У матеріалі 24 каналу зібрали все, що відомо про падіння російських ракет, яке сталося під час масованого удару по Україні, у Пшеводові, що у Грубешівському районі. Розповідаємо, що сталося та як на це відреагували у самій країні, а також усьому світі.
Читайте також Масований удар по Україні: окупанти запускали ракети з двох морів і Ростовської області
Ракети впали поблизу кордону з Україною
Самі повідомлення про вибух надійшли близько 15:40. Тоді з'явилася інформація про раптовий вибух трактора, який в'їхав на платформу на мостових терезах. Згодом уже надійшли дані, що його могло спричинити падіння російських ракет.
У Польщі впали російські ракети / Фото з телеграм-каналів
Невдовзі у мережу виклали відео, на якому можна побачити місце влучання. На ролику видно, що утворилася воронка. Поруч із нею лежить перекинутий трактор. Згідно з інформацією, яка надходила раніше, стався інцидент на території ферми, на зерносушилці.
Наслідки падіння російських ракет у Польщі: дивіться відео
Додамо, що село Пшеводів розташоване у Люблінському воєводстві. Цей населений пункт межує з Львівською та Волинською областями.
Де розташоване село Пшеводів, в якому впали ракети: дивіться на карті
Як на падіння ракет відреагували у Польщі
Згодом у МЗС Польщі підтвердили падіння ракети російського виробництва. Снаряд забрав життя двох мирних мешканців. Це стало причиною виклику міністром закордонних справ Збігнєвом Рау посла Росії для пояснень. До речі, зустріч з Сєргєм Андрєєвим тривала лише 4 хвилини. Він вислухав дипломатичну ноту та покинув Міністерство.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький терміново скликав комітет Ради міністрів у справах національної безпеки та оборони. За його словами, невдовзі оприлюднять інформацію щодо падіння ракети. Водночас він закликав не публікувати у мережі повідомлення, які ще не отримали підтвердження.
У Польщі ухвалили рішення привести війська у бойову готовність. Крім того, Анджей Дуда скликав Радбез, а також наполіг на терміновій зустрічі членів НАТО.
Нагадаємо, що згідно з 4 статтею НАТО передбачені консультації. Їх проводитимуть у випадку, якщо одна з країн-членів оголосить про загрозу своєї територіальної цілісності, політичної незалежності або безпеку будь-якої зі сторін.
Додамо, що 5 стаття підкреслює: збройний напад на одну з країн Альянсу, вважатиметься збройним нападом на усіх. Саме тому зараз проводять ретельне вивчення доказів.
Глава держави також провів телефонну розмову зі своїм американським колегою Джо Байденом. Після цього він зателефонував до Володимира Зеленського. Також президент Польщі поспілкувався з Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.
16 листопада в канцелярії польського прем'єра повідомили, що поки немає доказів, аби застосовувати 4 статтю Статуту НАТО.
Реакція Зеленського на падіння російських ракет
За словами президента України, Росія не обмежиться кордонами лише нашої держави. І про це він попереджав неодноразово. Він також пригадав, що російські ракети не вперше порушують повітряний простір інших країн – такий випадок вже було зафіксовано у Молдові.
Сьогодні російські ракети ударили по Польщі, по території нашої дружньої країни. Загинули люди. Прийміть, будь ласка, співчуття від усіх українських братів,
– сказав він.
Глава держави додав, що Польща, країни Балтії – лише питання часу для ворога. Тож, за його словами, терориста потрібно поставити на місце. Адже чим довше Росія відчуває свою безкарність, тим більше буде загроз для тих, куди можуть долетіти ракети з країни-агресорки.
Зеленський закликав до дій. Він підкреслив, що "цей ракетний удар завдали по колективній безпеці, це дуже суттєва ескалація".
Згодом президент заявив, що не сумнівається в тому, що на території Польщі впала не українська ракета. У Зеленського немає причин не довіряти заявам українських військових. До речі, на ці слова відреагував і Дуда. Він зазначив, що розуміє емоції Зеленського, оскільки Україна зазнає масованих ракетних атак. Однак додав, що ці твердження грунтується на тому, що "кожен хоче бачити власні докази".
Президент США Джо Байден також прокоментував заяву Зеленського. Він сказав, що це не доказ.
Що кажуть про причетність до удару Росії
У США озвучили про початок розслідування падіння ракет у Польщі. На цьому наголосили як у Білому домі, так і у Держдепі. Вашингтон прагне з'ясувати, чи було це випадковістю, чи Росія спланувала атаку по країні-члену НАТО навмисно. Однак варто відзначити, що у Байдена переконані, що у будь-якому разі в інциденті винна Росія. Речниця Ради національної безпеки Едріенн Вотсон заявила, що Росія запустила численну кількість ракет по Україні, і навіть, якщо на території Польщі впала українська ракет ППО, то це не має значення, адже наша держава має право на самозахист.
Окрім того, лідери G7 провели екстрену нараду, пов'язану з російськими ракетами, що впали на території Польщі. Після неї президент США Джо Байден заявив, що снаряди навряд чи запустили з території Росії. Він зауважив, що доказом цього є траєкторія польоту ракет. Але, за словами глави держави, наразі ще рано розкривати усі деталі, адже досі триває розслідування.
