Інцидент стався у неділю, 23 травня і одразу ж облетів світові ЗМІ. Розповідаємо, як трапилося так, що літак із Протасевичем позапланово сів у Мінську, та чому журналіста взагалі затримали.

Біографія Роман Протасевич: хто це та чому Лукашенко ненавидить блогера

Як садили літак "Афіни – Вільнюс"

Літак раптово подав сигнал лиха і після цього змінив курс. Пілоти вдалися до цього, бо о 12:50 отримали повідомлення від білоруських диспетчерів про вибухівку на борту. Вже о 13:15 літак сів у Мінську. Відстежували шлях літака міжнародні радари, дані з яких доступні у вільному доступі.

Як пише "Радыё Свабода", екіпажу наказали летіти саме до аеропорту Мінська. Попри те, що до аеропорту Вільнюса відстань була набагато меншою. ЗМІ додають, що наказ про посадку літака віддав особисто самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Літак у Мінську
Літак за 25 хвилин після повідомлення про вибухівку сів у Мінську / Фото з delfi.lv

Опісля приземлення усіх пасажирів вивели з літака та відправили на огляд особистих речей. Пасажири, зрозумівши щось неладне, коли літак змінив курс, почали ділитися своїми емоціями у соцмережах.


Після прильоту усіх пасажирів оглянула поліція з собаками / Фото з delfi.lv

Літак після 8-годинного перебування у Білорусі таки вилетів до Вільнюса. Втім, на борту "недорахували" 5 осіб. Серед них – Роман Протасевич та його дівчина-росіянка Софія Сапега.

Голова Ryanair Майкл О'Лірі назвав те, що сталося, "державним викраденням" лайнера і "повітряним піратством". Він вважає, що в літаку були агенти білоруського КДБ.

Як Лукашенко пояснює посадку літака

Спершу Лукашенко заявив, що бойовики ісламістського угруповання ХАМАС відправили лист в аеропорт Мінська. У ньому вони нібито заявили, що планують підірвати літак над летовищем Вільнюса. Палестинці одразу ж спростували таку заяву та обурилися нею. Вони заявили, що це не їх методи, а про мінування літака взагалі нічого не знають.

До речі, згодом ЗМІ оприлюднили копію листа від "терористів". З'ясувалося, що він надійшов на 24 хвилин пізніше, ніж диспетчери заявили пілотам про вибухівку.

Згодом самопроголошений президент сказав, що повідомлення про мінування літака надійшло зі Швейцарії. У відповідь країна заявила, що це неправда.

Які покарання передбачені Протасевичу і за що

Протасевич – колишній головний редактор телеграм-каналу NEXTA. Саме цей канал став рупором протестів у Білорусі влітку 2020 року. NEXTA координував дії мітингарів, розповідав про звірські побиття силовиками мирних активістів. У той час, коли офіційні ЗМІ Білорусі відмовчувалися чи називали протести провокаціями.

Між іншим Опозиційний NEXTA-Live визнали екстремістським у Білорусі: що далі

Активіст декілька років тому через політичні мотиви виїхав до Польщі і проживав там. Звідти він і вів телеграм-канал NEXTA. Торік Протасевича у Білорусі звинуватили в організації масових заворушень і причетності до тероризму. Йому може "світити" в'язниця і термін у 15 років.

Журналіста білоруська влада звинувачує в:

  • організації масових заворушень;
  • організації чи активній участі у групових діях, що грубо порушують громадський порядок;
  • підбурюванні до соціальних розбратів.

Оскільки Протасевич проживав у Польщі, Білорусь просила видати їй журналіста. Та категорично відмовила в екстрадиції. Відтак, найімовірніше, Лукашенко просто хитрістю "виманив" Протасевича на білоруську землю.

Зверніть увагу Це теракт, – батько Протасевича про затримання сина

"Мене чекає смертна кара"

Це цитата Протасевича, яка вже облетіла світові ЗМІ. Пасажири рейсу, з якими летів активіст, розповіли журналістам, що після раптового маневру літака "один хлопець почав панікувати".

Ми запитали його, що відбувається, він розповів, хто він такий і додав "Мене тут чекає смертна кара". Він був уже спокійнішим, тільки тремтів. Поруч з ним постійно перебував офіцер,
– зазначили пасажири, за інформацією ЗМІ.

Сам активіст перед вильотом писав, що за ним стежать. Він розповів, що помітив в аеропорту підозрілого чоловіка. За словами журналіста, чоловік намагався сфотографувати його документи.

Переписка Протасевича
Листування Протасевича про стеження / Зображення з телеграм-каналу Baza

Протасевич та Сапега – у СІЗО

Надвечір 24 травня мати активіста розповіла, що за словами небайдужих людей, її син перебуває у критичному стані в мінській лікарні. У нього нібито виникли проблеми з серцем.

