Станом на 16 травня конфлікт між Ізраїлем та Палестиною перебуває в активній фазі. За останні дні країни випустили одна в одну понад 3 тисячі ракет.

До теми Військові Ізраїлю знищили керівників розвідки бойовиків ХАМАС: відео моменту авіаудару

Упродовж останніх днів загинули щонайменше 149 палестинців та 10 ізраїльтян. Відомо, що серед загиблих є десятки дітей.

Через ескалацію конфлікту усі іноземні авіакомпанії скасували рейси до Ізраїлю. Тим часом ізраїльські компанії оголосили, що евакуйовуватимуть громадян, які застрягли за кордоном. Один літак вже вирушив до Бельгії, до міста Льєж. Окрім того, рейси здійснять до Франкфурта та Лондона.

Смертоносний удар по Палестині

Ізраїльські збройні сили нанесли Сектору Гази черговий удар. Внаслідок обстрілів району Ель-Рімаль загинули щонайменше 42 палестинців. Наймолодшій жертві – лише 1 рік.

Окрім того, поранення отримали понад 50 людей. Ракетні обстріли влучили у 3 сусідніх будинків. Левова частина постраждалих – члени однієї великої родини.

Теракт у Єрусалимі

За декілька годин до початку урочистостей з нагоди свята Шавуот терорист протаранив автомобілем натовп. Постраждали щонайменше 6 людей. На щастя, жертв не було.

Правоохоронці "нейтралізували" терориста та евакуювали людей.

Теракт у Єрусалимі: дивіться відео

Зверніть увагу В Ізраїлі обстріли застали чоловіка з немовлям на шосе: моторошне відео

Звернення Папи Римського

Папа Римський Франциск заявив, що з величезним занепокоєнням стежить за загостренням ситуації на Святій Землі.

У ці дні взяли верх жорстокі збройні сутички між Смугою Гази та Ізраїлем, загрожуючи перетворитися у спіраль смерті та знищення. Величезна кількість людей зазнали поранень, багато невинних загинули,
– наголосив понтифік.

За словами Папи Франциска, те, як багато дітей серед загиблих, демонструє: нема бажання будувати майбутнє, а лише – знищити його.

Причина загострення конфлікту в Ізраїлі

На загострення між палестинцями та ізраїльтянами вплинуло судове рішення щодо землі, де побудовані палестинські будинки. Воно призвело до масових сутичок наприкінці священного для мусульман місяця – Рамадану.

Деталі судового засідання

Ізраїльські націоналісти заявили, що територія Східного Єрусалиму належала Ізраїлю до того, як Йорданія поселила туди теперішніх мешканців. Отож начебто закон дозволяє повернути ізраїльтянам майно, яке було втрачене під час війни за незалежність у 1948 році. Тому суд вирішив виселити палестинські родини.

Ізраїльський уряд схарактеризував ситуацію, як "суперечку між приватними сторонами". Прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху відмовчувався щодо подій. Водночас міністр внутрішніх справ та міністр юстиції регулярно зустрічались з керівниками правоохоронних органів і здебільшого підтримували їхні дії.

Спалахнули масові сутички

Сутички між палестинцями та ізраїльською поліцією спалахнули у районі Шейх-Джарра. Люди казали, що виселяти їх з будинків, де вони живуть десятиліттями, – вкрай несправедливо.

Місцем протистояння 7 – 8 травня стала священна для мусульман мечеть Аль-Акса у Старому місті Єрусалима. Це місце також є святим для євреїв, відомим як Храмова гора. Там зіткнулись палестинці, ізраїльтяни та силовики. Останні використовували ґумові кулі та світло-шумові гранати у відповідь на спроби палестинців закидати їх камінням та пляшками.

Дивіться відео сутичок на Храмовій горі:

У ескалації насилля звинувачували і поліцію. Мовляв, правоохоронці діяли занадто жорстко. Раніше вони встановили загородження, які перекрили доступ мусульманам до Дамаських воріт – району, який регулярно відвідують паломники.

10 травня сутички поновилися. Кілька десятків євреїв почали пробиватися на Храмову гору, попри заборону поліції. Аби зупинили людей, правоохоронці застосували світло-шумові гранати.

Постраждалі під час сутичок

Внаслідок кривавих подій постраждали щонайменше 222 людини. Серед них:

  • 205 палестинців;
  • 17 поліцейських.

