9 листопада у мережі почали з'являтись перші докази активних дій контрнаступу наших військових на Херсонщині. Уже 10 листопада інформація про звільнені селища з'являтися чи не щогодини. 11 листопада ситуація на Півдні була не менш динамічною. Що відбувається у Херсоні, як просувається наступ ЗСУ, стежить 24 канал.

До теми ЗСУ звільнили Херсон, світ вітає Україну: що відбувається у місті

Як місто оговтується від російського терору

Увечері 12 листопада Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти знищили всю критично важливу інфраструктуру міста. Зокрема сильно постраждала енергосистема Херсона.

Відсутність світла не деморалізувала херсонців. З прапорами України вони вигукували: "ЗСУ" та раділи звільненню від "русского міра".

У місто прибули перші іноземні журналісти. 12 листопада у Херсон приїхав репортер CNN Нік Робертсон. Також сюжет випустив кореспондент SkyNews Алекс Россі.

Фахівці Укрзалізниці теж навідали Херсон з особливою місією. Вони оцінили стан пошкоджень залізничної колії та вагонів, щоб належним чином підготуватися до відновлення руху поїздів.

Нацполіція та сапери колективно працюють над розмінуванням міста. Правоохоронці просять місцевих бути дуже обережними, а тих, хто виїхав із міста, поки не повертатися.

Актуально Ідеологічний розкол: як відхід із Херсона вплинув на взаємини Путіна з оточенням

Зачистка деокупованої Херсонщини

Зранку 12 листопада аналітики ISW заявили, що на правому березі Дніпра досі залишаються російські військові. Вони переодяглися в цивільне й ховаються від ЗСУ. Окупанти намагаються втекти, а деякі з них, як припустили дослідники, можуть займатися партизанською діяльністю. Скільки саме ворожих бійців залишаються на деокупованій території – невідомо.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що на зачистку області підуть тижні. Найперше наші військові мають розмінувати території та викрити всіх колаборантів. Їхні імена вже відомі.

ЗСУ завдали влучного удару по штабу ворога в Червоному Маяку. Попередньо, втрати ворога склали 30 військових, 2 танки і 4 вантажівки. До речі, нашим воїнам вдалося затрофеїти вертоліт Мі-8, який росіяни залишили, коли втікали з області. Його вартість становить 14 – 17 мільйонів доларів.

11 листопада ЗСУ зайшли у Херсон: як це було

11 листопада у центрі Херсона зібралися місцеві жителі, які з прапорами України чекали на військових ЗСУ. Над будівлею Херсонської ОДА підняли український прапор. Також перед адміністрацією замайорів прапор ЄС.


Над будівлею ХОДА український прапор / Фото Костянтин Риженко

Зрештою Збройні Сили України таки зайшли в Херсон. Люди скандували "ЗСУ" та обіймали воїнів. На площі, де російські окупанти ще на весні розганяли проукраїнські мітинги автоматними чергами, знову вільно замайоріли синьо-жовті прапори, галас, та сміх. Синьо-жовтий прапор вже замайорів над будівлею Нацполіції.

Над будівлею поліції у Херсоні повернули прапор: дивіться відео

У розвідці повідомили, що Херсон повертається під контроль України, а до міста зайшли частини ЗСУ. ГУР звернулося до російських загарбників із повідомленням, щоб вони добровільно здавалися в полон. Кожен, хто чинитиме опір – буде знищений.

Цікаво Скільки перевдягнених росіян могли залишитися в Херсоні: припущення військового експерта

Станом на 16:00 11 листопада у місті проводили зачистку від залишків російських окупантів. Тож місцевих жителів просилить залишатись вдома. О 16:25 у Міноборони заявили, що Херсон майже повністю під контролем українських військ.

Херсонці до пізнього вечора не розходилися по домівках. Місцеві зібралися біля багаття та скандують "ЗСУ". У мережі оприлюднили неймовірні кадри. Місцеві вийшли на вулиці з українськими прапорами. Синьо-жовті кольори видніються навіть ввечері.

Херсонці святкують: дивіться відео

На звільнення Херсона відреагував і президент Володимир Зеленський. Він показав, як святкують місцеві жителі, опублікувавши відповідне відео. Український лідер коротко написав: "Наші. Наш. Херсон".

Заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський сказав, що Україна готується до розмінування територій на Херсонщині та встановлення блокпостів. Також в Херсоні проведуть фільтрацію для того, щоб виявити можливі ворожі ДРГ, які могли залишитися в місті.

Станом на вечір 11 листопада на деокупованих територіях Херсонщини почали з'являтись блага цивілізації, що були недоступні за часів окупації. Херсонці уже можуть дивитись українські канали.

Як ЗСУ рухалися Херсонщиною

Обвалений Антонівський міст
Обвалений Антонівський міст / Фото із соцмереж

Росіяни зруйнували мости на Херсонщині
Росіяни зруйнували мости на Херсонщині / Фото Maxar Technologies

Росіяни звітували, що відвели війська

Російське міноборони звітувало, що окупанти повністю перекинули свої війська на лівий берег Дніпра. Маневри нібито завершили до 5 години ранку.

Окупанти пішки тікали з правого берега Херсонщини, за що "другу армію світу" присоромили в Офісі Президента.

Як росіяни пішки тікали з Херсонщини: відео

Які населені пункти повернули під контроль України

Українські воїни зайшли у місто Берислав та легендарну Чорнобаївку. У мережі місцеві мешканці ділилися світлинами із нашими захисниками. На звільнення мешканці міста чекали понад 8 місяців.