Однак білоруські ЗМІ одразу ж опублікували відео, на якому Протасевич каже, що з ним буцімто все добре, і він – у СІЗО. Водночас на обличчі затриманого виднілися сліди від побоїв, які, ймовірно, намагалися приховати за допомогою тонального крему.

Дивіться відео Протасевича, яке опублікувала Білорусь:

Сапегу звинувачують в організації масових заворушень

У мережі з'явилося відео, на якому дівчина Протасевича "зізнається", що вона адмініструвала телеграм-канал "Чорна книга Білорусі", який публікує особисту інформацію про правоохоронців. Однак "Новая газета" стверджує, що відео – постановче. У присутності адвоката дівчина не давала таких свідчень.

Дивіться відео "зізнання" Сапеги:

За звинуваченнями у організації заворушень, Софії загрожує до 15 років ув'язнення.

Реакція світу на затримання журналіста

Західні держави різко розкритикували затримання Романа Протасевича. Звільнити засновника NEXTA закликали Європейський Союз і НАТО. Альянс до того ж висловився за те, що такий безпрецедентний випадок необхідно розслідувати.

На саміті ЄС вирішили ввести санкції проти режиму Лукашенка. Така позапланова переадресація літака і його посадка у Мінську викликала обурення політичної спільноти Європи. Адже:

  • по-перше, маршрут був запланований між двома країнами, що входять до Європейського Союзу і здебільшого віз його громадян;
  • по-друге, Білорусь використовувала силовиків комітету безпеки і запустила у небо свій винищувач, аби він супроводжував літак Ryanair.

До слова США закликають своїх громадян не їздити в Білорусь через ризик затримання

Як відреагували політики на затримання Протасевича

  • Експрем'єр Польщі і колишній голова Європейської Ради Дональд Туск назвав Лукашенка "загрозою міжнародній безпеці"
  • Президент Литви Ґітанас Науседа назвав затримання Протасевича безпрецедентною подією, яку не можна спускати Лукашенку з рук.
  • Надзвичайна і вповноважена пані посол Білорусі у США Джулі Фішер зазначала, що такими діями Білорусь псує свою репутацію і все більше ізолюється від світу.
  • Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс вимагатиме міжнародного розслідування цього інциденту. Саму ситуацію він назвав небезпечною і загрозливою.
  • Президент Європейської Ради Шарль Мішель наголосив, що розслідування інциденту матиме важливе значення.
  • Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що інцидент неприпустимий.
  • У Держдепартаменті США додали: на борту були громадяни їхньої країни, відтак вони теж висловлюють осуд діям Білорусі готові до різких заходів.

Лукашенко терміново зустрінеться з Путіним

Росія відмовляється коментувати затримання Протасевича, однак Кремль пообіцяв, що не залишить Мінськ "у біді" на тлі міжнародного скандалу. Водночас Лукашенко та президент Росії Володимир Путін домовилися про зустріч 28 травня.

Як реагує Україна

Україна засудила дії офіційного Мінська. В Офісі Президента вважають, що вимушена посадка літака Ryanair в Білорусі – це прояв міжнародного тероризму, а інцидент вимагає жорсткої юридичної оцінки.

Одіозні політики похвалили Лукашенка

Народний депутат від "Опозиційної платформи – За життя" Ілля Кива висловив своє захоплення кроками режиму Олександра Лукашенка. Він навіть пообіцяв, що коли політсила, яку він представляє, "прийде до влади", то обов'язково буде використовувати досвід Білорусі.

Схвально до затримання Протасевича поставився і нардеп від "Слуги народу" Євген Шевченко. Це той самий "слуга народу", який їздив до Лукашенка на авдієнцію і називав опозицію "му**ками".

Шевченко назвав спецоперацію проявом "державності", похвалив Лукашенка, зазначивши, що "він – не Янукович".

"Авіаізоляція" Білорусі

Через зухвалу посадку літака Ryanair, низка країн світу заборонила своїм авіакомпаніям літати над територією Білорусі. Першою таке рішення схвалила Литва. Україна також долучилася до ініціативи. Усі прямі рейси скасували, а непрямі – оминатимуть повітряний простір держави.

До речі, Європейський Союз та Велика Британія заборонили білоруським літакам літати на свою територію. Через це рейс Мінськ – Барселона не зміг вилетіти з Білорусі і мотав круги над Брестською областю.

Щонайменше 16 авіакомпаній з Європи, Казахстану та Сінгапуру відмовилися літати у Білорусь.

Головне про захоплення Протасевича: дивіться сюжет 24 каналу