Про що говорив Зеленський: головне з 14-годинного пресмарафону
У Києві триває пресконференція з Президентом України Володимиром Зеленським. На цій зустрічі з журналістами 10 жовтня глава держави відповідає на запитання. Зеленський розповів про своє ставлення до війни на Донбасі, анексії Криму, формули Штайнмаєра і зустріч з Путіним. Окрім того, президент згадав про "посадки" корупціонерів, ситуацію з ФОПами і навіть про сутичку Юлії Мендель і Сергія Андрушка.
Головне з пресконференції Зеленського
Дивіться також: Зеленський проводить пресмарафон: онлайн
Головна місія Зеленського – припинити війну
Зеленський наголосив, що ішов на вибори як "президент миру". Мовляв, саме за такого кандидата проголосували більшість виборців, а не за того, хто йшов із заявами, що від сьогодні в Україні буде воєнний стан, а військо розпочне масштабний наступ на Донбас.
Якщо лідер каже, що готовий йти війною, готовий до численних втрат, аби повернути свою землю, він повинен іти на окуповані території війною,
– пояснив Володимир Зеленський під час пресмарафону.
За його словами, українці із усієї території України – рівні. Завдання влади – показати жителям тимчасово окупованих територій, що про них не забули і їх повернуть.
Відповідаючи на запитання журналіста про розділення українців Зеленський наголосив, що для нього – усі рівні.
Кожного разу, коли я звертаюсь до українців, звертаюсь не лише до тих, які живуть на контрольованій території. Для мене всі вони рівні – цивільні українці, не ті люди, які стріляють по нас,
– зазначив президент.
Читайте також: Зеленський: Моя місія – припинити війну
Скільки переселенців планують повернутися на Донбас / Інфографіка 24 каналу
Зустріч з Путіним: коли вона відбудеться?
Читайте також: Зеленський: Моя особиста зустріч з Путіним має відбутись лише для припинення війни
Президент визнає необхідність двосторонньої зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним для припинення війни на Донбасі, проте її перспектива зараз не обговорюється. Як зазначив президент України, зараз мова йде лише про зустріч у нормандському форматі.
За словами Зеленського зустрічатися з Путіним він буде лише у двох форматах: нормандський формат і особиста зустріч. Водночас, він сказав, що про цю зустріч прямо ніхто не говорить, тому що усі проти.
Ця зустріч повинна бути, якщо ми хочемо завершення війни. Ми зараз говоримо тільки про нормандський формат,
– наголосив Зеленський на пресконференції.
Зеленський про зустріч в нормандському форматі та особисту зустріч з Путіним: дивіться відео
Нормандський формат: коли, де і що обговорюватимуть?
Цікаво! Чому зустріч у нормандському форматі не відбулася досі: Зеленський зробив заяву
Дату зустрічі лідерів країн "нормандської четвірки" – України, Німеччини, Франції та Росії – сторони узгодять протягом наступного тижня. Саміт в нормандському форматі відбудеться у листопаді 2019 року.
Чому зустріч досі не відбулась?
Як розповів Зеленський, Франція, Німеччина та Україна пропонували одну дату – 16 вересня. Але Кремль не зміг її підтвердити. Зокрема, вони сказали, що у них ця дата є зайнятою. За його словами, поки нормандський формат є таким. І він завдячує західним партнерам України, що він взагалі є. Щоправда, зараз всі є готовими до нормандського формату.
Ми сказали, що нам потрібно, нам потрібно дивитися один одному в очі, зрозуміти, хто та що хоче, та зрозуміти реальні кроки, коли та як ми можемо закінчити війну,
– наголосив президент.
Зверніть увагу! Як і на яку відстань розводитимуть війська: пояснення військового командування
Президент Володимир Зеленський під час пресмарафону, Україна на саміті лідерів країн "нормандської четвірки" підніматиме такі питання:
– розведення військ у Станиці Луганській.
– обмін полоненими, зокрема повернення український політв’язнів і моряків.
– підтвердження тексту формули Штайнмаєра
– відведення військ у Золотому та Петрівському.
Щодо повернення українських політв’язнів і моряків
Крім того, український президент зауважив, що кожна зі сторін повинна показати, що вона хоче закінчити війну.
Для Зеленського "нормандський формат" – це ще й можливість наголосити на питанні щодо Криму.
Як наголосив український гарант під час пресмарафону, передусім мовиться про повернення питання Криму до обговорення.
Також Президент Зеленський під час переговорів у нормандському форматі заявив, що покладатиметься на власні відчуття. Якщо він відчує, що Росія та окупанти не збираються відводити з окупованих територій війська, то відмовиться від плану з формулою Штайнмаєра.
Зеленський про питання Криму на зустрічі нормандському форматі: дивіться відео
Формула Штайнмаєра і роль Порошенка. Чи боїться Зеленський масових протестів?
Актуально: Чому формула Штайнмаєра, а не воєнний шлях: пояснення Зеленського
Володимир Зеленський визнав, що його команди програла у комунікації, коли оголосили українцям про формулу Штайнмаєра. Президент наголошує – в інших кроках жодної помилки не було. Водночас додає, що його команда буде готова піти, якщо цього захочуть українці.