Сам президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що не має доказів того, "хто запустив ракету". Водночас він припустив, що це міг бути снаряд російського виробництва. Нагадаємо, що на цьому наголошували також у МЗС країни.
Наразі ми не маємо переконливих доказів того, хто запустив цю ракету. Ведуться розслідування. Найімовірніше, це була ракета російського виробництва,
– сказав президент.
Він також у своїй заяві висловив співчуття сім'ям двох громадян Польщі, котрі загинули від вибуху ракети. За словами глави держави, вона впала за 6 кілометрів від польсько-українського кордону. Ймовірно, це була ракета типу С-300 російського виробництва. Пізніше, 16 листопада Дуда зазначив, що розслідування не виявило ознак навмисного нападу на Польщу.
Єдиний, хто на сто відсотків впевнений у тому, що це був ракетний удар Росії, – Володимир Зеленський. Він зазначив, що заслухав доповідь командувача Повітряних Сил та сказав, що довіряє йому.
Читайте також Росія запустила ракети по Польщі: як відреагували провідні західні країни
Реакція НАТО
Генсек НАТО зазначив, що за попереднім аналізом, це могла бути ракета української ППО, випущена для захисту території нашої держави від російських атак.
Але дозвольте мені бути ясним. Це не провина України. Росія несе остаточну відповідальність, оскільки продовжує незаконну війну проти України,
– підкреслив Єнс Столтенберг.
Високопосадовець додав, що в Альянсі не бачать ознак підготовки Росії до нападу на країни-членів. Втім, НАТО вирішило посилити систему ППО на східному фланзі. Крім того, тепер постачання Україні систем протиповітряної оборони є пріоритетом для Альянсу.
Українських експертів допустили до місця вибуху
Секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що наша держава просить невідкладно надати доступ до місця вибуху в Польщі. Ба більше, Київ готовий надати наявні докази російського сліду.
Очікуємо від партнерів інформацію, на підставі якої був зроблений висновок про те, що йдеться про ракету української ППО,
– підкреслив Данілов.
Згодом Україна отримала підтвердження, що наші фахівці братимуть участь у розслідуванні обставин падіння ракет на території Польщі. Про це розповів радник глави ОП Михайло Подоляк. Він також підкреслив, що ми готові надати усі дані та власних експертів, щоб отримати можливість ефективно відпрацювати інформаційну складову.
Реакція Росії та пропагандистів
Деякі пропагандистські ЗМІ посилаються на міноборони Росії. Мовляв, у відомстві звинувачення називають "відкритою провокацією". Ба більше, окупанти переконують, що "жодних ударів по цілях поблизу українсько-польського державного кордону російськими засобами ураження не було". Тим часом Маргарита Симоньян заявила, що "тепер і у Польщі з'явилася своя Бєлгородська область".
Що відомо про жертв падіння ракети у Польщі
Двоє чоловіків, що працювали на агропідприємстві, куди влучила ракета, загинули. Жертвами нещастя стали 60-річний Богуслав Вос та 62-річний Богдан Чупек.
Богуслав Вос / Фото Daily Mirror
40 років Богуслав Вос був майстром на зернопереробному заводі. Він жив зі своєю дружиною та тещею, а також мав 2 дорослих дітей, які живуть у Кракові.
Ми всі знаємо один одного, це невелике місто. Ми ніколи не переживали такої трагедії. Вони були хороші люди,
– сказав журналістам місцевий мешканець.
Богдан Чупек / Фото Daily Mirror
Богдан Чупек проживав у сусідньому селищі Сетніки. Чоловік працював трактористом.
Відомо, що ракета влучила в агропідприємство саме тоді, коли Богдан кермував трактором. Богуслав Вос у цей час чекав, щоб розвантажити зерно.
Дуда назвав падіння ракети у Польщі нещасним випадком
Президент Польщі вважає, що в падінні ракети винна лише Росія. Саме вона розпочала війну, Україна натомість захищає свої території.
Відтак саме Росія має нести всі відповідальність за всі наслідки. Дуда додав, що, скоріш за все, на територію Польщі впала ракета української ППО, яка не впоралася зі збиттям російських ракет.
Це було ненавмисно. Ракету на це місце ніхто не скеровував. Вона впала, можливо, через внутрішній збій механізмів, які повинні були спрацювати й знешкодити її. Ймовірно, це була ракета, випущена українською ППО, яка була призначена для нейтралізації російських ракет, які летіли в українські міста,
– пояснив президент Польщі.
Українські експерти вже досліджують місце падіння ракети
Глава МЗС України Дмитро Кулеба підтвердив, що українських фахівців допустили у польське село Пшеводув, куди впала ракети. Експерти вже працюють на місці подій.
Таким чином, Україна офіційно приєдналася до спільного розслідування США та Польщі. Кулеба подякував польським партнерам, що надали згоду на допуск і наголосив, що причиною трагедія стала атака Росії на Україну.
Варте уваги – Яковенко розповів, якою буде реакція НАТО на падіння ракет у Польщі: дивіться відео