Приблизно половину постраждалих доставили у лікарні Єрусалиму. Відомо, що одна людина втратила око, 2 отримали поранення голови, а ще одна – переломи щелепи.

Що відомо про жертв

Троє палестинців, за інформацією ізраїльської поліції, відкрили вогонь по військовій базі. Правоохоронці смертельно поранили двох з них.

Ракетні обстріли Ізраїлю та ХАМАС

Першою атакувала Палестина

10 травня бойовики ісламістського угруповання ХАМАС випустили 7 ракет у сторону південного Ізраїлю. У відповідь ізраїльські танки завдали удару по об'єктах у Секторі Гази. Через це у Палестині загинули 20 осіб, із них – 9 дітей та офіцер ХАМАСу. Крім того, 65 людей отримали поранення.

Дивіться відео ракетних обстрілів:

Обстріли не вщухали всю ніч. ХАМАС випустив по Ізраїлю понад 200 ракет. Однак, за словами представник Армії оборони Ізраїля Джонатана Конрікуса, близько третини з них впали на територію самого Секетора Гази. У відповідь ізраїльські солдати вразили 140 військових цілей на території Сектора Гази.

Обстріл Ашкелона

11 травня під обстріл потрапило ізраїльське місто Ашкелон. Ракети влучили у житловий будинок та школу. Внаслідок цього загинули 2 жінки.

Сектор Гази обстріляв Акшелон: відео

Бойовики випустили ракети по Тель-Авіву

Пізно ввечері 11 травня ХАМАС випустив 130 ракет на ізраїльську столицю. У деяких містах почалася евакуація населення. Мешканці Тель-Авіву переховувалися у бомбосховищах.

В епіцентрі опинився аеропорт імені Бен Гуріона. Через це український літак не міг приземлитися і його скерували на Кіпр. Правоохоронці проводили евакуацію працівників та пасажирів. Усі рейси тимчасово припинили.

Ракети над аеропортом: відео

Ракети влучили у передмістя столиці. На відео з соціальних мереж було видно охоплені вогнем вулиці міста Холон. За даними ЗМІ, постраждали щонайменше 8 людей.

До теми Нетаньяху пообіцяв кровну розплату за обстріли Ізраїлю

Зранку 12 травня обстріли Тель-Авіву поновилися. Внаслідок цього кількість загиблих зросла до 5 осіб. Відомо, що серед них були 52-річний батько та його 16-річна донька. Вони перебували в автомобілі, коли у нього влучила ракета.

Інша ракета влучила у житловий будинок у місті Єхуд, що на північ від аеропорту. Сім'я у той момент ховалася у бомбосховищі, тому ніхто не постраждали. Натомість будинок – зруйнований.


Зруйнований ракетами будинок / Фото The Time of Israel

У відповідь на обстріли бойовиків ХАМАС військові Ізраїлю зруйнували вежу Аль Шорук. Це – третя з найвищих споруд у Секторі Гази.

Надзвичайна ситуація у Лоді

У місті Лод посилилися сутички між євреями та арабами. Люди почали палити автомобілі, магазини та навіть синагоги. Крім того, вони стріляли у правоохоронців. Через це у місті ввели надзвичайну ситуацію. Туди терміново виїхав прем'єр-міністр.

Обстріли у Сдероті

12 травня будинок в ізраїльському місті Сдерот потрапив під прямий ракетний удар. 6-річний хлопчик отримав важкі поранення. Постраждала уся сім'я.

На жаль, врятувати його не вдалося. Серед тих, хто перебував з ним у квартирі була й 5-річна дитина. За оцінкою медиків, вона отримала легкі ушкодження.

Втрати Сектору Гази

  • Ізраїльські військові атакували штаб-квартиру розвідки ХАМАС. Внаслідок цього двоє бойовиків загинули.
  • Крім того, ракети поцілили у багатоповерховий будинок у Секторі Гази. Дев'ятиповерхова конструкція за лічені хвилини завалилася на бік. Зауважимо, спершу ізраїльські військові випустили 5 попереджувальних ракет.

Звернення Нетаньяху

Ввечері 12 травня прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху виступив з відеозверненням. Він пообіцяв "повернути порядок до ізраїльських міст" й засудив насильство.