Водночас теперішній глава держави прокоментував те, що п’ятий президент Петро Порошенко не підтримує погодження Україною формули Штайнмаєра.
Помилка Порошенка тільки в одному – йому здається, що він може бути лідером іншого майдану,
– додав він.
В Україні спалахнула нова хвиля протестів через формулу Штайнмаєра – 6 жовтня акції "Зупинимо капітуляцію" відбулися у понад 30 містах
. На Майдані Незалежності у Києві активісти оголосили про створення руху опору і висунули вимоги українській владі
– не реалізувати формулу.
Глава держави додав, що "західні лідери і преса в шоці", тому що "його (Порошенка – 24 канал) риторика змінюється, як і статус".
При цьому глава держави натякнув, що його команда "у будь-який момент буде готова піти", однак зараз він "намагається почути усіх українців".
Я нічого цього не боюсь. … Кровопролиття не буде. Дуже спокійно до цього ставлюсь. Але люди повинні знати, що вони оберуть. Точно не оберуть тоді припинення війни. Вони точно будуть обирати серед того меню товарів, які є на цьому продажному політичному ринку,
– наголосив Зеленський.
Формула Штайнмаєра: що треба знати
- Україна на неї погодилась. Представник України в ТКГ передав представнику ОБСЄ Мартіну Сайдіку лист, у якому держава погоджується із формулюваннями формули Штайнмаєра
. Їх раніше узгодили радники глав держав нормандського формату. - Відповідно до формули, тимчасовий закон про особливий статус Донбасу починає діяти після того, як в ОРДЛО відбудуться місцеві вибори.
- Ці вибори повинні відбутись згідно з Конституцією та законодавством України. Ключове значення тут має і публікація звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів.
- В Україні погодження формули сприйняли різко. У найбільших містах вже відбулися низка акцій протесту
проти імплементації в Україні формули Штайнмаєра. Учасники акції закликають протистояти капітуляції та не здавати національних інтересів України. - Президент Володимир Зеленський наголошує – це не капітуляція. Він пояснив українцям
, що ніяких виборів на Донбасі не може бути, якщо "там будуть будь-які війська". - Глава держави також зазначив, що тепер зникли останні перепони до проведення саміту в нормандському форматі.
Про посадки корупціонерів
Глава держави розповів, що коли лише прийшов до влади, думав саджати усіх корупціонерів.
Водночас, за його словами законодавство не дозволяє президенту впливати на правоохоронні органи. Однак регулярно відбуваються наради із правоохоронцями, під час яких Володимир Зеленський питає про результати корупційних розслідувань.
Якщо ходить бандит по вулиці, мені дзвонять всі і кажуть, що ця людина вбиває, бреше, була депутатом? Чи можу їх спитати, де посадки таких людей. Сказали, можу, але дуже обережно,
– додав президент.
Зокрема, щодо арешту екснародного депутата Сергія Пашинського, Зеленський запропонував журналістам "вийти на вулицю і запитати людей, чи це бандит".
Я даю вам 100%, що сто людей запитаєте – сто людей скажуть "так",
– стверджує глава держави.
Чому Сергія Пашинського відправили за ґрати?Його звинувачують в умисному нанесенні тяжкого тілесного ушкодження. А все через суперечку у 2016 році між ним та В'ячеславом Хімікусом, який вже кілька разів притягався за так звану "хуліганку". Під час неї Пашинського вдарили пляшкою по голові. Лежачи на землі, ексдепутат вистрілив у ногу своєму нападнику. Сергій Пашинський доводив, що стріляв з метою самозахисту та захисту своєї дружини.
У цій справі проти Пашинського то зупиняли, то поновлювали слідство. Втім, 4 жовтня 2019 року за справу взялось ДБР і екснардеп знову отримав підозру у злочині трирічної давнини. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави. Він пробуде за ґратами до 4 грудня.
Читайте також: Коли одягнули перші наручники, всі сказали "ай яй яй", – Зеленський про посадки корупціонерів
Що буде з ФОПами
Володимир Зеленський підтримує позицію уряду щодо ліквідації "податкових схем" фізичних осіб-підприємців. Це допоможе економіці України вийти на новий рівень. Президент наголосив, що усі повинні платити податки.
Все, що вони (уряд – 24 канал) хотіли, – побороти такі корупційні схеми. Ось до чого цей законопроект, ось до чого було це рішення. Думаю, вони на правильному шляху. І це забезпечить нам вихід економіки з тіні,
– сказав Зеленський.
Зазначимо, прем'єр-міністр Гончарук пояснив, що фізичним особам-підприємцям не варто хвилюватись через наміри Кабміну
Депутати від"Слуги народу" розробили законопроєкти, які передбачають запуск в Україні роботи підприємців із електронними касовими апаратами (або РРО – реєстраторами розрахункових операцій). У такий спосіб законодавці хочуть вивести з тіні торгівлю товарами й послугами.
Що передбачають ці зміни?
- Запуск в Україні роботи підприємців із електронними касовими апаратами (або РРО – реєстраторами розрахункових операцій). У такий спосіб законодавці хочуть вивести з тіні торгівлю товарами й послугами.
