Про ключові події 6 – 7 січня у США – читайте у матеріалі 24 каналу.

До теми Є перша жертва та поранені у будівлі Конгресу у США, – ЗМІ

Мітинг Трампа та штурм Конгресу США

Надвечір 6 січня лідер США Дональд Трамп влаштував мітинг на свою підтримку. Натхненні промовою Трампа, його прихильники вирушили до будівлі Капітолії, де у той час засідав Конгрес. Саме 6 січня конгресмени мали оголосити переможця президентських виборів. Однак процес значно затягнувся через мітингувальників, які намагалися прорватись крізь правоохоронців всередину будівлі.

Люди були налаштовані вкрай рішуче та агресивно. Деякі з них мали із собою вогнепальну зброю. Демонстранти тримали прапори США та скандували "Борімося за Трампа". Силовикам довелося застосувати дубинки, але навіть це не зупинило розлючений натовп.

Приблизно о 21:40 прихильники Трампа таки змогли прорватись до будинку Конгресу. На цей момент конгресменів вже евакуювали з будівлі, адже раніше там знайшли підозрілі пакети. На щастя, вибухівки у них не виявили.

Штурм Капітолію у США
Штурм Капітолію у США / Фото Getty Images


Політики у протигазах / Фото Getty Images

Заворушення у будівлі Капітолію

Очевидці події заявили, що під час заворушень були чути постріли. Внаслідок стрілянини отримали поранення кілька офіцерів та протестувальниця.

Прихильники Трампа почали виносити з Конгресу майно, а також нищити усе на своєму шляху. У спікерки Палати представників Ненсі Пелосі вкрали ноутбук. У Вашингтоні ввели комендантську годину.

Реакція Трампа та Байдена на штурм Капітолію

Новообраний президент США Джо Байден звернувся до свого опонента та закликав зробити "крок назад". За словами політика, демократія в США – під загрозою. Дональд Трамп також попросив протестувальників йти додому. Звісно, це не подіяло.

Прихильники Трампа прорвалися у будівлю Конгресу у США: дивіться відео

Протестувальники б'ють вікна будівлі Конгресу: дивіться відео

До Капітолія зайшли спецпризначенці

Приблизно опівночі у Капітолій зайшла група озброєних спецпризначенців ФБР. Вони оточили будівлю і витіснили протестувальників на вулиці. Лише 7 січня о 3:00 правоохоронці запевнили, що у Капітолії безпечно.

​Актуально Штурм Капітолія у США: один із затриманих просив про російського перекладача

Конгрес зібрався вдруге

Після цього конгресмени вдруге протягом дня зібралися, аби затвердити перемогу Джо Байдена на президентських виборах. Конгрес відхилив заперечення прихильників Трампа щодо невизнання результатів голосування виборників Аризони з розгромним рахунком – 93 проти 6 у Сенаті, та ледь більше за 120 проти понад 300 у Палаті представників. Інавгурацію Джо Байдена запланували на 20 січня.

Байдена офіційно оголосили президентом США: дивіться відео

Декілька чиновників подали у відставку

Після масових заворушень у Капітолії декілька чиновників залишилися без посад. Загалом пішли у відставку:

  • заступник радника Трампа з питань національної безпеки Метью Поттінгер;
  • соціальна секретарка Білого дому Ріки Нікета;
  • очільник поліції Капітолія Стівен Санд;
  • міністерка освіти США Бетсі Девос;
  • спеціальний посланник США в Північній Ірландії Мік Малвані;
  • міністерка транспорту Сполучених Штатів Америки Елейн Чао.

Що відомо про жертв заворушень

За останньою інформацією, внаслідок заворушень у Вашингтоні померли щонайменше 5 людей.

  • 55-річний Кевін Ґрісоні. Чоловік прийшов до будівлі Капітолію, щоб продемонструвати Трампу свою підтримку. Опинившись у вирі подій, чоловік так розхвилювався, що у нього стався серцевий напад. Це і призвело до смерті.
  • 50-річний Бенджамін Філліпс. За життя він працював програмістом і навіть створив сайт для підтримки Трампа – Trumparoo. Під час штурму будівлі чоловік помер від інсульту.
  • 34-річна Розанна Бойланд. Вочевидь її затоптав натовп біля Капітолія. Непритомну жінку на місці події знайшли поліцейські. Бойланд встигли госпіталізувати до лікарні, де вона й померла.
  • Бунтівницю Ешлі Беббіт застрелили під час штурму Капітолію. Жінка намагалася вибити двері будівлі. Відомо, що 35-річна Беббіт була ветераном Повітряних сил США.
  • Поліцейський Брайан Сікнік помер від отриманих ран у лікарні 7 січня. Чоловік намагався стримати натовп бунтівників.

Який вигляд мав Капітолій після штурму

Прихильники Дональда Трампа під час штурму Капітолію діяли дуже агресивно. Протестувальники розбивали вікна, руйнували меблі, розводили невеликі пожежі, зривали зі стін картини, залили фарбою бюст одного з колишніх президентів тощо.

Після них будівлю Конгресу США доведеться ремонтувати. Хто за це заплатить? Звичайно ж, платники податків. Річ у тім, що федеральні агентства у США зазвичай не мають страхування.

Протестувальники понівечили будівлю / Фото Getty Images та із соцмереж

заворушення у вашингтоні, сша, трамп, штурм капітолія
Що відомо про заворушення у Вашингтоні / Інфографіка 24 каналу

Реакція світу на події у Вашингтоні

Світові політики із самого початку закликали прихильників президента Дональда Трампа покинути Капітолій.

Джо Байден

Обраний президент США записав термінове звернення до нації. Політик наголосив: те, що відбувається біля стін Капітолію, потрібно негайно припинити.

Еммануель Макрон

Президент Франції наголосив, що такі події не характерні для США. Президент відзначив, через те, що окремі індивіди увірвались до "світського храму американської демократії", загинула жінка.

Джастін Трюдо

Прем'єр Канади назвав заворушення атакою на демократію. Однак прем'єр-міністр наголосив, що насильство ніколи не переможе демократію.

Володимир Зеленський

Президент України заявив, що засуджує насильство, яке коїлося у Вашингтоні.

Єнс Столтенберг

Генсек НАТО закликав протестувальників поважати результати виборів. Генсек зауважив, що заворушення у Вашингтоні його шокували.

Вибори в США: що відомо

  • Президентські вибори в США відбулись ще у листопаді. Перемогу здобув демократ Джо Байден. Однак Трамп поразки не визнає.
  • У грудні виборники США підтвердили результати виборів. Однак офіційно Байдена оголосять президентом 6 січня.
  • Трамп навіть подавав до суду щодо ймовірної фальсифікації виборів, однак майже усі позови відхилили.