів не викликав", – сказав Зеленський.
На території державної дачі мешкають діти
Президент наголосив, що має повне право мешкати на державній дачі. Водночас на території є багато будівель. Вже упродовж року там мешкають діти, які залишилися без батьків.
Окрім того, на території збудують будівлю для дипломатів. Багато послів вже бачили проєкт. Окрім того, у певний момент його публічно презентують.
Підсумовуючи, Зеленський заявив, що з'їде з цієї дачі.
Актуально Є ризик ескалації через закон про перехідний період, – Зеленський
Робота для обміну полоненими триває
Зеленський розповів, що Україна має верифікований список для обміну полоненими. Його вже передали Туреччині. Президент Реджеп Ердоган передав списки російській стороні.
Зеленський зауважив, що Ердоган особисто просив за кримських татар. Відповіді наразі немає.
Також український лідер заявив, що проговорював це питання з усіма, хто спілкується з російською стороною. Зокрема, з Джо Байденом та Ангелою Меркель.
Зеленський наголосив, що політична та дипломатична робота триває.
"Я до всіх лідерів звертався. Зараз списки передав Ердогану та Байдену і мені здається, що вони достатньо впливові. Росія їх не слухає, але точно прислухається", – заявив президент.
Пресмарафон Зеленського / Офіс Президента
Пресконференція Володимира Зеленського: дивіться відео
Пресмарафон Зеленського: що відомо
- Офіс Президента 25 листопада анонсував проведення пресмарафону Володимира Зеленського. Поспілкуватися з журналістами український лідер вирішив з нагоди екватору свого президентства.
- Стартував пресмарафон президента о 12:00 та мав триватити до 15:00. У заході беруть участь представники 30 українських та міжнародних медіа, зокрема і 24 каналу. Кожен журналіст має можливість поставити своє запитання.
- Кількість присутніх на пресмарафоні обмежили з огляду на складну ситуацію в Україні з коронавірусом.