- Торговельні підприємства мають бути звільнені від зобов'язання купувати класичні та громіздкі касові апарати – їх можна буде замінити сертифікованим програмним забезпеченням, яке онлайн відправлятиме дані про операції на сервер податкової служби.
- Також документ і передбачає розширення кола підприємців та підприємств, які ці РРО мати зобов'язані.
- Окрім того, має бути впроваджений так званий "кешбек". Він мав би сприяти детінізації обігу готівкових коштів, стимулюючи покупців отримувати фіскальні чеки. Якщо продавець порушив касову дисципліну, то покупець зможе розраховувати на компенсацію 100% вартості придбаного товару.
Зеленський про ФОПів: дивіться відео
Про звільнення Данилюка
Читайте також: Данилюк пояснив, чому Офіс Президента "злив" заяву про його відставку
Президент Зеленський розповів, що ставився до колишнього секретаря РНБО Олександра Данилюка "найкраще" зі всього свого оточення. Той же мав амбітні плани – хотів бути прем’єр-міністром.
Тако президент запевнив, що Данилюк не пішов через "Приватбанк". За його словами, таке твердження – не є коректним. Гарант нагадав, що представники його команди написали заяви про звільнення заздалегідь і, якщо вони підійдуть до нього за підписом, він обов'язково його поставить.
Зеленський пояснив, чому звільнив Данилюка:
Що відомо про відставку Данилюка?27 вересня Олександр Данилюк написав заяву про звільнення з посади секретаря Ради нацбезпеки і оборони. Тоді президент саме перебував з офіційним візитом у США, тому розгляд заяви був перенесений на час, коли президент повернеться. 30 вересня Офіс Президента повідомив, що Володимир Зеленський розглянув заяву та підписав указ про відставку Данилюка. На посаді Данилюка замінив Олексій Данілов. Однією із причин своєї відставки Данилюк називає саме події навколо "Приватбанку" і можливе скасування його націоналізації.
Що буде з Коломойським і "Приватбанком"?
Володимир Зеленський допускає програш в судах у спорах з бізнесменом і ексвласником "Приватбанку" Ігорем Коломойським, якщо не буде досудових домовленостей. Однак, за його словами, домовлятись повинен незалежний експерт.
Він зазначив, що хотів переговорити з Коломойським, однак таке рішення розкритикувало і суспільство, і міжнародні партнери України.
А як я можу вирішувати питання, не спілкуючись з людьми, з якими повинен вирішувати це питання? Тоді, будь ласка, – НБУ, Коломойський, суд ... Нехай самі займаються,
– додав глава держави.
При цьому Зеленський додав: якщо ці справи програють, то відповідатимуть усі причетні. Окрім того, президент наголосив, що захищатиме лише позицію держави.
Націоналізація "Приватбанку": коротко про головне
- Уряд України 18 грудня 2016 року, пославшись на пропозицію НБУ і колишніх акціонерів "Приватбанку" (найбільші – Коломойський і Боголюбов), вирішив націоналізувати найбільший на українському ринку банк.
- Для того, щоб врятувати його, держава здійснила докапіталізацію на понад 155 мільярдів гривень.
- Ексвласники банку вважають націоналізацію незаконною. Тривають судові суперечки (і в Україні, і в закордонних юрисдикціях).
- Окружний адмінсуд Києва 18 квітня 2019 року за позовом Коломойського скасував рішення про націоналізацію "Приватбанку".
- У відповідь на що Кабмін, Нацбанк і "Приватбанк" одразу в травні оскаржили це рішення.
Зеленський заступився за Мендель
Володимир Зеленський вважає, що журналіст Сергій Андрушко, якого штовхала прессекретарка глави держави Юлія Мендель, веде себе "не як чоловік". Глава держави наголосив, що саме поведінка журналіста є "некоректною" і "так чоловік не повинен поводитися із жінкою чи дівчиною".
За словами Зеленського, окрім законодавства України та журналістської етики, є ще і "людські відносини". Глава держави наголосив, що "він (Андрушко – 24 канал) не може бити мікрофоном по обличчю". Однак на запитання журналістів, чи той справді так бив Зеленського, президент не відповів.
Зеленський таки додав, що "Юля як прессекретар не мала права так реагувати". Водночас, він вважає, що будь-яку людину можна довести до цієї ситуації.
Чому Мендель штовхнула журналіста
Хто ще скаржився на схожі дії прессекретарки Зеленського?
Прессекретарка президента сказала, що "розуміє ситуацію з Крістофером Міллером"
- Журналіст "Радіо Свобода" Крістофер Міллер розповів, що на форумі YES 13 вересня Юлія Мендель "схопила його за праву руку і почала тягнути". Зазначимо, коментуючи цей інцидент, Мендель сказала, що "ситуацію розуміє".
- Журналістка видання "Лівий берег" Наталія Шимків розповіла, що Мендель відштовхнула її, коли українських моряків та політв'язнів у аеропорту Бориспіль. Сталось це, бо журналістка зайшла за червону обмежувальну лінію.
