Прес-конференція президента-утікача відбувалася 6 лютого і розпочалася вчасно – о 13:00. Місцем проведення дійства став прес-центр МІА "Росія сьогодні".
Читайте також: Прес-конференція Януковича: онлайн-трансляція
Янукович відразу наголосив – за Україною "уважно стежить". Почав із подій Євромайдану, які, не зраджуючи своєму проросійському стилю, відразу назвав "причиною усіх бід".
Про війну
Жодної війни президент-утікач досі не бачить, а називає все "конфліктом". Традиційно стверджує, що винна теперішня українська влада, а почалось усе із Революції гідності.
"Революції не несуть добра державам і громадянам, які живуть на цих територіях. Несуть лише розруху, погіршення життя, ненависть, бруд і брехню", – переконаний він.
Події 2014 року Янукович вкотре назвав "державним переворотом". Роки після трагічних дат оцінив як "найчорніші сторінки у житті України за часи незалежної держави". При цьому він звинуватив чинну владну верхівку у "порушеннях Конституції".
Вони сьогодні організовують процеси, які неможливо назвати судами, це просто такі театралізовані вистави,
– сказав президент-утікач.
Утікач стверджує, що "Україна стала осередком війни і нестабільності, які поширюються і на інші території інших держав".
У цей конфлікт втягнули європейські країни, США та Росію", – стверджує Янукович.
Він пообіцяв, що сам шукатиме винних у окупації Криму та розстрілах на Майдані. Розпочне із окупації Росією Криму.
Мої адвокати віддали документи (5 січня – 24 канал), щоб почати слідство, хто ж насправді винен у втраті Криму,
– каже він.
Щодо війни на Донбасі, то Янукович стверджує – у Порошенка "немає мети її". Натомість він переконаний, що необхідно сісти за стіл переговорів із жителями Донбасу.
Читайте також: Суд виніс рішення щодо вертолітного майданчика Януковича: кому він дістався
"Треба сісти за стіл переговорів із громадянами України, які живуть на Донбасі, як колись це робив я на переговорах із опозицією. За це мене 5 років критикують мої колеги. Кажуть, що не за стіл переговорів треба було сідати, а одягати добрі чоботи, щоб руки не замазати, і поламати їм хребти", – додав він.
Про вирок суду
Янукович заявив, що 90% опитаних українців не вірять у його провину.
Який вирок отримав Янукович?Після втечі до Росії під час Майдану у 2014 році Янукович попросив президента РФ Володимира Путіна застосувати свої війська для "відновлення законності" в Україні. Відтак, його визнали винним у вчиненні злочинів, передбачених статями Кримінального кодексу про державну зраду та пособництво у веденні агресивної війни. Якщо Янукович повернеться в Україну, йому доведеться відсидіти 13 років у в'язниці.
А ще президент-утікач Віктор Янукович вважає, що рішення Оболонського райсуду, який засудив його до 13 років тюрми, не має із законом нічого спільного.
Вирок, усім зрозуміло, написали під надиктовування влади. Вирок не має абсолютно нічого спільного із законом. Суцільні порушення кримінально-процесуального кодексу, все побудовано на брехні і ненависті,
– наскаржився він.
При цьому Янукович назвав усю справу спробою зірвати "мирні домовленості". Натомість у розстрілах він звинуватив знову ж таки українську владу, зокрема спікера парламенту Андрія Парубія та нардепа Сергія Пашинського. За його словами, "Пашинський бігав з автоматиком і розповідав, як все зробити красиво".
Про церкву
Прокоментував Янукович і створення Православної церкви України, назвавши автокефалію "великим гріхом". Каже, що українська влада втрутилась у церковне життя українців. Тим, каже президент-утікач, вона взяла на себе "великий гріх".
Читайте також: Путін готовий "захищати" вірян в Україні від "проекту, який не має стосунку до віри
"І, звісно, все, що відбулося в українські церкві, це все було націлено не на зниження напруги, не на пошуки шляхів щодо об’єднання держави, а на розділення, ворожнечу, ненависть. Все це ще торкнулося дуже тонкої тканини, як душа людини", – переконує Янукович.
Як створювали Православну церкву України?19 квітня 2018 року Верховна Рада схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.
11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі вирішив надати Томос про автокефалію Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнання їх канонічними.
16 жовтня Президент України Петро Порошенко запропонував передати Андріївську церкву у Києві як символічний жест у постійне користування Вселенському патріархові.
15 грудня під час Об'єднавчого собору православні архієреї оголосили про об'єднання українських церков в Єдину помісну незалежну церкву. Її офіційна назва звучить так – Православна церква України. Предстоятелем ПЦУ став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній, а кафедральним храмом – Михайлівський Золотоверхий собор.