ЗСУ у Береславі
ЗСУ у Береславі / Фото з телеграму Сергія Стерненка

ЗСУ звільнили села Лиманець і Новотягинка. Їх радісно зустрічали місцеві жителі. Під оплески українських захисників зустрічали жителі Музиківки, що в Херсонському районі. А підрозділи 515 батальйону Бригади Богуна звільнили населений пункт Новорайськ.

На Бериславщині синьо-жовті прапори також замайоріли і в Зміївці. Стяг підняли бійці 60 бригади, 96 окремого батальйона. Далі наші воїни звільнили Миролюбівку та Комишани. Їх також зустріли місцеві. З натовпу лунало: "Хлопці, тримайтеся".

Додому повернулись села Вірівка, Чарівне та Нововасилівка.

ЗСУ у Нововасилівці / Фото з телеграм-каналу "Оперативний ЗСУ"

Кадри звільненого Інгульця: дивіться відео

Українські захисники повернули під контроль ще одне селище на Херсонщині – Білозерка. Там замайорів український стяг.

ЗСУ звільнили Білозерку
У селі Білозерка уже майорить український прапор / Фото соцмережі

Далі з'явилась інформація, що ЗСУ зайшли в Киселівку, яка розташована орієнтовно за 25 кілометрів від обласного центру.

Перша окрема бригада спеціального призначення імені Івана Богуна 10 листопада повідомила, що їхні підрозділи вже звільнили село Борозенське і просуваються далі на Південь.

ЗСУ звільнили Борозенське
Наші військові зайшли у Борозенське / Фото Першої окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна

Українські військові разом з місцевими жителями підняли наш стяг у Станіславі та Павлівці.

Підняття синьо-жовтого у Станіславі: відео

Перша окрема бригада спеціального призначення імені Івана Богуна повідомила, що села П'ятихатки та Кучерське на Херсонщині вже вільні. Бійці опублікували відповідні фото.

Деокупація Херсонщини
ЗСУ у Кучерське / Фото бригади Івана Богуна

Деокупація Херсонщини
ЗСУ у П'ятихатках / Фото бригади Івана Богуна

10 листопада ЗСУ встановили український прапор у Чкаловому, що у Великоолександрівській селищній громаді Бериславського району.

Захисники деокупували Чкалове: дивіться відео

Добровольчий спецпідрозділ "Карлсон" звільнив з окупації село Новокаїри.

Українські військові у Новокаїрах
Українські військові у Новокаїрах / Фото спецпідрозділу "Карлсон"

До речі, за кілька годин до того воїни підрозділу звільнили село Милове.

Яка гуманітарна ситуація на звільнених селищах

В ОК "Південь" повідомили, що складна. Особливо постраждали інфраструктурні об'єкти, комунікацій і будівлі – зокрема і соціальної сфери. За попередніми оцінками, селища зазнали пошкоджень на 40% до 80%. Тому повертатися на ці території ще зарано

Очільниця Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк розповіла, що ЗСУ просуваються повільно, через мінування ворогом території та особливості ландшафту. Водночас Голова Херсонської обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич закликав людей зачекати з поверненням у свої домівки на деокуповані території.

В ОК "Південь" розповіли, що росіяни активно рухаються до правого берега і збираються там, щоби переправитися через Дніпро на будь-яких доступних плавзасобах.

Там за човни і бійки, і сутички в них трапляються. Хочуть переправлятись якомога менше людей одним човном, адже так ймовірність вогневого ураження менша,
– розповіла речниця.

Херсонський журналіст Костянтин Риженко публікував відео, де по всій береговій лінії Херсону чуються моторні човни.

Шум моторних човнів у Херсоні: дивіться відео

На якому боці Дніпра Херсон

Територія Херсонської області доволі велика та розташована на обох берегах Дніпра – правому та лівому. Однак сам обласний центр розташований на Правобережжі.

Перемовини, "жест доброї волі", відведення військ: які заяви робили росіяни

Близько тижня з Херсону надходили дивні новини, окупанти самотужки підривали мости, а з населених пунктів, зокрема, із Херсонської ОДА, зникли ганчірки – прапори країни-агресорки.

По обіді 9 листопада пропагандистські ЗМІ повідомили, що у ДТП загинув один із так званих ватажків окупаційної "адміністрації" Херсона Кирило Стремоусов. У Кремлі його називали "заступником голови адміністрації Херсонської області", тобто він так званий заступник гауляйтера Сальдо.

Майже відразу після новин про смерть Стремоусова зі зверненням "вилізла" глава МЗС Росії Захарова із заявою, що Росія нібито готова вести переговори з Україною "з урахуванням реалій, які складаються зараз".

До теми Захарова заявила, що Росія готова вести переговори з Україною: зацькували навіть свої

А далі більше – за годину з'явилася інформація, що окупанти покидають Херсон. Глава Міноборони Росії Сергій Шойгу наказав приступати до відведення російських військ за річку Дніпро.

Перед своєю заявою Шойгу заслухав доповідь командувача угрупуванням російських військ Сергія Суровікіна, який повідомив, що "Херсон та прилеглі населені пункти не можуть забезпечуватись та функціонувати. Оборона буде організована лівим берегом Дніпра".

Шойгу погодився та зауважив, що рішення непросте, але так вони збережуть життя своїх військових і боєздатність угруповання військ. В результаті Шойгу начебто, затвердив виведення військ на лівий берег Дніпра.