Реакція на поведінку Мендель:
- Нацспілка журналістів засудила поведінку Мендель
, назвавши ситуацію "найгіршою із можливих реакцій влади". - Спільнота незалежних журналістів "Ініціатива 34" вимагає звільнити Мендель за непрофесійне ставлення до представників ЗМІ.
Про скандальну розмову з Трампом
Читайте також: Що Зеленський у розмові з Трампом мав на увазі під "Рябошапка – на 100% моя людина"
Володимир Зеленський, під час пресконференції у Києві 10 жовтня, заявив, що у телефонній розмові з лідером США Дональдом Трампом немає корупційної складової. За його словами, українське законодавство також не порушували.
На запитання про те, чи в словах і діях Трампа було корупційне підґрунтя, глава Зеленський сказав: "Не повинен оцінювати дії іншого президента".
Водночас, президент пояснив свої слова про те, що новоспечений прокурор Руслан Рябошапка – на 100% його людина. За його словами, він мав на увазі, що це насправді людина – його команди.
Я мав на увазі, що це людина моєї команди, не людина, схожа на колишніх генпрокурорів. Це нова людина, і він на 100% є чесним. Тож ми є готовими до співпраці українського та американського генпрокурорів,
– зазначив президент України.
Зеленський наголосив, що президент США не може ніяк впливати на рішення через розслідування різних справ у "незалежному законодавстві України". Він додав, що Дональд Трамп не надав йому жодних доказів щодо втручання України в американські вибори 2016 року. Однак, якщо докази будуть щодо втручання попередньої влади у вибори США, то Україна "із задоволенням буде розслідувати".
Загалом Зеленський підкреслив, що Україна "не така" і "ми не втручаємося у вибори".
Про яке втручання у вибори США йдеться?
Американський президент Дональд Трамп та його адвокат Рудольф Джуліані намагалися знайти докази того, що Україна втручалась в президентські вибори у США в 2016 році. Американський лідер вважав, що зникле листування Гілларі Клінтон можна знайти саме на серверах в Україні.
До речі: Зеленський прокоментував скандальну розмову із Трампом: корупції та порушень не бачить
Окрім того, лідер США вважав, що "деякі сили в Україні", пов'язані з Демократичною партією, допомагали поширювати компромат про главу виборчого штабу Трампа Пола Манафорта.
Під час телефонної розмови Трамп рекомендував Зеленському співпрацювати з генпрокурором США, зокрема з питання можливого викрадення Україною листувань Демократичної партії та Клінтон.
Чому Трампа звинувачують у тиску на Зеленського?
- Під час телефонної розмови, яка відбулась 25 липня 2019 року, з українським президентом Трамп нібито пообіцяв Зеленському, що стосунки між країнами покращаться, якщо Україна поновить розслідування у справі газової компанії Burisma.
- До цієї компанії причетний син головного конкурента Трампа на президентських виборах Джо Байдена – Гантер. Більше про те, що це за скандальна компанія, читайте тут.
- 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови, що відбулася два місяці раніше. Повний текст українською мовою (переклад 24 каналу) – читайте тут
. Її текст засвідчує: Трамп таки говорив Зеленському, що "було б добре", якби той вивчив справу Байдена. - Цей скандал не минув без наслідків – саме через нього у Палаті представників Конгресу оголошено початок формальної процедури імпічменту президента
США.
Перша реакція: Трамп задоволено прокоментував слова Зеленського про себе
Чи опублікує Зеленський розмови з Путіним?
Ні. Глава держави наголосив, що він не ведучий будь-якого телеканалу, а головнокомандувач. Володимир Зеленський пояснив, що такі дії могли б мати серйозні наслідки і зірвати процес переговорів.
До чого призведе публікація моїх розмов із Путіним – чи призведе вона до будь-якого продовження наших зустрічей? Я думаю, ні, все буде закінчено,
– сказав він.
Водночас він додав, зо усі розмови "підкріплені складним, але результатом – повернення людей". Окрім того, на бліц-запитання, чи боїться він Путіна, український лідер відповів: "Ні".
Як комунікують Володимир Зеленський та Володимир Путін:
- Український глава держави Володимир Зеленський двічі говорив з російським лідером Володимиром Путіним телефоном. Перша розмова
між ними відбулась 11 липня, друга – 7 серпня. - Під час другої телефонної розмови Володимира Путіна і Володимира Зеленського президенти домовилися: третій контакт між ними буде особистою зустріччю в нормандському форматі.
- Сам президент розповів, що раніше контакти з російським лідером блокувало
українське МЗС. - Однак у Кремлі заявили, що між Зеленським та Путіним після обміну полоненими відбулась ще одна телефонна розмова, під час якої вони домовилися про подальші контакти.
"Північний потік 2" – викручування рук Україні
Якщо будівництво скандального газопроводу в обхід України "Північний потік-2" таки завершать, Росія зможе збільшити свій тиск на Україну.
Ви знаєте, що через "Північний потік-2" нам викрутять рук. Повністю. Росія нам зможе викрутити руки,
– сказав про це Володимир Зеленський.
При цьому глава держави зазначив, що у цьому питанні Україну найбільше підтримують США та Данія. Так, США планують запроваджувати санкції проти цього трубопроводу, чим також допомагають зберегти транзит газу через Україну.