5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію єдиної Православної церкви України. Наступного дня, 6 січня, історичний документ від Варфоломія офіційно отримала ПЦУ.
Про вибори
Шодо президентських та парламентських виборів в Україні, то Янукович анонсував "різноманітні технології", які нібито дозволять українській владі "фальсифікувати" результати. І фальсифікувати не просто, а "страшно". Стверджує, що як президентські, так і парламентські вибори будуть найбруднішими за всю історію незалежної України.
Читайте також: Кандидати у президенти України-2019: список
"Протягом 5 років Порошенко просто відкритим текстом обманює народ і бреше", – каже Янукович.
При цьому президент-утікач впевнений, що без фальсифікацій чинна влада перемогти не зможе. Цьому, за його словами, "має бути колись кінець". А "наступна влада", вважає Янукович, має встановити в Україні мир. Туди мають прийти "професіонали із людськими принципами".
Такий шлях, який сьогодні обрала українська влада, він погано завершиться, – думає Янукович.
Окрім того, він висловився і про "патріотизм", до якого нібито намагаються апелювати кандидати у президенти. Зокрема, Янукович мав на увазі українських військових, однак згодом, здається, згубив думку.
"Шкода, що героями сьогодні є розбійники і популярні особи – антисеміти і різноманітні радикали. А на це молодь дивиться. Розумієте? Беруть приклад", – сказав він.
У такому налаштуванні українців Янукович бачить "загрозу всьому світу". Він вважає, що зараз необхідно шукати шляхи, "як разом жити".
А ще Янукович розповів про свої "виборчі симпатії".
"Я можу сказати загалом. У мене великі надії, що в політику прийдуть "свіжі обличчя". Може, вони спробують себе на президентських (виборах, – 24 канал), потім на парламентських з’являться", – каже він.
"Експерт" хоче ознайомитись із програмами усіх кандидатів у президенти України, але головне для нього – аби "проти теперішньої київської влади".
Вибори президента 2019: головні дати
Намагався відповісти Янукович і на запитання журналістки із німецького видання щодо конкретних кандидатів у президенти, зокрема – амбіцій Зеленського. При цьому він знову нагадав, що Порошенко виграти вибори не може, тому необхідні "свіжі обличчя".
Про Медведчука
Згадали і про кума Путіна – Віктора Медведчука. Зазначимо, що говорити про нього Янукович не хотів, бо ніколи "не мав до нього особливої симпатії".
Однак все-таки президент-утікач наскаржився на інформацію про загрози, "які тепер надходить дуже часто". Ось тут він і прокоментував кримінальне провадження, відкрите проти Медчедчука через підозри у держзраді.
У чому звинувачують Віктора Медведчука в Україні?Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження за фактом державної зради проти Віктора Медведчука. Кум Путіна на з'їзді політичної організації "Український вибір – право народу" заявив, що необхідно створити так званий "автономний регіон Донбас". Генпрокуратура вбачає у діях Медведчука ознаки злочинів, передбачених статтями "Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України" та "Державна зрада".
"У нього завжди була своя позиція по всіх питаннях – і він її висловлював. Я дуже часто із цією позицію не погоджувався", – заявив він.
При цьому Янукович наголосив, що "такі дії щодо будь-якого громадянина України є неприпустимими".
На його думку, спецслужби в Україні "зрослись із радикалами", тому і відкриваються такі провадження. Принагідно той закликав правоохоронців "не виконувати злочинні накази влади".
Хто такий Віктор Медведчук: дивіться відео
Про газ
Янукович також не залишив без уваги той факт, що Київ не купує газу у Росії. Також він відреагував на заяву Президента України Петра Порошенка про те, що у випадку його нового обрання іноземним газом Україна не користуватиметься взагалі.
Все, що зараз відбувається, це все політиканство. Цього немає. Звідки Україна бере газ? Цей газ йде із Росії у Європу, а ці посередники його продають в Україну із конкретною надбавкою,
– стверджує Янукович.
Янукович каже, що 90% газу, який отримує Україна, є російським.
Про Порошенка
Читайте також: Справа про держзраду гарантує, що ні на кого іншого, крім Януковича, не вийдуть
Про чинного президента України гарант-віткач говорив багато – ледь не у відповіді на кожне нове запитання. Якщо коротко: "Порошенко – бреше, ніде він не переможе і нічого завершувати не хоче".
Я Петра Порошенка знаю дуже давно. Або дуже добре. Про те, що він творцем "Партії регіонів", я теж добре знаю, – сказав він, відповідаючи на запитання журналістів про шанси теперішнього українського лідера на нову перемогу.
Янукович звинуватив Порошенка у постійній брехні і сказав, що це "професійна звичка", назвавши його "бізнесменом, а не політиком".
