Про обмін полоненими загалом
Український президент, зокрема, привітав усіх українців із великою перемогою.
Радимо ознайомитися! Україна звільнила 76 своїх громадян: хто вони
Найголовніше те, що люди – вдома. Першу частину, про що ми домовлялися на нормандському саміті, виконано. Ми повернули наших людей, звільнено 81 людини. З них 76 людей зараз перебувають на підконтрольній Києву території України. П'ятеро залишились на тимчасово окупованих територіях. Тому що там – їхні сім’ї. Якщо вони захочуть приїхати сюди, ми забезпечмо їх всім, що для них важливо,
– заявив гарант.
Він підкреслив, те, що обіцяла українська влада, виконано. Тобто, полонені українці повернулися до Нового року, тому відзначатимуть це свято у сім’ях, вдома, з батьками, з дітьми.
"Це прекрасно. Я – щасливий. Впевнений, що вони теж", – зазначив Зеленський.
Також він подякував усім лідерам нормандської четвірки за те, що обмін, все ж відбувся.
"Хочу ще раз сказати – все, про що домовлялися у цьому питанні, виконано. Але ми розуміємо, що ще дуже багато наших людей ще перебувають на території Росії, зокрема й перевезені з Криму. Це інший трек, яким ми зараз теж займаємося", – зауважив політик.
Також він подякував своїй команді, зокрема:
- Офісу Президента та своєму помічнику Андрієві Єрмаку – вони 24/7 займалися цією дуже складною справою;
- відповідальній за гуманітарні питання у ТКГ Валерії Лутковській,
- радникові президента Русланові Демченку,
- начальнику Генштабу Русланові Хомчаку,
- міністру оборони Андрієві Загороднюку.
Зверніть увагу! Обмін полоненими: як реагують політики та відомі українці
Про звільнених "беркутівців"
За словами Зеленського, те, що Україна передала "беркутівців", було умовою формату "всіх на всіх" і умовами цього обміну.
"Ми забирали наших героїв. Вважаю, що це рішення було складним. Рішення – політичне, це правда. Вважаю, що наші бійці, наші військові, наші журналісти. Вони всі є героями. Пріоритет для нас – повернути наших людей", – підкреслив президент.
Він запевнив, що з повагою ставиться до всіх батьків і родичів, які втратили близьких на Майдані.
Ми, на жаль, не можемо повернути тих, кого вже немає. Але ми могли повернути живих. Я впевнений, що це – пріоритет. Я вам більше скажу, якби у мене було 100 "беркутівців", і мені б запропонували одного розвідника, я б їм віддав 100 "беркутівців", і повернув би одного живого розвідника,
– наголосив Зелеський.
Глава держави додав, що щодо цих 5 "беркутівців" упродовж 5 років не було взагалі жодних вироків суду. Більше того, двоє із них перебували під домашнім арештом. Та загалом дуже нормально та дуже непогано жили.
"Не такі, як наші, не худі, не, вибачте, биті іншими людьми. Якщо б вони залишилися, ми би не отримали наших розвідників, не отримали б хлопців, які були у Дебальцевому. Для мене вони – герої. А якби ми б залишили "беркутівців", навіть якби і був вирок суду, вони отримали б десь 5 – 6 років", – каже президент.
Водночас він наголосив, що це ніяк не впливатиме на справи Майдану та їх чинна влада обов’язково закінчить. Щодо зустрічей з родинами Героїв Небесної Сотні, то з ними він зустрічався неодноразово.
"Кожну секунду кожного дня у нас міг зірватися цей обмін. Тому я робив як президент України. Моя відповідь є простою – я повертав живих. І це – найголовніше, мені так здається", – підсумував він.
До теми! Україна продовжить працювати в нормандському форматі, щоб обміняти справді всіх на всіх
Чому повернули лише 12 військових
Зеленський розповів, було домовлено, що передусім будуть обмінювати та звільняти всіх підтверджених. Тому інші люди є поки не підтвердженими. Також він має інформацію, що є ще немало українців, які перебувають як на тимчасово окупованих територіях, так і у Росії та Криму.
"Ми працюємо над цим", – наголосив Зеленський.
Що кажуть у Кремлі? Обмін полоненими між Україною і бойовиками: з'явилась реакція Росії
Чому деякі звільнені Україною полонені не захотіли повертатися на окуповані території
Зеленський зазначив, що деякі з них були у цьому узгодженому списку, а декого з них мають звільнити у лютому, декого – в березні.
Вони хочуть бути в Україні. Їх термін уже закінчився. Дехто з них повернеться за ґрати. Це – їхній вибір,
– каже гарант.
Представниця України у ТКГ Валерія Лутковська додала, що 17 осіб відмовилися переїжджати на окуповані території та є ще близько 30 осіб, які взагалі відмовилися брати участь у обміні. Останні продовжують відбувати покарання.
"Тобто, майже 50 людей залишаться за ґратами", – констатував президент.
Детальніше! Великий обмін полоненими між Україною та бойовиками: близько 20 осіб відмовилися брати участь
Кого бойовики передали Україні / Інфографіка ОПУ
Обмін полоненими: головне
- Про обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх" домовилася Тристороння контактна група у Мінську. Попередньо провести обмін до кінця року також домовлялись президент України Володимир Зеленський і Росії Володимир Путін на нормандській зустрічі у Парижі 9 грудня.
- Розпочався великий обмін між Україною та представниками окупантів об 11 годині 29 грудня на контрольно-пропускному пункті "Майорське" під Горлівкою у Донецькій області.
- На Батьківщину повернулися 76 полонених. Серед звільнених українців – 12 військових і письменник, журналіст "Радіо Свобода" Станіслав Асєєв.
- Україна передала російській стороні 124 утримуваних. Серед них скандальні 5 ексберкутівців, яких в Україні судили за підозрою у розстрілах активістів Майдану в 2014 році.
- Глава МЗС Вадим Пристайко заявив, що Україна буде працювати над новим обміном полоненими, аби на Батьківщину вже повернулися усі бранці з Росії, анексованого Криму та окупованого Донбасу.
Як відбувався обмін полоненими: дивіться відео 24 каналу