Загалом російський трубопровід має пролягати через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Наразі у Балтійському морі проклали 2042 кілометрів труб, що складає 83% від загальної довжини. У РФ анонсували, що на завершення будівництва "Північного потоку-2" потрібно ще 4-5 тижнів.
Дивіться також: Пресмарафон Зеленського перервала невідома жінка з криками про Філатова: відео
Про звільнення Цемаха
Володимир Зеленський наголосив, що і Нідерланди, і світові лідери розуміють – передати головного свідка та підозрюваного у справі збиття малайзійського боїнга MH17 Володимира Цемаха були змушені.
З прем'єр-міністром Нідерландів у мене була велика розмова телефоном, ще до обміну і не одна. Вчора я зустрівся в Офісі з міністром закордонних справ Нідерландів. Ми говорили про все, і про Цемаха. Вони розуміють, чому у мене було таке рішення, я їх попереджав про моє рішення (обміняти Цемаха на українських політв'язнів і військових – 24 канал) і ми дали всі можливості для будь-яких слідчих дій,
– розповів Зеленський.
Він додав, що у Нідерландах знають його пріоритети, а це – українські громадяни.
- Цемах – головний свідок та підозрюваний у справі про збиття у 2014 році в небі над Донбасом малайзійського Boeing-777 рейсу MH17.
- З 2014 року Цемах командував окремою ротою протиповітряної оборони Сніжного. Саме в цьому місті у липні 2014 року зафіксували пересування російського БУКа, з якого збили MH17.
- Цемах у відеоінтерв'ю російським пропагандистам розповів про збиття літака MH17. Останні миті на відео заглушили, але експерти, читаючи по губах, зрозуміли, що Цемах говорив про ЗРК "Бук", з якого і було збито літак. За словами Цемаха, проросійські бойовики нібито цілилися в українські літаки. Чоловік розповів і про те, як витягував "якогось пацана" та ховав "щось".
- Цемаха захопили українські спецпризначенці у червні 2019 року та вивезли на підконтрольну Україні територію.
- Він перебував за ґратами до вересня, далі Україна передала його Росії в рамках обміну полоненими.
Погрози "слугам народу"
Відповів глава держави і на запитання, чому депутати від "Слуги народу" не голосували за останні важливі законопроєкти. Серед причин, за словами гаранта, "вплив та залякування нардепів з інших партій".
"Наприклад, коли вони не проголосували за один із законів, але в результаті все ж проголосували, після зустрічі зі мною, то зранку приїхали ці люди, ходили по Верховній Раді та відправляли різні смс-ки: "Завтра вашу тещу посадять, якщо ви зараз проголосуєте", – пригадав Зеленський.
Довідка: 19 вересня 44 народних депутати від "Слуги народу" не проголосували за закон про скасування депутатської недоторканності, а також прослушку для НАБУ та знищення "правок Лозового".
Президент переконує, що на нардепів це впливає, тому що не усі вони мають досвід. Натомість досвідчені депутати цим користуються.
Вони зняли навіть офіс біля офісу партії "Слуга народу". Бачать когось слабкого і використовують цю людину, пояснюють: "Ти ж економіст, нормальна людина, але ти молодий, перший раз прийшов. А я юрист, повір мені, за це закон не можна голосувати,
– розповів він.
Зеленський зазначив, що такі проблеми зі "слугами" обговорюють – і вони потім голосують.
Варто знати: Як виглядає пресмарафон Зеленського на Kyiv Food Market: фоторепортаж
Продаж землі іноземцям – Зеленський каже "поки ні"
Глава держави пропонує тимчасово заборонити продавати сільськогосподарську землю іноземцям після скасування мораторію на продаж землі. Він також вважає, що необхідно розробити новий закон про ринок сільгоспземель – цей "нести до Ради не можна".
"Ситуація із земельним законом складна. Я знайшов час і зустрівся з багатьма фермерами, я їх почув, "червоні лінії" побачили", – повідомив Зеленський.
Натомість новий закон має давати українцям зможу вільно розпоряджатися своєю землею. Так, за словами президента, протягом певного часу її варто продавати лише українцям.
Що думають українці про продаж землі/ Інфографіка 24 каналу
Що відомо про ринок землі в Україні і що може змінитись:
- В Україні діє заборона на продаж та відчуження земель сільськогосподарського призначення. ВРУ продовжила мораторій на продаж до 1 січня 2020 року.
- В уряді планують відкрити ринок землі з 1 жовтня 2020 року.
- Так, купити землю зможуть лише українські громадяни або українські компанії.
- Водночас купити державну і комунальну землю можна буде на публічних прозорих торгах. Ті, хто орендують ділянку, матимуть змогу викупити землю першими.
Дивіться відео: Зеленський вперше дав масштабну пресконференцію
Вода для окупованого Криму
Тут теж "ні". Зеленський каже, що цього питання із Путіним не обговорював, але у будь-якому разі тут захищатиме лише інтереси України.
Щоб переговори були, хтось повинен починати цю тему. Тему та сторона не починала. Ми в цьому питанні захищаємо Україну. Що ми готові робити, те робимо,
– сказав він.
