Документ, зокрема, передбачає, що воєнний стан вводиться на 30 діб – із 14:00 26 листопада 2018 року до 14:00 хвилин 26 грудня 2018 року.

Читайте також: В Україні оголосили воєнний стан: що це означає

Зауважимо, що такий режим буде діяти у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях і внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії.

В указі такі кроки президент пояснию тим, що:

– 25 листопада 2018 року відбувся черговий акт збройної агресії з боку Російської Федерації у районі Керченської протоки проти кораблів Військово-Морських Сил Збройних Сил України, що мав важкі наслідки;

– відбуваються інші агресивні дії з боку РФ у Азовському та Чорному морях;

– існує загроза широкомасштабного вторгнення в Україну збройних сил Російської Федерації на тлі окупації Криму та частини Донбасу;

– існує небезпека державному суверенітету та незалежності України, її територіальній цілісності...

... а також з метою створення умов для здійснення органами державної влади, військовим командуванням, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями наданих їм повноважень, необхідних для відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки.

"У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права та свободи людини та громадянина, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що є необхідними для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану", – мовиться у документі.

Водночас своїм указом Порошенко звернувся до Кабміну, аби він ввів у дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні, а також забезпечив постачання Збройним Силам України та іншим військовим формуванням матеріально-технічних ресурсів та майна, надання послуг та їхнє фінансування в обсягах, необхідних для ефективного виконання покладених на них завдань в особливий період.

Крім того, відповідно до указу, Державна служба з надзвичайних ситуацій має невідкладно привести у готовність до виконання завдань об'єкти єдиної державної системи цивільного захисту, її функціональних та територіальних підсистем.

Також у документі повідомляється, що обласним і Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності законом України "Про затвердження указу президента "Про введення воєнного стану в Україні".

Текст Указу №393 про запровадження воєнного стану в Україні

Нагадаємо, 25 листопада Росія вдалась до відвертої агресії в Азовському морі – прикордонний корабель РФ протаранив рейдовий буксир українських військових. У Федеральній службі безпеки РФ заявили, що українські військові кораблі "неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ" і продовжили рух до Керченської протоки. Попри це група кораблів ВМС України продовжила свій шлях до Маріуполя. Щоправда, вже під час виходу з Керченської протоки російські прикордонні судна відкрили вогонь по українських кораблях.

Уночі проти 26 листопада пройшло засідання РНБО, на якому розглянули питання ймовірного запровадження воєнного стану в Україні у зв'язку з ескалацією конфлікту в Азовському морі, а саме через те, що Росія обстріляла та затримала українські військові кораблі. Президент України Петро Порошенко підтримав пропозицію воєнного комітету щодо запровадження воєнного стану та виніс це питання на розгляд парламенту. Увечері 26 листопада Верховна Рада на екстренному засіданні ухвалила постанову про введення в Україні режиму воєнного стану: відповідне рішення підтримали 276 депутатів.

Раніше законопроект №9338 від 26 листопада про затвердження Указу Президента України №393 "Про введення воєнного стану в Україні" підписав голова Верховної Ради Андрій Парубій, а опісля своїм підписом затвердив президент Порошенко.

Що таке воєнний стан?Це не оголошення війни, а особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, закон України "Про правовий режим воєнного стану", а також указ президента. Аби рішення РНБО вступило в силу, за неї має проголосувати Верховна Рада. Закон про правовий режим воєнного стану передбачає низку положень щодо зміни прав і свобод громадян, однак не обов'язково всі вони будуть введені. Вичерпний перелік прав і свобод людини як громадянина, які протягом дії воєнного стану будуть обмежені, та термін їх обмеження, має міститися в Указі Президента.

Що потрібно знати про воєнний стан: дивіться відео


Воєнний стан, Порошенко, Парубій, Рада, указ
Де почне діяти воєнний стан в Україні