Урядовець запевнив, що бойовики у Секторі Гази "заплатять дуже високу ціну". Він додав, що люди не можуть перебрати закон на себе. Мовиться як про арабів, так й ізраїльтян.

Обстріли 13 – 14 травня

Ізраїль атакував бази бійців ХАМАС на кордоні з Сектором Гази, де зберігаються ракетні установки. Водночас ХАМАС закликав палестинців посилювати сутички з ізраїльською стороною.

  • Цього ж дня бойовики обстріляли центр та південь Ізраїлю. У відповідь військові країни знищили стратегічні точки бійців ХАМАС.
  • Пресслужба Армії оборони Ізраїлю повідомила, що війська атакували 4 "оперативні квартири" командирів бойовиків ХАМАС.

Обстріли із Сектору Гази тривали усю ніч проти 14 травня. Бойовики ХАМАС випустили у бік Ізраїлю приблизно 200 ракет, частина приземлилася на їхній же території.Згодом ізраїльські винищувачі завдали удару по будівлі штабу внутрішньої безпеки руху ХАМАС і складу зброї. Там також є офіси глави внутрішньої безпеки міста Рафах

Лише за ніч у Секторі Гази і Єрусалимі постраждали майже 350 людей. Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав до негайної деескалації ситуації.

Обстріли з Лівану

Зауважте Росія та Китай можуть скористатися цим, – журналіст про наслідки обстрілу Ізраїлю з Лівану

Ліванські сили безпеки заявили, що з їхньою території у бік Ізраїлю запустили 3 ракети. Вони приземлились у Середземному морі, жертв вдалося уникнути.

Наразі ніхто не взяв на себе відповідальність за цей напад. ЗМІ припускають, що обстріл могли здійснити палестинські фракції у Лівані.

Заяви про повномасштабний наступ й спростування

У ніч проти 14 травня з'явилися повідомлення, що наземні та повітряні війська Ізраїлю розпочали операцію проти Сектора Гази. Мовляв, такий крок вважають необхідним.

Проте пізніше ізраїльські військові уточнили, що наземну операцію там не проводять. Тобто фактично ця заява Армії оборони Ізраїлю частково заперечує попередню.

Уточнення: сьогодні у Секторі Газа немає наземних військ ЦАХАЛу. Повітряно-наземні сили завдають ударів по цілях в Секторі Газа,
– пояснили у повідомленні.

У світі виникли сутички між арабами та євреями

Конфлікт між Ізраїлем та Палестиною швидко поширився й на інші країни. У США, Німеччині та Великій Британії прихильники двох сторін вийшли на акції протесту. У Нью-Йорку між активістами спалахнули сутички, правоохоронці затримали одну особу.

У Лондоні прихильники Палестини діяли вкрай агресивно. Спершу вони розірвали, а потім підпалили прапор Ізраїлю. Поліцейські почали затримували демонстрантів.

Дивіться відео сутичок у Лондоні:

З території Сирії ракетами обстріляли Ізраїль

У бік Ізраїлю ввечері 14 травня випустили 3 ракети. Одна з них не долетіла до Ізраїлю та впала у Сирії. Наразі невідомо, хто випустив ці ракети. Інформації про постраждалих або загиблих в результаті ракетного обстрілу також немає.

Йорданці прийшли до кордону, щоб підтримати палестинців

Тисячі людей з Йорданії 14 травня зібралися біля кордонів з палестинським Західним берегом. Вони скандували гасла на підтримку палестинців, вимагали від прикордонників відкрити перехід та навіть намагались прорватись. В останній момент служби безпеки Йорданії змогли припинити спробу прорвати кордон.

Йорданці на кордоні з Палестиною: дивіться відео

Обстріли 15 травня

Внаслідок обстрілів Сектору Гази загинули щонайменше 10 людей. Палестинські ЗМІ повідомляють, що ракета потрапила у табір Аль-Шаті.

Згодом медики повідомили, що загинуло 10 людей з однієї родини.

У Армії Оборони Ізраїлю повідомили, що за ніч знищили десятки терористичних об'єктів у Секторі Гази.

Обстріли Ізраїлю

За інформацією армії Ізраїлю, вночі 15 травня у бік країни бойовики випустили близько 200 ракет, але 100 з них перехопила система "Залізний купол". Ще 30 ракет впали на території Сектора Гази. У місті Беер-Шева госпіталізували 19 людей, вони отримали поранення.

У ніч проти 15 травня сигнали тривоги в Ізраїлі звучали 5 разів. Водночас двічі "Залізний купол" здійснював успішні перехоплення ворожих ракет.

Одна з ракет вибухнула на відкритій місцевості за містом. О 2:41 (за місцевим часом) стався вибух у порожньому житловому будинку, а о 3:05 – нові атаки, внаслідок чого виникла сильна пожежа.

Бойовики висунули умови

Ватажок ХАМАС Халед Машаль вночі 15 травня назвав умови, за яких вони готові припинити обстріли:

  • ізраїльська влада повинна забезпечити вільний доступ мусульман в мечеть Аль-Акси,
  • відмовитися виселяти арабів з району Шейх-Джаррах,
  • звільнити затриманих в ході протестів і зіткнень.

Обстріли Ізраїлю поновили

В Ізраїлі 15 травня знову поновилися ракетні обстріли з Сектору Гази. Люди втікають у бомбосховища, внаслідок обстрілу загинув 50-річний чоловік. Про постраждалих інформації немає.

Сирени повітряної тривоги лунали у Тель-Авіві, Холоні, Бат-Ямі, Яффо, Рамат-Гані, Рішон ле-Ціоні та інших населених пунктах. За попередніми даними, зі Сектору Гази випустили щонайменше 30 ракет.

Бойовики ХАМАС вдарили ракетою по порту Ізраїлю

Цього разу від обстрілу постраждав резервуар із пальним на фабриці у порту міста Ашдод. Після того, як ракета влучила у резервуар, стався масштабний вибух. Армія оборони Ізраїлю відреагувала на інцидент, заявивши, що "це не залишиться без відповіді" та пообіцяла помститися палестинським бойовикам.

Бойовики ХАМАС вдарили ракетою по порту Ізраїлю: дивіться відео

Ізраїль обстріляв багатоповерхівку в Секторі Гази, де були офіси світових ЗМІ

Ізраїль 15 травня обстріляв палестинських бойовиків у Секторі Гази. Ізраїльська армія попередила про авіаудар та дала людям годину на евакуацію.

Ізраїльтяни завдали удар по вежі "Аль-Джаля", де розміщувалися офіси Associated Press, Al Jazeera та інших компаній. Військові випустили по багатоповерхівці одразу 4 ракети.

Ізраїльська армія наголосила, що у будівлі могли розташовуватися "кіберцентр, збройні склади та канали зв'язку". Крім того, саму вежу "Аль-Джаля" бойовики ХАМАС, за попередніми даним, використовували у військових цілях.

Десятки українців хочуть евакуюватися з Сектора Гази

Українцям, які проживають у Секторі Гази, запропонували сформувати список на евакуацію. Попередньо відомо, що таке бажання висловили щонайменше 80 людей.

Якщо Ізраїль проведе наземну військову операцію у секторі Гази, то наслідки будуть руйнівними, може постраждати мирне населення, зазначило джерело у МВС.

Станом на 14 травня жертв або постраждалих серед українців у Секторі Гази немає. До слова, наразі звідти не евакуйовували своїх громадян у жодній країні. Як пише видання LB.ua, наразі триває перевірка звернень, які надходять до українських консульств. Чимало громадян намагаються покинути Сектор Гази із дітьми.

Ситуацію ускладнює те, що через загострення конфлікту транспортна інфраструктура в Ізраїлі повністю паралізована. Усі летовища закрито, вивезти когось з країни неможливо.

Реакція світу

Міністерство закордонних справ України закликало сторони конфлікту негайно припинити ракетні обстріли. Крім того, українське посольство надало рекомендації нашим громадянам в Ізраїлі, як поводитися під час ракетного обстрілу.

Крім цього, народні депутати, які належать до групи дружби Україна – Ізраїль зробили спільну заяву. Вони закликали вжити заходів, аби зменшити насильство.

Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Ізраїль і Палестину знизити напругу у регіоні. Він також закликав відкласти рішення про переселення палестинських родин.

Крім того, рада нацбезпеки ООН скликала засідання через ескалацію між Ізраїлем та Палестиною.

США 14 травня США знову підтримали Тель-Авів в ізраїльсько-палестинському конфлікті та пообіцяли забезпечити Ізраїль військовою перевагою.