Женевська конвенція 1949 визначає, що всі питання забезпечення життєдіяльності населення або окупованої території покладаються на країну-окупанта. Законодавство України та міжнародне право визнають Росію як країну-окупанта.
Що відомо про припиненні подачі води до Криму?
Основним джерелом постачання прісної води до Криму був Північно-Кримський канал. Проте на початку російської окупації півострова Україна перекрила цей канал. Окупанти не платили за цю воду, а окупаційна влада заявляла, що "не потребує водопостачання хунти", мовляв, півострів може забезпечуватися водами з Краснодарського краю. Наразі без води окупований півострів перебуває на межі екологічної катастрофи.
Читайте також: Зараз так і є, – Зеленський відповів, чи може Донбас стати Придністров'ям
Про закриття "Миротворця"
Відкриттям чи закриттям сайтів глава держави не займається, бо це неправильно.
Одного разу навіть мою дружину записали в "Миротворець", потім зняли. Не пам'ятаю, був я там, чи ні... Не було? Поки що не було. Я президент, я не можу відкривати чи закривати сайти,
– зазначив Зеленський.
Він каже, якщо є порушення законодавства, тоді "Ок". Однак втручатися йому як президенту – неправильно.
"Історія з моєю дружиною – на 100% нечесна історія. Я, як чоловік... Ви ж розумієте, як я до цього ставлюся. Але ми повинні розуміти, як ми живемо і як ми хочемо жити. Ми повинні бути і намагатися бути демократичною країною".
Що це за сайт "Миротворець"?Це сайт української неурядової організації, яка займається "дослідженням ознак злочинів проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку".
Про закриття "Миротворця" говорив Анатолій Шарій – це відомий в інтернеті відеоблогер родом з Києва, який часто негативно говорить про Україну, а особливо про Євромайдан і військових. Більшість його записів мають схожість із меседжами російської пропаганди. За партію Шарія на парламентських виборах в Україні 2019 року проголосували 2,3% виборців.
Зеленський про "Миротворець": дивіться відео
Про зміну мінських угод і окупований Крим
Важливо: Чи пропонують Донбас обміняти на Крим – відповідь Зеленського
Глава держави не задоволений порядком виконання пунктів мінських угод, тож планує підняти це питання на зустрічі лідерів країн нормандського формату – України, Німеччини, Франції та Росії. Зеленський наголошує – у цих угодах немає Криму, як і в нормандському форматі.
Нас не влаштовує весь той порядок, який є в мінському документі, все це ми хочемо обговорити в нормандські форматі. Про все це доведеться говорити серед лідерів (країн нормандського формату), а не представникам у Мінську, тому що, на жаль, представники в Мінську не можуть вирішити це питання,
– сказав президент.
Зеленський також додав, що на зустрічі в нормандському форматі обов'язково поставить питання окупованого Криму. Однак, за його словами, світові лідери теж "не знають і не бачать, як його можна повернути".
Які ще питання, за словами Зеленського, підніматиме Україна на зустрічі лідерів країн "нормандської четвірки":
- розведення військ у Станиці Луганській.
- обмін полоненими, зокрема повернення український політв’язнів і моряків.
- підтвердження тексту формули Штайнмаєра,
- відведення військ у Золотому та Петрівському.
Зауважимо, що точної дати проведення зустрічі в нормандському форматі ще немає.
Дивіться відео: чим запам'ятався перший пресмарафон Зеленського
Про євроінтеграцію
Під час пресмарафону у Києві Володимир Зеленський підтвердив курс України на євроінтеграцію. Однак не всі країни ЄС хочуть бачити Україну членом блоку.
Важливо: Зеленський підніме питання Криму на зустрічі в нормандському форматі: Росія – проти
Всі знають, що ми хочемо євроінтегруватися, попасти в Євросоюз, бути європейською країною. Це рішення людей, які є українцями. Це найголовніше. Я підтверджую і підтримую цей курс,
– сказав президент.
Зеленський зазначив, що всі країни ЄС мають хотіти бачити Україну в союзі та НАТО, але поки це не так. Президент каже, що все це через "різні причини". Однак він сподівається на налагодження відносин з цими країнами.
Важливо! Курс України в НАТО і ЄС є закріпленим у Конституції держави. За таке рішення у лютому проголосував попередній склад парламенту, а тодішній глава держави Петро Порошенко підписав відповідні зміни.
Ті, хто хочуть, потерплять, – Зеленський про канабіс
Президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону заявив, що декриміналізація канабісу зараз не на часі.
Тим часом: Рекорд: пресмарафон Зеленського став найдовшим в світі
Зараз не йдеться про легалізацію канабісу, але я знаю, що дуже багато людей хочуть займатись цим бізнесом в Україні,
– заявив Володимир Зеленський.
Він відповів, що Україну не варто порівнювати з Канадою чи іншими країнами, адже в країні і без того існує безліч проблем і суспільство може бути не готовим до таких змін.
Президент також додав, що парламент зможе цим займатися лише після того, як будуть відповіді на усі гострі питання, і в країні буде подоланий ринок наркоторгівлі.
Що відомо про легалізацію медичного канабісу в Україні – за посиланням.