Про "усіх на усіх"
Янукович заявив, що якщо з українського боку надійде ініціатива, він готовий переговорити з президентом Росії Володимиром Путіним про обмін полоненими за принципом "усіх на усіх". ініціативу на себе взяти готовий.
"Якщо мене чує президент Порошенко, якщо у нього є бажання вирішити цю проблему, я готовий ініціювати це питання, але за принципом "усіх на усіх". Один раз. Не ділити там, хто більше поміняє, хто менше. Це не базар", – наголосив він.
Він додав, що це актуально, оскільки зараз йде виборча кампанія Порошенко. А ось "афоризми" останнього Януковичу зрозуміти важко.
Я слухав кілька його інтерв'ю, він уже робить натяки про холодний, чи не холодний (мир – 24 канал), він такі афоризми робить незрозумілі,
– поскаржився президент-утікач.
До всього, тих людей, що покинули територію України протягом останніх п'яти років, Янукович називає опонентами влади. Стверджує, що вони "не зможуть її полюбити".
Янукович апелює цифрою у 6 мільйонів українців, які нібито покинули державу через знову ж таки "дії української влади". Президент-утікач переконує, що усіх їх "вигнали".
Про мирний договір
Колишній український президент заявив, що друга сторона, яка підписувала так звану Угоду про врегулювання політичної кризи в Україні (тодішня українська опозиція та представники країн ЄС,) його зрадила.
Як підкреслив колишній український гарант, у 2014 році на переговорах Януковича з опозицією за посередництва країн-членів ЄС Росію представляв тодішній уповноважений з прав людини Володимир Лукін.
І він мені сказав: "Невже Ви вірите, що ці угоди буде виконано?" Я сказав: "Так, хочу вірити, що на такому рівні, коли приїздять міністри закордонних справ європейських держав і підписують документ, вони мають бути виконаними",
– заявив він.
Янукович стверджує, нібито тоді він Лукіна переконував, що обидві сторони виконуватимуть цей договір, а відповідальність за нього нестимуть, зокрема, ті європейські країни, що були присутніми на цих перемовинах.
Що відомо про Угоду про врегулювання політичної кризи в Україні?Цей документ підписали0 21 лютого 2014 року тодішній президент України Віктор Янукович і лідери парламентської опозиції за посередництва представників Євросоюзу. Підписання Угоди було покликано припинити масове кровопролиття в Києві та покласти край гострій політичній кризі, що почалася в листопаді 2013 року через рішення української влади припинити процес підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Крім того, на цих перемовинах ще була представленою Росія в особі Володимира Лукіна. Після трагічних подій Віктор Янукович 20 лютого 2014 року подзвонив Володимиру Путіну та запропонував направити посередника для переговорів з опозицією. Путін вирішив, що це буде Лукін, який у підсумку став єдиним, хто не поставив свій підпис під угодою між Януковичем та опозицією.
"На жаль, я помилився. Лукін мав рацію. Як це можна назвати? Мене обдурили, зрадили або, як говорять просунуті українські політики, мене кинули, як лоха… Моя думка, що відповідальність на них лежить, ніхто з них її не зніматиме. І я би хотів, щоб вони мені публічно відповіли", – зазначив політик.
Про заняття Януковича у Росії
Український журналіст Роман Цимбалюк із видання "УНІАН" спровокував істерику серед місцевих журналістів.
Той поцікавився, на якій юридичній підставі Янукович перебуває на території Росії чи він "випадково не у полоні". Під вигуки: "Слухайте, а чи не до*іга питань", Янукович таки почав відповідати. Розпочав неоднозначно, мовляв, вони з Цимбалюком давно знайомі.
Знаєте, є приказка така: "Каже прокурор: "Радий Вас бачити без зашморгу на шиї". При такій владі це може стосуватися кожного,
– додав Янукович.
Відразу пояснив – жодних проблем у Росії в нього немає.
"Я вільно пересуваюсь територією Росії. Ба більше, я не перебуваю в жодних банках даних "Інтерполу". Я можу виїжджати в будь-яку країну світу. У мене нема ніяких проблем", – сказав він.
Про "серйозну" травму
Згодом, відповідаючи на інші питання щодо теперішніх занять, Янукович відповів – хоче займатись улюбленим спортом, тенісом. Прокоментував він і свою "серйозну травму". Каже, отримав її на тенісному корті.
Був дощ. Послизнувся, впав. Там лавочки дерев'яні. Це життя,
– пояснив він.
Янукович сказав, що якщо все буде добре, то вже через місяць-півтора повернеться на корт.
Янукович каже, що хоче повернутися у теніс/ Фото з відкритих джерел
До слова, про "серйозну травму" Януковича світ почув на початку грудня 2019 року перед черговим засіданням у справі президента-утікача. Тоді йому навіть рекомендували продовжити лікування в Ізраїлі.
Дивіться відеобіографію Януковича: