Політик повернувся в Україну вранці 17 січня. Він перебував за кордоном майже місяць, адже виїхав 17 грудня 2021 року.

Зверніть увагу ДБР опублікувало повну схему "вугільної справи", в якій підозрюють Порошенка й Медведчука

Порошенко повернувся в Україну, його зустріло ДБР

Петро Порошенко прилетів з Польщі в аеропорт "Жуляни". Під час проходження п'ятим президентом паспортного контролю виникли певні труднощі. Політика зустріли представники Державного бюро розслідувань, які зазначили, що проводять процесуальні дії.

Прикордонники забрали паспорт політика та тривалий час не віддавали його. Виникла штовханина, нардепи та прибічники Порошенка перешкоджали представникам ДБР. У результаті політику таки віддали його паспорт.

Правоохоронці, частина яких була переодягнена у форму прикордонників, 15 хвилин намагалися не впустити мене на територію України. Вони забрали мій паспорт, пояснювали, що мають встановити мою особу,
– сказав Порошенко.

Він назвав це політичним тиском та заявив, що найважливіше зараз – зростання загрози зі сторони Росії. Натомість тему обвинувачення у держзраді Порошенко вирішив не коментувати.

До слова, інші нардепи пройшли контроль дуже швидко.

Промова Порошенка в аеропорту: дивіться відео

Повернення Петра Порошенка: відео з аеропорту

У Зеленського відреагували на повернення Порошенка

Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк назвав виступ Петра Порошенка в "Жулянах" "неповагою до процесуальних правил".

Отримати процесуальний документ, з'явитися до суду – це речі, в яких немає нічого складного чи незвичайного. Але якщо людина перетворює це на якийсь виступ із масовкою, якщо кожен крок в аеропорту супроводжує істеричними криками, то це свідчить про неповагу до базових процесуальних правил,
– сказав Подоляк.

Читайте також "Вугільна справа": суд арештував майно ексміністра енергетики Демчишина

Розкритикували Порошенка і в "Слузі народу"

У "Слузі народу" також виступили з критикою дій Петра Порошенка. Прессекретарка партії Юлія Палійчук написала, що політик намагався влаштувати "абсолютно штучний скандал".

Ми вважаємо такі дії проявом ганебних звичок старої політики. Але не маємо ілюзій, що Порошенко відмовиться від цих звичок,
– наголосили у "Слузі народу".

У суді стартував розгляд справи Порошенка

З аеропорту п'ятий президент приїхав до Печерського суду Києва. Там об 11:40 почалося засідання з обрання йому запобіжного заходу у справі про державну зраду.

Захисники Порошенка заперечують те, що нардеп є підозрюваним у справі. Мовляв, жодного повідомлення про підозру політик не отримував. Також адвокати переконують, що про засідання дізнались зі ЗМІ, натомість офіційних документів не отримували.

Крім того, вони попросили матеріали справи для ознайомлення. Суддя наголосив, що розгляд клопотань має відбуватись пізніше.

Порошенко та його адвокати також заявили, що політику намагалися нав'язати безплатного адвоката від держави, однак він відмовився. Згодом у ДБР заперечили це, наголосивши така інформація є неправдивою та не відповідає дійсності.

Один із захисників Порошенка Ігор Головань зазначив, що закликає суддю взяти самовідвід через можливу упередженість.

Згодом суд пішов на перерву, яка тривала до 14:40.

Після перерви розглядали клопотання

Після перерви суд почав розгляд клопотання про обрання запобіжного заходу. Обвинувачення наполягає на триманні під вартою. Захисники клопотали про повернення матеріалів справи прокурору. За словами адвокатів, у матеріалах немає інформації про вручення підозри, а також повідомлення, на думку захисту, підписане невідповідною посадовою особою.

Прокурори цю інформацію заперечують, кажуть, що в оголошенні про підозру та врученні повідомлення про підозру діяли згідно з законодавством. Все це зафіксовано у матеріалах.

Суд знову оголосив перерву – технічну

Представники прокуратури почали зачитувати обґрунтування підозри. Близько 16:00 суд знову оголосив про перерву, цього разу технічну – на 20 хвилин.

Про який запобіжний захід просить обвинувачення

Прокурори клопотали про обрання такого запобіжного заходу як тримання під вартою протягом 2 місяців з альтернативою застави. Сума застави – 1 мільярд гривень. Якщо Порошенко вийде під заставу, він буде змушений носити електронний браслет.

До слова, слідчим суддею є Олексій Соколов. Його на посаду ще у 2017 році своїм указом призначив саме Петро Порошенко.

У ДБР спростували інформацію про безплатного адвоката

У Державному бюро розслідувань спростували інформацію про те, що залучали до справи безплатного адвоката. Українські правоохоронці додали, що наразі встановлюють всі обставини розповсюдження відповідної інформації, а після цього буде надана правова оцінка таким діям. Про безкоштовного захисника під час засідання Печерського райсуду повідомив сам Порошенко і одразу від нього відмовився.

Порошенко прокоментував втечу від ДБР

Петро Порошенко прокоментував інцидент, який трапився 17 грудня 2021 року. Тоді політик втік від детективів ДБР, які намагалися йому вручити повідомлення про підозру.

Політик заявив, що того дня поспішав на зустріч і нібито не знав, що під Верховною Радою, де трапився інцидент, були саме представники ДБР.

Я можу вам сказати, що мій помічник і охорона сказали, що там, на виході, стояли якісь пранкери, блогери. І я точно не знав, що це ДБР,
– розповів Порошенко.

Також політик підкреслив, що слідчі нібито почали кричати вже тоді, коли він сів в автомобіль.

Порошенко заперечує звинувачення

Петро Порошенко заявив, що не знав про схему постачання вугілля з окупованих територій Донбасу. Політик запевнив, що питання енергобезпеки обговорював виключно з урядом, а не з Віктором Медведчуком, який теж є підозрюваним у "вугільній справі". Крім того, Порошенко додав, що бізнесмена Сергія Кузяру не знає взагалі.

Якщо йдеться про якісь контракти, якісь фірми… Я не знаю. Я з Медведчуком ніколи не обговорював. Я ніколи в житті не бачив Кузяру та інших. Хоча на сьогодні я з подивом дізнався, що його чотири місяці тримають у в’язниці під заставу мільярд для того, щоб він дав покази проти мене,
– запевняє Порошенко.

Порошенко переконаний, що його намагаються прив'язати до того, чого нібито немає.

Суд відправився до нарадчої кімнати

Після слухання, суд відправився до нарадчої кімнати для винесення вердикту. За деякою інформацією, судді Олексію Соколову стало зле і йому викликали швидку.

Однак згодом цю інформацію в Печерському суді заперечили і заявили, що Соколов і досі перебуває в нарадчій кімнаті.

Суд відклав обрання запобіжного заходу Петру Порошенку

Печерський суд Києва не зміг обрати запобіжний захід п'ятому президенту Петру Порошенку після 12-годинного засідання.

У суді повідомили, що обрання запобіжного заходу Петру Порошенку перенесли на 14:00 19 січня. Після цього люди у залі суду колядували.

Порошенка розшукує МВС

Петра Порошенка оголосило в розшук Міністверство внутрішніх справ. Якщо вірити інформації з бази МВС, то п'ятого президента розшукують від 24 грудня 2021 року.

Підставою для розшуку стало переховування від органів досудового розслідування. Можливо, саме через допит у ДБР, який відбувся 23 грудня, на який Порошенко не з'явився. Натомість прийшли його адвокати, однак їх не пустили. Причиною стало те, що відсутність підозрюваного унеможливила проведення слідчих дій.

Порошенка оголосили у розшук
МВС оголосила Порошенка у розшук ще після допиту в ДБР / Скриншот

Розгляд справи Порошенка: прямий ефір з-під суду

До речі, під будівлею суду зібралися кілька тисяч прихильників Порошенка.

Дивіться на фото, що відбувалось під Печерським райсудом / Фоторепортаж Валентини Поліщук

Політик прилетів з Варшави

П'ятий президент вранці 17 січня прибув в аеропорт Варшави. Його супроводжувала дружина Марина Порошенко, а також народні депутати з "Євросолідарності". Зокрема, з п'ятим президентом перебувають Олексій Гончаренко, Артур Герасимов, Вікторія Сюмар, Ахтем Чийгоз, Микола Княжицький та Ростислав Павленко.

З Порошенком в Україну вирушили і його адвокати – Ілля Новіков та Ігор Головань, а також журналісти.

П'ятий президент записав відеозвернення, в якому передав вітання з аеропорту.

Хочемо передати вам вітання з Варшави, вітання при посадці на Wizz Air. У нас тут неймовірна компанія. У всіх дуже гарний настрій,
– наголосив він.

Крім того, Порошенко додав, що сон у нього був добрий, а причин для хвилювання немає.


Порошенко в аеропорту Варшави / Скриншот з відео

Петро Порошенко в аеропорту Варшави: дивіться відео

Згодом п'ятий президент вилетів з аеропорту Польщі. Він повертається в Україну чартерним рейсом Wizz Air.

У "Жулянах" готувалися до приїзду Порошенка

Перед прибуттям політика до Києва в аеропорт "Жуляни" стягнули співробітників поліції та Нацгвардії. Кордони з правоохоронців виставили на вході, всередину пускали лише тих, у кого є квитки на виліт.

Поблизу терміналу "А", де чекали на повернення п'ятого президента, від 7 ранку зібралися приблизно 200 його прихильників. Їм дозволили завести техніку:

  • вони змонтували екран;
  • виставили професійну звукоапаратуру.


У "Жулянах" очікували на прибуття Порошенка / Фото Катерини Соляр, 24 канал


В аеропорту зібралися прихильники Порошенка / Фото Валентини Поліщук, 24 канал


У "Жуляни" стягнули поліцію та Нацгвардію / Фото Валентини Поліщук, 24 канал


Люди прийшли з прапорами України та "ЄС" / Фото Валентини Поліщук, 24 канал

В аеропорту "Жуляни" виставили кордони з правоохоронців: дивіться відео

Порошенку намагалися вручити повістку про виклик у ДБР: коротко

Слідчі Державного бюро розслідувань 17 грудня 2021 року намагались вручити Петру Порошенку повістку про виклик. Проте політик фактично втік від слідчих. На оприлюднених кадрах помітно, як авто просто їде.

6 січня Держбюро розслідувань заявили, що Петро Порошенко купив квиток на літак уже після вручення повістки про виклик до ДБР для проведення процесуальних дій.

Справа Петра Порошенка: що відомо

  • 20 грудня 2021 року Петру Порошенку оголосили підозру в державній зраді.
  • У ДБР повідомили, що п'ятий президент міг бути у змові з вищим російським керівництвом та сприяти діяльності бойовиків на Донбасі. За даними слідства, у 2014 – 2015 роках Порошенко використав свої повноваження президента, щоб незаконно припинити постачання вугілля з ПАР та на вимогу Росії він підписав контракт на постачання вугілля в Україну з окупованих територій Донбасу. Іншими фігурантами справи є проросійський нардеп Віктор Медведчук, який і організував купівлю ресурсу у бойовиків, а також ексміністр енергетики Володимир Демчишин та бізнесмен Сергій Кузяра.
  • На 23 грудня Порошенка викликали на допит у ДБР. Проте політик записав відеозвернення та заявив, що замість нього прийдуть адвокати, адже він перебуває за кордоном. Політик називає справу сфабрикованою.
  • Захист політика Ілля Новіков та Ігор Головань справді прийшли у ДБР та заявили, що зробили це, щоб почати діалог.
  • 24 грудня ЗМІ написали, що Офіс генпрокурора хоче арештувати Порошенка та призначити заставу в розмірі 1 мільярд доларів. Нібито суд дав дозвіл прокурорам на затримання політика під час закритого засідання. Одразу ж після цього йому мають обрати запобіжний захід. Після цього у Печерському суді заявили, що не отримували клопотання про затримання Порошенка.
  • 6 січня Печерський районний суд Києва арештував майно політика, проте йому дозволили ним користуватись.
  • За даними видання "Слідство.Інфо", Порошенко перед арештом майна переписав корпорацію Roshen на сина. Forbes оцінює кондитерські статки у 1,1 мільярда доларів.