Про зустрічі з Хорошковським
Володимир Зеленський заявив, що мав особисту зустріч з керівником СБУ та віце-прем'єром часів президента Януковича, який виїхав з України у 2012 році, Валерієм Хорошковським.
Важливо: Зеленський висловився щодо поставок російського вугілля в Україну
Пан Хорошковський приїжджав сюди і я не хочу в цілому про нього говорити і виділяти час, бо до нього було одне дуже серйозне питання. І це дуже серйозне питання ми з ним обговорювали тет-а-тет,
– підкреслив Зеленський.
Однак президент відмовився наразі уточнювати, чого саме ця розмова стосувалася. Зеленський запевнив, що Хорошковський не його радник, він не впливає на команду і не отримає ніяких посад. Згодом всі про все дізнаються, "як тільки буде результат зустрічей".
Хто такий Валерій Хорошковський?Це український політик і бізнесмен, був керівником СБУ та віце-прем'єром часів президента Януковича. Виїхав з України у 2012 році. Раніше – власник телеканалу "Інтер". Економіст, генерал.
Валерій Хорошковський мав конфлікт із прем'єром Миколою Азаровим. У грудні 2012 року він написав заяву про звільнення з посади віце-прем'єра через "незгоду щодо повторного призначення Миколи Азарова на посаду прем'єра".
Про мовне питання
Президент України Володимир Зеленський заявив, що серед його пріоритетів та ідеології на сьогодні немає питань мовного закону та Інституту національної пам’яті. Натомість глава держави хоче перш за все закінчити війну на Донбасі та підняти економіку.
До речі: Зеленський про перейменування вулиць: Бандера був би в шоці
"Ви пам’ятаєте, що з мовного питання почався Донбас? Навіщо зараз у нашій країні, яку ми хочемо об’єднати, підіймаємо за цим столом, за яким образно нічого їсти, люди від’їжджають в інші країни, в нас іде війна, люди сидять в окопах з різними мовами, навіщо ми підіймаємо це питання?" – додав президент.
Ніякої автономії Донбасу
Володимир Зеленський заявив, що в тексті законопроєкту про особливості місцевого самоврядування на територіях окремих районів Донецької та Луганської областей не може мовитися про автономію Донбасу. Однак глава держави готовий обговорювати певні гуманітарні питання.
Читайте також: Як Ван Дам у шпагаті, – Зеленський про ситуацію з мінськими угодами
Будуть також обговорюватися питання мови – щоб у них (на Донбасі – ред. 24 канал) був статус російської мови як регіональної. Я думаю, що є багато гуманітарних компромісів, про які ми можемо говорити,
– додав президент України.
Він також зазначив, що оскільки немає готового тексту законопроєкту щодо статусу Донбасу, то передчасно і говорити про те, на які компроміси Україна готова.
Чому Україні потрібен новий закон про особливий статус Донбасу?Попередній закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО" був ухвалений у 2014 році та був чинним протягом 3 років. Згодом термін його дії щороку продовжували.
Нині новий закон про особливий статус, як і проведення виборів на окупованому Донбасі, передбаченй так званою "формулою Штайнмаєра", підписаною у Мінську.
Про вимоги МВФ і комуналку
Міжнародний валютний фонд вимагає введення в Україні ринкових цін на комунальні послуги, що означає збільшення тарифів. Проте уряд зменшуватиме відсоток від доходу сім'ї на сплачення компослуг.
До теми грошей: У 2020 році прожитковий мінімум має збільшитися, – Зеленський
Зеленський зауважив, що МВФ вимагає ринкові ціни, але ринкові ціни для нашої країни – це якесь збільшення тарифів.
Людина ніколи не платитиме 50-70% чи 80% за комуналку від доходу сім’ї. Це я можу гарантувати,
– пообіцяв Зеленський.
Напередодні міністр фінансів України Оксана Маркарова заявила, що МВФ наполягає на необхідності запровадження ринкового утворення тарифів на комунальні послуги і виступає проти зниження тарифів для населення.
Дивіться відео: головні меседжі Зеленського на пресмарафоні
Про вплив олігархів на ЗМІ
"Я впевнений, що я з ними зможу домовитися", – сказав Зеленський, маючи на увазі невтручання олігархів у редакційну політику ЗМІ, власниками яких вони є. При цьому президент уточнив, що домовитися можна буде, якщо: "Мене не будуть штовхати з усіх боків ті, заради кого я планую про це домовлятися".
Зеленський вважає, що процес деолігархізації медіа зрештою повинен призвести до того, що власники ЗМІ будуть "бізнесменами, а не політиками".
У них може бути портфель в 90%, в 98%, але вони не повинні впливати на політику тієї чи іншої інтернет-платформи, телебачення, ЗМІ. Це управляється тільки законом. І цей закон ми повинні розробити,
– наголосив Зеленський.
Підготовкою цього закону займатиметься уряд, а за його дотриманням буде стежити Нацрада з питань телебачення і радіомовлення. Після підготовки цього закону треба "зустрітися з усіма олігархами – як би нам не хотілося, але вони є власниками".
Просто сісти й сказати: "Дивіться, впливати на політику в Україні більше не можна",
– підсумував президент.
Адже в Україні всі телеканали, які мають істотне покриття, так чи інакше належать відомим бізнесменам.
Відео 24 каналу, як Зеленський говорив про олігархів та ЗМІ:
Про зміну складу ЦВК
Оновлення Центральної виборчої комісії – це була необхідність, обумовлена політикою перезавантаження усіх органів української влади. "Я не знаю цих людей", – наголосив Зеленський. За його словами, юристи команди президента сформували списки кандидатів до ЦВК.
Нагадаємо: Нові члени ЦВК склали присягу та обрали головою Олега Діденка
"Ми сказали, що ми перезавантажуємо всі органи влади", – зауважив український президент.
Журналісти уточнили, мовляв, а чим конкретно попередній склад ЦВК не задовольняв главу держави?
Мене особисто? Ми перезавантажуємо всі органи влади. Я не хочу, щоб у нас колишній президент пішов... Знаєте, от людина пішла, а все залишилося... У мене по закону є це право,
– відповів Володимир Зеленський.
Верховна Рада України 4 жовтня сформувала новий склад ЦВК зі списку кандидатів, напередодні внесеного президентом Зеленським.
До складу ЦВК увійшли 17 людей: 12 від "Слуги народу", 2 від "Опозиційної платформи – За життя" і по 1 кандидату від "Батьківщини", "Європейської Солідарності" й "Голосу".
Нові члени ЦВК: що про них відомо – у матеріалі 24 каналу.
Про вплив Коломойського та Пінчука
Президент України Володимир Зеленський заявив, що немає жодних відомих йому фактів, які свідчили би про вплив на рішення українського глави держави олігархів Ігоря Коломойського чи Віктора Пінчука. Однак спроби такого впливу ймовірні.
Під час пресмарафону 10 жовтня Зеленського запитали, чи відчуває він вплив олігархів – зокрема, Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука.
Це цікаво: Що думають журналісти про пресмарафон Зеленського
"Я не відчуваю зовсім впливу на мене з цих двох сторін", – наголосив президент.
Може, я ще не розбираюся, якихось речей не бачу. Може, це вплив – розмови й дзвінки. Може, це якісь кроки і якісь люди, які з'являються поруч зі мною. Але я точно цього не відчуваю. Я впевнений, що цього немає,
– пояснив Зеленський.
"Я допускаю, що якісь кроки є – які я не бачу. Але я точно побачу – це питання часу. Ніхто на мене не буде впливати", – додав глава держави.
Говорять президенти: як Зеленський і його попередники спілкувались з журналістами.
За його словами, стосунки президента з бізнесменами будуватимуться на ґрунті "нормальних і рівних правил" – коли ці бізнесмени житимуть згідно із законом і вкладатимуть гроші в економіку України.
Це все, що я можу точно гарантувати. Бути якоюсь лялькою й маріонеткою? Мені це зовсім нецікаво. У чому сенс, у чому кайф? Навіщо мені це робити?
– підсумував Зеленський.
Про гральний бізнес
Президент України Володимир Зеленський заявив, що легалізація грального бізнесу допоможе прибрати з вулиць країни незаконні гральні заклади і дозволить побудувати нові готелі.
"Ми скоротимо кількість людей, які витрачають свої останні гроші. Це здебільшого прості люди. Перший етап – казино в п'ятизіркових готелях, де на конкурсах дуже дорого буде продаватися ліцензія", – пояснив Зеленський важливість законопроєкту про легалізацію грального бізнесу під час пресмарафону 10 жовтня.
Читайте також: Це не вирішує головну проблему, – Фурса про легалізацію грального бізнесу в готелях
За словами президента, в київських готелях, де будуть розміщені казино, повинно бути не менше 200 номерів, а готелях в інших регіонах країни – не менше 150 номерів. Зеленський наголосив, що в Україні є п'ятизіркові готелі, але вони занадто маленькі, щоб будувати там казино.
Ми хочемо прибрати з вулиць усю "гральну історію",
– наголосив глава держави, сказавши, що на вулицях деякі українці залишають свої останні гроші.
Зеленський також повідомив, що в законопроєкті про легалізацію грального бізнесу будуть вказані всі умови, яким повинні будуть відповідати казино. А гроші, які надходитимуть у державну казну з грального бізнесу, витрачатимуться на розвиток освіти, спорту і медицини.
"Наприклад, нам потрібно в цьому році будувати у школах спортивні майданчики і басейни. Давайте всі ці гроші за ліцензію (на гральний бізнес) віддамо на спорт", – запропонував президент.
Що відомо про законопроєкт про легалізацію грального бізнесу? Цей законопроєкт доручив уряду розробити сам Зеленський у межах детінізації економіки. Законопроєкт передбачає, що азартні ігри будуть можливими виключно на території готелів. Для цього потрібно гральне обладнання з використанням програмного забезпечення, яке відповідає міжнародним стандартам. Кабмін сподівається, що легалізація грального бізнесу дозволить бюджету отримати додаткові 2-2,5 мільярда гривень.
Дивіться інфографіку про те, як українці ставляться до ідеї Зеленського легалізувати гральний бізнес: